Powstanie Warszawskie

historia
Oficyna Wydawnicza RYTM
2016-01-01
2016-01-01

Książka stanowi jedynie fragment większej publikacji tego autora, tj. "Armia podziemna". Zdecydowanie lepiej sięgnąć po tę drugą pozycję, w której otrzymujemy informacje dotyczące podziemnej działalności Generała od roku 1939.

W "Powstaniu warszawskim" mamy jedynie dodatkowo dołączoną płytę z luźno wybranymi wypowiedziami różnych osób (łączny czas nagrań około 80 minut) oraz bogatszy wybór fotografii.

Sięgnęłam po tę pozycję po lekturze "Powstania 44" Normana Daviesa, w której wielokrotnie odnosił się do Bora Komorowskiego. Książka napisana fascynującym językiem wojskowego, odpowiedzialnego za strategię bojową i jednocześnie uczestnika będącego w centrum wydarzeń. Z opowieści wyłania się obraz człowieka szlachetnego, zdecydowanego, biorącego odpowiedzialność i głęboko współczującego ludności cywilnej.

Jedna z najlepszych książek o Powstaniu Warszawskim jakie przyszło mi przeczytać. Autor jest nie tylko Komendantem Głównym Armii Krajowej, ale i bezpośrednim uczestnikiem Powstania, przedzierającym się jak inni brudnymi kanałami zniszczonej Stolicy. Z dokładnością opisuje nadludzkie zmagania polskich żołnierzy i ludności Warszawy z naszym odwiecznym wrogiem oraz bezwzględność niemieckiego okupanta, a także fałszywą grę sowietów. Wyjaśnia wszystkie swoje ciężkie decyzje i pokazuje jak nasi "sprzymierzeńcy" odwracali oczy od krwawiącej Warszawy.
I choć Polacy sprostali zadaniu niewykonalnemu, to miejmy nadzieję, że nigdy więcej nie będziemy musieli udowadniać światu, że nam również należy się miejsce na mapie Europy i wolność którą kochamy bardziej niż życie.

Książka powinna być lektura dla szkół średnich. Wyjaśnia dlaczego POwstanie musiało się odbyć, biorąc pod uwage sytuację w której znalazł się sam Bór komorowski

• Powstanie warszawskie
  • historia