Historia kolorów

Okładka książki Historia kolorów Rafael Guillén Vicente
Okładka książki Historia kolorów
Rafael Guillén Vicente Wydawnictwo: Wolne Lektury literatura piękna
13 str. 13 min.
The story of colors
Wolne Lektury
2019-12-09
2019-12-09
13 min.
Katarzyna Okrasko

Króciutka baśń o tym, jak powstały kolory, oparta na prekolumbijskiej mitologii, głównie Majów. Dzieje tytułowych kolorów wyglądają jak zderzenie się fatalizmu z przypadkiem, bóstwa z człowieczeństwem, natury z kulturą.
Wartości dodane przez charyzmatycznego autora - Subcomandante Marcosa, przywódcę zapatystowskiej partyzantka w meksykańskim stanie Chiapas, to bardzo ekspresyjna i meksykańska geneza powstania pięciu barw oraz wytłumaczenie różnic rasowych - w sposób oczywisty ale i z humorem. No i ta ara ;-).
Książka przeczytana w ramach wyzwania sierpniowego - pozycja z elementami mitów, folkloru bądź magii.

Piękne ilustracje, a i sama bajka warta przeczytania

Piękne ilustracje, a i sama bajka warta przeczytania

Przede wszystkim zauroczyły mnie piękne, kolorowe ilustracje autorstwa Aleksandry Szczodry. A i bajka sama w sobie jest urocza. Myślę, że jest to jedna z najbardziej optymistycznych i humanistycznych opowieści, jakie poznałam na temat pochodzenia ludzkich ras. Warto ją przeczytać i wziąć sobie do serca: „wiele jest kolorów i wiele sposobów myślenia, a świat będzie szczęśliwszy, jeśli znajdzie się na nim miejsce dla wszystkich tych kolorów i wszystkich sposobów myślenia.”

Piękna opowieść o różnorodności i szacunku. Wszyscy jesteśmy piękni i równi, a szeroka paleta barw jest cudem - nie powodem do kłótni i nienawiści. To cudowna bajka, która w mądry sposób tłumaczy świat. Doskonała dla dzieci i nie tylko.

Dawno mnie nic tak bardzo nie poruszyło. Nie wiem dokładnie co spowodowało u mnie wzruszenie. To jest po prostu piękne i polecam każdemu.

Legenda, mit, bajkowa historia. Są bogowie, jest powstanie świata, no tzn. kolorów, ale czy bogactwo, różnorodność planety nie jest w dużej części zasługą oszałamiających barw?

• Chłopi
  • Ten rok
  • Przeczytane - 2022
  • Baśnie i bajki
  • Meksykańska

Dodaj cytat z książki Historia kolorów