Niebieska zasłona

Wydawnictwo: Znak
Nurse Lugton's Curtain
dzieci
Snoopy

Opowieść dla dzieci autorstwa jednej z najważniejszych pisarek XX wieku. Stara niania, pani Lugton szyje zasłonę do salonu, a zaczarowany świat zaklęty we wzorzystej tkaninie czeka cierpliwie. Kiedy tylko niania zasypia przy zapalonej lampie, antylopa kiwa na zebrę i już wkrótce słoń, tygrys, struś i inne zwierzęta budzą się, by wędrować ku połyskującemu jezioru i czarodziejskiemu...

Opowieść dla dzieci autorstwa jednej z najważniejszych pisarek XX wieku.

Stara niania, pani Lugton szyje zasłonę do salonu, a zaczarowany świat zaklęty we wzorzystej tkaninie czeka cierpliwie. Kiedy tylko niania zasypia przy zapalonej lampie, antylopa kiwa na zebrę i już wkrótce słoń, tygrys, struś i inne zwierzęta budzą się, by wędrować ku połyskującemu jezioru i czarodziejskiemu miastu.

Wspaniałe ilustracje Julie Vivas nadają nowe życie słowom Virginii Woolf. Ta piękna książka oczaruje zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Geneza opowieści nie jest do końca znana. Historia została odnaleziona wśród kartek oryginalnego maszynopisu powieści "Pani Dalloway". Tekst powstał najprawdopodobniej w jesieni 1924 roku, ale nie został opublikowany aż do roku 1965, kiedy to znalazł się w zbiorze opowiadań pisarki. Leonard Woolf podaje, że jego żona napisała tę historyjkę dla swojej bratanicy, Ann Stephen, która przyjechała do niej z wizytą.

julia-orzech | 2014-05-10
Przeczytana: maj 2014

Kiedy byłam mała i zdarzyło mi się zachorować, rodzice zawozili mnie do jednej z babć. Babcia Marysia była krawcową i zwykle nocami szyła dla swoich klientek. Ja miałam wtedy oczywiście spać, ale turkot maszyny i moja ciekawość nie pozwalały na to. Przez babcine kolana przewijały się kilometry tkanin o najróżniejszych wzorach. A to na zasłonki, a to na garsonkę dla pani M., czasem na spódniczkę dla dziewczynki. Wszystkie te kolory i wzory nabierały magii właśnie późnym wieczorem, kiedy babcia zabierała się do pracy. Wtedy ja leżąc cichutko na rozkładanym fotelu obserwowałam zwinne palce babci, która ciągłymi ruchami sprawiała, że materiał ożywał. Oczywiście najwięcej robiły pewnie moje zamykające się oczy i bujna wyobraźnia, ale to były niezapomniane chwile. Przypomniałam sobie o tym wszystkim czytając książeczkę Virginii Woolf Niebieska zasłona, w której stara niania Lugton zasypia podczas szycia zasłony. Na błękitnym materiale, którego używa nadrukowano wzór w figurki, które...

agnieszkak | 2016-07-14

Krótka,pozytywna książeczka.Co może wydarzyć się podczas szycia? Wiele,w zależności od wyobraźni pisarza,jak widać :) Bardzo fajna dla dzieci i nie tylko :)

| 2012-03-14
Przeczytana: 2011 rok

To jest książka, która przykuwa uwagę dzieci, które z zapartym tchem wsłuchują się w opowieść o tym, co dzieje się, gdy zasypia stara niania, pani Lugton.

Marysia | 2011-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2011

To jest małe opowiadanko, kaprys. A ja spodziewałam się że wyskoczy na mnie coś równie fascynującego i odkrywczego jak Alicja z Krainy Czarów.

Katarzyna | 2010-07-27
Przeczytana: 23 maja 2012

Jedna z ulubiony książek do poczytania przed zaśnięciem mojego syna.

Dorota Lewandowicz | 2013-11-05
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci