Islam a chrześcijaństwo. Konfrontacja czy dialog

Okładka książki Islam a chrześcijaństwo. Konfrontacja czy dialog Piotr Słabek
Okładka książki Islam a chrześcijaństwo. Konfrontacja czy dialog
Piotr Słabek Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
116 str. 1 godz. 56 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo M
Data wydania:
2006-11-02
Data 1. wyd. pol.:
2006-11-02
Liczba stron:
116
Czas czytania
1 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8372217351
Tagi:
religia islam chrześcijaństwo muzułmanie Jan Paweł II Benedykt XVI Vittorio Messori Eugeniusz Sakowicz
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
592
584

Na półkach:

Jan Paweł II był 264. papieżem Kościoła Katolickiego w latach 1978 – 2005, a Benedykt XVI jego następcą w latach 2005 – 2013; obaj podejmowali dialog międzyreligijny. Ich teksty ujmowały sposób myślenia ekumenicznego. Wypowiedzi były nacechowane językiem teologicznym i akademickim (widocznie stopień wykształcenia naukowego i autorytet "głowy" Kościoła wymagał stosowania takiej retoryki),czyli trudniejszym w odbiorze dla zwykłych wyznawców wiary. Zostały przytoczone fragmenty: kilku przemówień, encykliki "Redemptor hominis", posynodalnej adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Africa", orędzia Jana Pawła II na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2001 roku.

Vittorio Messori, włoski pisarz, dziennikarz i publicysta katolicki był związany ze wspomnianymi papieżami. W 1985 roku przeprowadził wywiad z kardynałem Józefem Ratzingerem (późniejszym Benedyktem XVI),który opatrzył tytułem "Raport o stanie wiary", a w 1994 roku wywiad z Janem Pawłem II zatytułowany "Przekroczyć próg nadziei". W jednym z artykułów dla mediolańskiego dziennika "Avvenire" napisał: "Prawda obiektywna jest taka, że to nie chrześcijanie "podrobili" Ewangelię, lecz właśnie sam Mahomet. Chrześcijaństwo, z którym zetknął się Prorok i które szerzyło się wówczas na Półwyspie Arabskim, było heretyckie, apokryficzne. Niepiśmienny Mahomet, wprowadzony w błąd tym, co słyszał od owych rzekomych "chrześcijan", z którymi się zetknął, pozostawił w Koranie wcale nie autentyczny obraz wiary w Jezusa, lecz jego karykaturę. Był na przykład przekonany, że Trójca składa się z Ojca, Syna i Maryi. Wierzył, że Eucharystia została ustanowiona przez zstąpienie zastawionego stołu z nieba. Mylił Maryję, Matkę Jezusa, z Miriam, siostrą Mojżesza. Twierdził, że zamiast Jezusa ukrzyżowano Jego sobowtóra".

Eugeniusz Sakowicz, od 2007 roku profesor zwyczajny (wbrew pozorom to najwyższy tytuł naukowy, bo profesor nadzwyczajny ma niższą rangę) Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, który studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (tam nauczał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II),interesował się dialogiem z islamem oraz działaniami Jana Pawła II w tym kierunku. Pełnił funkcję sekretarza Komitetu do spraw Dialogu z Religiami Pozachrześcijańskimi Rady do spraw Dialogu Religijnego Episkopatu Polski.

Według mnie – po spojrzeniu na autorów przytaczanych tekstów – Piotr Słabek nieprzypadkowo ich dobrał do tego opracowania. Te cztery osoby były ze sobą w pewien sposób powiązane, ale pomimo tego można było zauważyć różnice w podejściu do zagadnień islamsko-chrześcijańskich. Vittorio Messori wysunął tezę o "niezdolności islamu do dialogu z jakąkolwiek religią, a w szczególności z chrześcijaństwem". Włoska dziennikarka Oriana Fallaci (bardzo popularna na świecie, żyła 77 lat, napisała wiele artykułów prasowych i kilkadziesiąt książek) po bezpośrednim zetknięciu się z islamistami (w Europie, Azji, północnej Afryce) stawiała następujące pytania: "Jaki sens ma szacunek dla kogoś, kto nas nie szanuje? Jaki sens bronić ich kultury lub ambicji posiadania kultury, skoro oni pogardzają naszą?" Z kolei Jan Paweł II podkreślał znaczenie otwarcia i wzajemnego szacunku.

Jan Paweł II był 264. papieżem Kościoła Katolickiego w latach 1978 – 2005, a Benedykt XVI jego następcą w latach 2005 – 2013; obaj podejmowali dialog międzyreligijny. Ich teksty ujmowały sposób myślenia ekumenicznego. Wypowiedzi były nacechowane językiem teologicznym i akademickim (widocznie stopień wykształcenia naukowego i autorytet "głowy" Kościoła wymagał stosowania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Islam a chrześcijaństwo. Konfrontacja czy dialog


Podobne książki

Przeczytaj także