Pamiętnik rozbitka

Wydawnictwo: BGW
83-7066-144-0
kino, felietony
Malwina

Są czasy, kiedy podobne zapiski oddają właśnie te czasy. Może się łudzę z niejaką bezczelnością, ale gdyby piszący nie miał złudzeń, nie wziąłby się do pisania. Sam jednak myślę o tej książce jak o powieści, która narastała, bo nie mogłem się powstrzymać, by nie zapisać tego co czuję. W takim wypadku wartość podobnej roboty - jeżeli ma ją ona w ogóle! - polega właśnie na tym, że wygląda ona...

W takim wypadku wartość podobnej roboty - jeżeli ma ją ona w ogóle! - polega właśnie na tym, że wygląda ona tak jak powstawała i zostawia się ją taką, z wszystkimi jej ewentualnymi błędami, poślizgnięciami, nerwowością a nawet demagogią, ponieważ i one należą do owej chwili, już minionej. W tym wypadku idzie o zachowanie jej temperatury, jaka ona wtedy była, nie zaś o oczyszczony i skalkulowany rezultat.
Książka wydana w 1991 roku.

| 2016-03-13
Przeczytana: 1991 rok

Swego czasu krążyła o Żyziu Kałużyńskim anegdota à propos jego higieny (której brak mu zarzucano).
Zacny aktor, Kazimierz Rudzki (m.in. "Wojna domowa" wg Gruzy i Toeplitza) zwrócił na ten fakt uwagę swojemu przyjacielowi:
- Zygmuś! Czy ty się w ogóle myjesz?
- Kaziu! Zapewniam Cię, że myję się każdego dnia!
- To żebyś chociaż zmieniał wodę. - skonkludował aktor.
Nie zmienia to faktu, że Zygmunt Kałużyński wielkim krytykiem filmowym (i nie tylko!) był. A programy telewizyjne w duecie z Tomaszem Raczkiem, to swoisty majstersztyk! Zresztą T. Raczek odziedziczył całą spuściznę twórczą po swoim przyjacielu. I od czasu do czasu wznawia w swoim wydawnictwie ("Latarnik") dokonania niegdysiejszego mentora.
Do końca życia opiekował się Panem Zygmuntem.

Accolon | 2017-03-14
d69p | 2017-02-02