Ach, ten cukier

zdrowie, medycyna
Wydawnictwo M
2020-08-25
2020-08-25
zdrowie dieta cukier poradnik dietetyk

Okładka książki Nieprzyzwoicie zdrowe słodkości Anna Reguła, Kinga Syposz
Nieprzyzwoicie... Anna Reguła, Kinga ...

Ciekawa pozycja nie tylko dla cukrzyków czy chorych na insulinooporność. Warto zastanowić się nad stylem żywienia dzięki tej książce.

„Człowiek jest tak zaprogramowany, aby przeciwstawić się radykalnym zmianom.”

Obserwuję Autorkę w mediach społecznościowych już od bardzo dawna. Jej grafiki na temat zdrowych nawyków, odżywiania czy znajomości produktów pomogły mi wielokrotnie. Stąd też wiedziałam z góry, że wydana książka będzie pomocną i edukującą lekturą. Nie myliłam się.
W tej publikacji znajduje się mnóstwo kluczowych informacji oraz danych popartych prawdziwy badaniami, które idealnie sprawdzą się przy zgłębianiu wiedzy w tej dziedzinie.
Ogromnym plusem jest świetne wydanie, piękne grafiki, przejrzystość i oprawa.
Treść jest podzielona na pięć głównych rozdziałów z których każdy szczegółowo omawia kwestie teoretyczne związane z insulinoopornością i cukrzyca nie pomijając przy tym bardzo istotnych zagadnień, takich jak: odpowiednia aktywność fizyczna, nawodnienie organizmu czy suplementacja.
Bardzo podoba mi się część praktyczna zawarta w książce. Dzięki instrukcjom i szczegółowym omówieniu jesteśmy w stanie sami wyliczyć kaloryczność swojej diety oraz odpowiednio rozpracować plan działania.
Autorka zadbała również o naszą motywację – metoda małych kroczków tez jest dobra !
Nie brakuje przepisów które są proste w wykonaniu, składniki łatwo dostępne a ich zdjęcia sprawiają, że zaczynam się zastanawiać który z posiłków wybrać na jutrzejsze śniadanie !
To co zwróciło moją uwagę to to, że w pewnym stopniu publikacja przypomina mi formą oraz stylem pisania pracę magisterską ( być może to jakieś moje osobiste skrzywienie bo sama jestem na etapie pisania takiej pracy ) <haha>
Podsumowując i nie przedłużając - książka niezbędna nie tylko dla osób żyjących na co dzień z cukrzyca czy insulinoopornością, ale także dla nas wszystkich . Właśnie po to aby uświadamiać w jak wielu produktach znajduje się cukier, co w nadmiernych ilościach może nam zaszkodzić a co okazać się świetną alternatywą w zdrowym trybie życia. Jestem pewna, że wielu osobom ułatwi ona rozpoczęcie drogi do wymarzonej sylwetki, zmianę nawyków na lepsze oraz przede wszystkim – pomoże w poprawie stanu zdrowia. Z autopsji wiem, że w przypadku takich schorzeń może być ciężko zacząć podążać nową drogą a ograniczenia mogą przerażać , jednak Autorka rozwieje wszelkie obawy i pokaże jak w prosty sposób można dać radę !

„Człowiek jest tak zaprogramowany, aby przeciwstawić się radykalnym zmianom.”

W tej publikacji znajduje...

Uwielbiam Anię Regułę, sięgając po tę pozycję nie zawiodłam się. Jako osoba dopiero raczkująca w temacie IO znalazłam tutaj naprawdę konkretną wiedzę. Jest to dobra pozycja jako wprowadzenie ogólne do całej tematyki żywienia, nie tylko w kontekście cukrzycy czy IO. Autorka wyjaśnia jak obliczyć kaloryczność swojej diety, komponować zdrowe apetyczne posiłki, obala mity żywieniowe, zachęca do zdrowego stylu życia. Książka wydana w bardzo atrakcyjny, estetyczny sposób, mnóstwo infografik i przydatnych tabeli. Czyta się przyjemnie. Polecam <3

Brakuje konkretnych informacji. Ponad polowe książko stanowią przepisy, które można znaleźć w internecie. Co więcej, przedstawiona wiedza także nie jest odkrywcza. Być może jest to dobra książka dla kogoś, kto nigdy nie czytał niczego o zdrowym stylu zycia. Mało rad dla IO.

Cóż jestem na tyle zaznajomiona z tematyką, że książka niczego nowego dla mnie nie wniosła. Powtarzam - dla mnie. Była raczej jak powtórka podstaw.
Jednak zasługuje na 8 gwiazdek ponieważ jest dobrze napisana, lekko i ciekawie - bez lania wody. Dlatego nie chciałabym zaniżać jej oceny.

Świetna książka! Bardzo dobrze zilustrowany problem insulinooporności i cukrzycy wraz z cennymi wskazówkami. Napisana w sposób przejrzysty i łatwy do zrozumienia. Dodatkowym atutem są przepisy. Bardzo polecam.

Wydana atrakcyjnie. Wiedza w pigułce i bardzo przystępnie napisana. Naprawdę smaczne przepisy, kilku wypróbowałam. Jako dietetyk, polecam ;)

Książka w bardzo przystępny sposób przedstawia zagadnienia dotyczące cukrzycy i insulinooporności. Lektura, w mojej opinii, obowiązkowa dla każdego, kto zmaga się z wymienionymi problemami.

Książka pięknie wydana. Zawiera takie podstawowe informacje o IO. Dużo grafik sprawia że łatwiej zrozumieć temat. Zawiera też sporo ciekawych przepisów. Warto kupić.

Książek o cukrzycy i odchudzaniu mam za sobą sporo, znaczna większość z nich jest zbyt infantylna, żeby zainteresować laika ze średnim poziomem IQ, a co dopiero specjalistę, za którego się uważam. Temat jest mi "bliski" od ponad 20 lat - nie oczekuję od książek nowości, ale oczekuję tego, że osoba, która sięgnie po takie wydawnictwo nie załamie się, nie zniechęci do zdrowego stylu życia, nie naczyta się banialuk na temat cukrzycy. Anna Reguła taką pozycję nam daje, jest to wydawnictwo niemalże kompletne, zawiera dobry opis choroby, odpowiednie i wnikliwe wskazówki dotyczące odżywiania, nie wpędza czytelnika w panikę ani tym bardziej w paranoję żywieniową. Autorka ma przyjemny, lekki i wyważony styl, który jednocześnie pełen jest fachowego słownictwa. Porządnie - tak właśnie być powinno.
Jedyna moja wątpliwość to ta związana z jajkami, współczesne artykuły i organizacje cukrzycowe wskazują raczej na to, że jaja cholesterolu nie podnoszą i można jeść je bez ograniczeń, w książce zaleca się umiar. Za to wielki plus za zdrowe podejście do coli zero, rzadko spotykam się z tak rozsądnym podejściem w tego typu wydawnictwach, widać, że autorka wie o czym pisze i wkłada serce w to co robi.
Minusy tak naprawdę są dwa. Brak mi tutaj konkretnych propozycji, to znaczy są jakieś przykładowe jadłospisy, ale mnie one nie przekonują. Brakuje mi informacji typu - płatki owsiane realnie obniżają glukozę, dodanie kaszy do posiłku sprawia, że cukier jest świetny, a i cukrzyk czuje się świetnie, itd. Przepisy są interesujące, ale za dużo w nich mięsa (jestem wegetarianką). Dla równowagi, na wielki plus podanie informacji o tym, że lepiej posiłki ugotowane włożyć do lodówki i zjeść odgrzane. Na drugi minus brak informacji o poście interwałowym, obecnie bardzo popularna metoda odchudzania, powiązana także z cukrzycą i insulinoopornością.
Psychologicznie też dobre podejście, ja się totalnie na to łapię i planuję wdrożyć poleconą przez autorkę metodę 80/20.
Polecam.

Dodaj cytat z książki Ach, ten cukier