Miasteczko Salem

Prószyński i S-ka
2013-01-01
Arkadiusz Nakoniecznik

Okładka książki W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen King
W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen K...
Okładka książki W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan Burke, Michael Connelly, Thomas H. Cook, Nelson DeMille, Jeffery Deaver, Tess Gerritsen, Sue Grafton, Steve Hamilton, Edward D. Hoch, T. Jefferson Parker, Laurie R. King, Stephen King, Laura Lippman, Sara Paretsky, P.J. Parrish, Edgar Allan Poe, Peter Robinson, S. J. Rozan, Lisa Scottoline, Joseph Wambaugh
W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan...
Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Siostrzyczki z Elurii Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Luke Ross
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...

Nie jestem fanką Kinga, ale to było całkiem dobre. Myślałam, że o czarownicach, ale nie. Klasyk horroru, gdzie złe, upiorne, krwiożercze wampiry atakują. Jest i niezastąpiony katolicyzm, krzyż, woda święcona i to, że wampir musi być zaproszony...
No trochę głupot logicznych i merytorycznych, jak spowiedź innowierców też się znajdzie, ale ogólnie daje radę.

Dobry horror.
Choć akcja rozwija się powoli to jednak klimat małego miasteczka pełnego tajemnic i niewyjaśnionych zdarzeń oraz różnorodność postaci robią swoje. Ostatnie kilkadziesiąt stron bardzo trzymające w napięciu. Polecam na halloweenowy wieczór.

Dobry horror.

Recenzja Stephen King: Miasteczko Salem

Miasteczko Salem Stephena Kinga to kolejna z moich ulubionych książek tego autora. Bardzo podobał mi się jej klimat. Główne postacie oraz antagonista książki są ciekawe i wiarygodne. Samo Salem robi wrażenie miasteczka, w którym można by zamieszkać. Miasteczko Salem jest książką, która sprawiła, że jeszcze bardziej polubiłem wampiry. Pełno w niej zwrotów akcji oraz momentów wywołujących ciarki. Po przeczytaniu jej jeszcze chętniej omijam cmentarze - szczególnie gdy robi się ciemno. Jako że bawiłem się przy niej dobrze i nigdy jej nie zapomnę. Moja ocena to mocne 4.5/5 ⭐⭐⭐⭐⭐

#książki #books #book #książka #czytambolubie #książkoholik #maniakksiążkowy
#recenzjaksiążki #książkiżyciem #książkomania #dobraksiążka

Recenzja Stephen King: Miasteczko Salem

Nigdy nie ciągnęła mnie tematyka wampirów, gdyby nie moje założenie, że przeczytam wszystkie książki Kinga, to i "Miasteczka Salem" byłoby poza moim zasięgiem.
Jak wiele bym stracił.
Od pierwszej strony świat małego miasteczka pochłonął mnie całkowicie. Widać tutaj wielką pracę Kinga, świetna historia, którą się czyta bardzo dobrze.
Do tego bardzo wiele możliwosci, by kontynuować historię z Miasteczka Salem.

Jak wiele bym stracił.
Do tego bardzo wiele możliwosci, by...

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo dobra książka Kinga (gdy już trafię na tę mniej dobrą albo słabą nie omieszkam o tym napisać).

Autor w mistrzowski sposób buduje napięcie i historię od niepozornych szczegółów i postaci po ostateczne zakończenie.

W książce opowiedziana jest historia miasteczka Jerusalem, od momentu powrotu głównego bohatera do jego nieuchronnej zagłady. King powoli i z mozołem buduje nastrój grozy. Akcja jest zawiązywana powoli, bo też nie ma dokąd się śpieszyć, a lepiej wszystko przedstawić i zrozumieć. Zaczynamy od codziennego życia miasteczka, z jego nawykami i miejskimi legendami. Mamy szeryfa, drobną przestępczość, problemy rodzinne i dom, o którym dzieciaki opowiadają, że jest nawiedzony. Właśnie tym domem chce się zająć nasz główny bohater. Jednak okazuje się, że zło nie jest wytworem wyobraźni, a ma rzeczywistą postać, którą nie jest łatwo przezwyciężyć.

W powieści nie ma zbędnych postaci, wątków, nic się nie urywa, a wszystkie wątki splatają się w jedną fabułę i zaciskają wraz z rozwojem. Szczególnie do gustu przypadły mi fragmenty przed zakończeniem akcji, gdy w miasteczku tliło się jeszcze życie, a mieszkańcy próbowali zachować pozory normalności.

Miasteczko Salem swoim stylem bardziej przypomina typowy horror, jednak nie skupia się wyłącznie na straszeniu, a już samo budowanie napięcia i nastroju grozy może wywołać ciarki i uczucie niepokoju. I właśnie w tym autor się specjalizuje - w budowaniu realistycznych postaci i napięcia.

Bardzo dobra pozycja. Jednak nie polecam dla osób, które szukają czegoś, po czym będą się bały iść po ciemku do toalety albo wystawić stopę poza kołdrę. Nie w taki sposób ma straszyć ta książka.

Stary dobry King. Każdy powinien ją przeczytać, bo to jedna z lepszych książek mistrza grozy. Uważam, że obok "Draculi" Brama Stokera ta książka znajduje się w moim top 3 najlepszych książek o wampirach.
Nadal jestem pod wrażeniem jak dzięki kolejnym kartkom można wejść w historie miasteczka, bohaterów czując wszystkie emocje na własnej skórze. Bardzo dobrze wykreowani bohaterowie, rewelacyjnie przedstawione miasteczko i te opisy, które sprawiają, że ma się wrażenie, że jest się tam razem z innymi. Z czystym sumieniem mogę dodać na półkę "ulubione", bo to naprawdę świetna książka i każdy powinien do niej sięgnąć.

W prowincjonalnym miasteczku od pewnego czasu dzieją się rzeczy przerażające i niepojęte. Zniknięcia i śmierć w dziwnych okolicznościach, przy czym jedna śmierć prowadzi do następnej. Kilku śmiałków, w tym mały chłopiec, odkrywa porażającą prawdę i z determinacją podejmują walkę.

"Miasteczko Salem" to klasyczny horror Stephena Kinga. W moim odczucia to Mistrz Grozy w swoim najlepszym wydaniu. Powieść wciąga właściwie od samego poczatku. W fabule przewija się wiele postaci (mieszkańców miasteczka),jednak przedstawieni są w sposób umożliwiający zorientowanie się, kto jest kim. Opowieść jest rozbudowana, każdy bohater ma swoją historię, której fragment poznajemy. Mamy tu motyw wampira, ukazanego w nieprzesłodzony, lecz pierwotny i demoniczny sposób. Czytając wieczorami, czy nocą można poczuć lekki niepokój, a chwilami przejmujący dreszczyk. To, co spotyka niektóre z postaci, wbudza emocje, często te przykre. U Kinga dzieci nie mają taryfy ulgowej, więc ich epizody, wydają się jeszcze bardziej przejmujące.
To pozycja stała się jedną z moich ulubionych Kinga, a z tym autorem mam specyficzną relację. Część powieści uwielbiam i nie mogę się od nich oderwać, przez inne nie potrafię przebrnąć. Jednak "Miasteczko Salem" z czystym sumieniem polecam!

Kolejna książka króla, przy której bawiłem się znakomicie.
Trudno napisać więcej, jeżeli ktoś lubi Kinga, napewno się nie zawiedzie.
Dochodzą również wampiry, które uwielbiam w literaturze, cóż chcieć więcej :)

Kolejna książka króla, przy której bawiłem się znakomicie.
Trudno napisać więcej, jeżeli ktoś lubi Kinga, napewno się nie zawiedzie.
Dochodzą również wampiry, które uwielbiam w literaturze, cóż chcieć więcej :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra książka Kinga. Horror zmieszany z elementami obyczajówki, bardzo precyzyjne opisy miasta i jego mieszkańców oraz towarzysząca stałe tajemnica. Książkę autor pisał przez 3 lata i to widać, jest dopracowana.

Świetny horror z realistycznymi postaciami

Świetny horror z realistycznymi postaciami