1001 seriali, które musisz obejrzeć

Okładka książki 1001 seriali, które musisz obejrzeć Paul Condon, Steven Moffat
Okładka książki 1001 seriali, które musisz obejrzeć
Paul CondonSteven Moffat Wydawnictwo: Publicat Seria: 1001... film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
1001...
1001 TV Series: You Must Watch Before You Die
Publicat
2020-10-28
2020-10-28
2015-10-05
Sergiusz Lipnicki, Urszula Szymanderska, Arkadiusz Czerwiński, Marcin Jedynak, Pola Sobaś-Mikołajczyk, Bożena Kuzawińska
seriale

Od razu zaznaczę jednak że polski tytuł jest nieco mylący i może wprowadzić polskiego czytelnika w błąd. W oryginale jest bowiem: "1001 TV series you must watch before you die". Kluczowa jest tu fraza "TV series". I co twórcy tego wielkiego tomiszcza pod tym rozumieją? Ano rozumieją to bardzo szeroko. Chodzi tu bowiem ogólnie o wszystkie produkcje telewizyjne, nie tylko seriale sensu stricto ale i: miniseriale, filmy telewizyjne, programy, teleturnieje, telenowele, talk showy, reality show, i wszystkie inne "showy" które leciały w TV na przestrzeni lat. Aż za dużo tego. 😛 To właściwie taka wielka encyklopedia telewizji od jej początków czyli od lat 50. XX wieku do dzisiaj. Właściwy tytuł powinien więc brzmieć "1001 najważniejszych i najistotniejszych produkcji telewizyjnych w swoim miejscu i w swoim czasie". Także ostrzegam: to nie jest 1000 najlepszych seriali z platform streamingowych, to pieprzona encyklopedia całej TV!

Tak po prawdzie to nie sądzę żeby istniało aż tysiąc seriali które koniecznie trzeba obejrzeć, myślę że max z 200 (a produkcji telewizyjnych to wielu wręcz nie warto oglądać),ale że uwielbiam wszelkie topki i zestawienia to nie mogłem się oprzeć tej potężnej knidze. 😃 Dominują tu głównie produkcje amerykańskie i brytyjskie, ale też sporo tytułów z Australii, Japonii, Niemiec, Włoch, Francji i innych krajów europejskich (od nas załapał się "Dekalog" Kieślowskiego, który był przecież serią telewizyjnych filmów). Czuć jednak że to zestawienie robione przez angoli, brytyjskich krytyków telewizyjnych i dziennikarzy (pieczę nad całością trzyma tu scenarzysta hitów BBC Steven Moffat),dominuje tu bowiem anglosaska perspektywa i produkcje BBC. O masie tytułów nie słyszałem, zwłaszcza tych starszych. Serio, trochę się doedukowałem w historii telewizji, szczególnie jeśli chodzi o lata 50, 60, 70, 80 i 90 XX wieku. I ta część książki jest najlepsza. Natomiast co do wyboru najlepszych z XXI wieku to tu już można się z autorami kłócić.

A jeszcze kolejne kłamstwo jest w tytule, bo nawet jeśli bardzo się uprzesz i będziesz chciał obejrzeć wszystkie produkcje z tej listy, to i tak jest to fizycznie niemożliwe. No chyba że byłeś Brytyjczykiem żyjącym w latach 60. XX wieku i posiadającym telewizor. Mnóstwo starszych produkcji bowiem przepadło i nie są nigdzie dostępne. Część jest natomiast dostępna tylko w telewizyjnych archiwach (BBC albo innej brytyjskiej sieci). Także powodzenia. 😃 Niemniej jako zbiór historycznych popkulturowych ciekawostek ta książka spełnia swoje zadanie i jest świetna pod tym względem.

Komu więc mogę to polecić? Na pewno nie bindżującym współczesne seriale (współczesność kończy się w tym zestawieniu na roku 2015). To rzecz dla zainteresowanych historią telewizji i tego co ludzie przez dekady oglądali. Co rozpalało masową wyobraźnię? Jak zmieniały się trendy i wzorce telewizyjnych opowieści? Jak zmieniała się sama produkcja? I w końcu jak zmieniała się sama telewizja i widzowie na przestrzeni wielu lat? Dzięki tej książce można to sobie prześledzić. Dla mnie super! Świetna rzecz do poczytywania i przeglądania sobie tak z doskoku. Jednocześnie to rzecz nie dla każdego fana seriali i domyślam się że kupując po samym tytule można się nieźle naciąć i rozczarować.

Niemiecki tytuł tej książki, lepiej oddawał jej zawartość, czyli 1001 seriali i programów telewizyjnych, które musisz obejrzeć. Dla mnie jako fana telewizji biblia. Opisy seriali, programów, reality show, które przez dekady rozpalały widownie. Świetnie wydane, piękne zdjęcia. Minus brak ile odcinków mają poszczególne, zakończone produkcje.

Ciekawy tytuł, zbierający najpopularniejsze seriale ostatnich 90 lat w jedno miejsce. Jest podział na różne kategorie: fantastykę, komedię, dramat, itd. Tworzy się z tego istna biblia dla serialomaniaków.

Minus za opisanie tylko amerykańskich produkcji..🙄

Minus za opisanie tylko amerykańskich produkcji..🙄

Jako fan seriali miałem duże oczekiwania co do tego tytułu, może zbyt duże, bo jestem bardzo rozczarowany.

Książka jest całkiem ładnie wydana, kredowy papier i zdjęcia robią dobre wrażenie - choć przy takiej objętości, twarda okładka byłaby praktyczniejsza.

Nieco zdziwiły mnie tytuły, jakie pojawiły się w tej książce. Zdaję sobie sprawę, że seriali jest mnóstwo i dla każdego, coś innego wydaje się wartościowe lub warte uwagi, dlatego tym bardziej nie rozumiem, dlaczego ktoś uznał, by cenne pozycje w tym rankingu zajęło kilka amerykańskich teleturniejów, programów rozrywkowych - Big Brother, Taniec z gwiazdami, Top Model, a nawet gala Oskarów, Złote Globy czy... Eurowizja. Po co?

Gdyby polegać na tej książce, można by dojść do wniosku, że seriale kręci się tylko w USA, Australii, Wielkiej Brytanii i od czasu do czasu w Niemczech, Włoszech i Szwecji. Są nawet dwa akcenty z Polski. Ale moim zdaniem, mając do dyspozycji 1001 miejsc w rankigu, lekceważenie dorobku Ameryki Łacińskiej czy Azji to spory nietakt.

Polskie tłumaczenia wielu opisów budzą spore zastrzeżenia. Zwłaszcza w przypadku seriali sprzed 2000 roku, czyli... większości. Odniosłem wrażenie, jakby nasi redaktorzy wrzucili teksty do translatora i ewentualnie sprawdzali końcówki wyrazów. Składnia dosyć toporna, a przypadku kilku seriali, brak polskich tytułów - choć były emitowane w naszym kraju. W paru przypadkach, brak spolszczonych imion postaci, które są w moim odczuciu ważną częścią serialu. Hiacynta, Stokrota, Róża i Powolniak z "Co ludzie powiedzą?" mają swoje miejsce w polskiej popkulturze, Hyacinth, Rose, Daisy i Onslow niekoniecznie.

Po lekturze książki, nie wiem, kto właściwie miałby być jej czytelnikiem. Osoba, która nie oglądała konkretnego serialu, raczej niewiele się o nim dowie. Serialomaniakom natomiast, opisy wydadzą się zbyt powierzchowne. Prawdę mówiąc, z żadnego opisu nie dowiedziałem się, dlaczego miałbym obejrzeć właśnie ten serial i co jest w nim wartościowego.

Nie polecam! Zwłaszcza za cenę, która pojawiła się na okładce. Może, gdy trafi na nadmorski stragan z tanią książką. Wtedy można potraktować ją jako ciekawostkę.

• Literatura faktu
  • X Muza
  • ▪ Ciekawostki, popularnonaukowe, edukacyjne...
  • Jak
  • Chcę