Dalekie morza, bliskie rzeki. Rzecz o strategii, organizacji i logistyce flot wojennych

Okładka książki Dalekie morza, bliskie rzeki. Rzecz o strategii, organizacji i logistyce flot wojennych praca zbiorowa
Okładka książki Dalekie morza, bliskie rzeki. Rzecz o strategii, organizacji i logistyce flot wojennych
praca zbiorowa Wydawnictwo: Napoleon V historia
206 str. 3 godz. 26 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
206
Czas czytania
3 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378897125
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1168
946

Na półkach: , , , ,

"Zbiór interesujących tekstów"
To już druga książka z tej serii, przeczytana przeze mnie. I zaczyna mi się ten cykl podobać.
Lektura to kompilacja tekstów naukowców na różne tematy oscylujące wokół marynarki wojennej. Nie wszystkie tematy mi podeszły, ale na szczęście te niestrawne były w mniejszości.
Zaczyna się od "Dylematów budownictwa okrętowego w europejskich marynarkach wojennych (1660-1815)" Ten temat słabo pobudził moje zainteresowanie. Skupia się głównie na flotach angielskiej i francuskiej. Przeczytałem, ale nie było zachwytu.
"Port wojenny trzech flotylli rzecznych? Rzecz o porcie w Krakowie 1911-1925" to temat mało znany, dobrze opracowany i szalenie ciekawy. Dołączone zdjęcia i plany stanowią cenny dodatek.
"Strategia Niemieckiej Cesarskiej Marynarki Wojennej w latach 1914-1918" - pozwala zrozumieć wiele wydarzeń na ówczesnych frontach morskich. Po przeczytaniu możemy zweryfikować zachowanie i decyzje dowódców.
"Flota Austro-Węgier w I wojnie światowej. Próba bilansu" - to udana próba. Artykuł wciąga i można mieć tylko pretensję, że już doszliśmy do końca. Taka historia w pigułce...
Później jesteśmy zaznajamiani z dwoma życiorysami Miklosa Horthy i Ericha Raeder-a. Oprócz faktów typowych mamy syntezę decyzji i czynników na nie wpływających. W przypadku tego pierwszego również odniesienie do uczuć jakie wzbudzał w społeczeństwie.
Koncepcja japońskiej flotylli torpedowej to dla mnie najciekawszy fragment. Uwielbiam wszystko, co dotyczy walk na Pacyfiku. Autor dość dokładnie tłumaczy dlaczego "długie lance" trafiały, jak i dlaczego tak szybko ta broń przestała być skuteczna. W kontekście nosicieli oczywiście.
Z gatunku tematów mało znanych i szalenie ciekawych mamy "Wojnę o Ifni i Saharę (1957-58)". Autorka porusza morski aspekt konfliktu, oraz opracowanie Krzysztofa Kubiaka dotyczące fenomenu bengalskiej morko-rzecznej partyzantki. W przypadku tego drugiego mamy bardzo szczegółowy rys historyczny i analizę.
Kolejnym hitem jest opracowanie dotyczące starcia Wietnamsko - Chińskiego o Wyspy Paracelskie. Tematu nie znałem i jest to dla mnie absolutna nowość.
Na koniec udział holenderskich Mariniers w walce z południowo-mokulańskim terroryzmem w 1977 roku. Opis dwóch akcji odbicia zakładników.
Pozycja kompilacyjna i bardzo ciekawa.

"Zbiór interesujących tekstów"
To już druga książka z tej serii, przeczytana przeze mnie. I zaczyna mi się ten cykl podobać.
Lektura to kompilacja tekstów naukowców na różne tematy oscylujące wokół marynarki wojennej. Nie wszystkie tematy mi podeszły, ale na szczęście te niestrawne były w mniejszości.
Zaczyna się od "Dylematów budownictwa okrętowego w europejskich...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • II wojna światowa
    1
  • Inne konflikty zbrojne do 1945 roku
    1
  • I wojna światowa
    1
  • Przeczytane
    1
  • III Rzesza
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne