Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli

Okładka książki Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli Ronan Farrow
Nominacja w plebiscycie 2020
Data 1. wydania:
2019-10-15
9788381910453
Anna Dzierzgowska, Sławomir Królak
Hollywood gwałty literatura faktu molestowanie seksualne skandale
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (48) / grudzień 2021 Joanna Bator, Kate Crawford, Ronan Farrow, Karol Grygoruk, Sławomir Hornik, Robert Jurszo, Jakub Kornhauser, Zuzanna Kowalczyk, Dagny Kurdwanowska, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Joanna Rudniańska, Jia Tolentino, Marcin Wicha, Marta Zabłocka, Oksana Zabużko
Ocena 6,3
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Kate ...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Najgroźniejsze drapieżniki Hollywood

1938 14 299

Niechlujnie napisana lub przetłumaczona oraz wydana.
Zdublowane rozdziały świadczą , że albo nikt nie sprawdzał, albo tak spieszyło się , żeby zarobić parę groszy na nośnym temacie, że szacunek do czytelnika zmarginalizowano. Z łezką w oku wspominam czas, gdy po wydruku nakładu i SPRAWDZENIU, dołączano erratę, aby nie utylizować całego nakładu.
Temat ważny, więc aż dwie gwiazdki.

Niechlujnie napisana lub przetłumaczona oraz wydana.
Temat ważny, więc aż dwie...

W Pazdzierniku 2017r The New York Times i The Yorker oskarza znanego producenta filmowego Herweya Weisteina o molwstowanie seksualne.Cala spolecznosc ludzi zwiazanych ze sztuka filmowa i Hollywood jest w szoku.Finalnie 80 kobietoskarza producenta o molestowanie i napasci seksualne i to na przestrzeni 30 lat.W 2018 Weistein zostaje aresztowany,a w marcu 2020 skazany na 23 lata pozbawienia wolnosci.I ta ksiazka jest o tym jak doszlo tego z producent zostal oskarzony i skazany.Ta ksiazka to kwal dobrej roboty i rzetelnego dzienikarstwa sledczego,a nie bylo latwo.Weistein byl bogatym i bardzo wplywowym czlowiekiem,w srodowisku panowala zmowa miczenia po mimo ze wiele osob z jego grona znalo jego upodobania.Kiedy poczul ze traci grunt pod nogami ,a ronan Farrow zaczyna upubiczniac jego seksualne ekscesy,zaczyna wszelkimi sposobami utrudniac sledzcywo w swojej sprawie.Przez swojego adwokata wynajmuje agencje dedektywistyczna zeby szpiegowac i zastraszac swoje ofiary,zastrasza Ronana Farrowa i dziennikarzy pracujacych przy tej sprawie.Tylko ogromej determinacji i uporowi dziennikarza i ofiar H.W sprwe doprowadzono do konca.Ciekawostk jest ze Ronan jest synem Woody Allena,ktory w latach 90 nyl oskrzony o naduzycia seksualne wobec swojej pasierbicy,ale po dlugim sledzctwie oczyszczono go z zarzutow.Ronan Farrow "odwalil" kawal dobrej roboty i to w dwuch aspektach sledczym i literackim.Za wklad w sprwe H>weisteina zostal nagrodzony Pulitzerem.

Trudna i bolesna książka, podróż autora, który zmaga się nie tylko z przeciwnościami naturalnymi w przypadku takiego tematu, to podróż wgłąb siebie, własnej przeszłości, własnego dzieciństwa, tabu, które ciążylo nad jego znanymi rodzicami i całą rodziną.

Książkę czyta się szybko i bardzo dobrze. Pokazuje ona kulisy śledztwa dziennikarskiego, razem z autorem śledzimy koleje ujawniania jednej z największych afer Hollywood ostatnich lat. Trzeba jednak powiedzieć, że książka ma dość wysoki próg wejścia. Dla niezorientowanych w zawiłościach rynku telewizyjnego i prasowego USA, gąszcz nazwisk i nazw zarówno ze świata mediów informacyjnych jak i przemysłu rozrywkowego może on wzbudzać poczucie pewnego zagubienia. Książka zwalnia również tempo po ujawnieniu afery Weinsteina, kiedy Farrow opisuje dalsze koleje śledztwa dotyczącego już bezpośrednio samej sieci. Nie jest to najłatwiejsza lektura, ale zdecydowanie godna polecenia

Ronan Farrow „Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli

Afera seksualna z powtarzającym się w tle nazwiskiem Weinsteina była mi znana, ale tylko w ogólnym zarysie. Długo czekałam, by móc przeczytać „Złap i ukręć łeb”, by dowiedzieć się więcej szczegółów. Cieszę się że to już za mną, bo czytając ten reportaż chwilami czułam się wyczerpana, a przerażenie, wściekłość i złość tylko rosła, z każdą kolejną przeczytaną stroną. Nie zdziwi mnie zatem gdy potencjalny czytelnik odbierze równie emocjonalnie tą książkę. Eskalacja i siła negatywnych emocji podczas lektury „Złap i ukręć łeb.” będzie miotać czytelnikiem przez cały czas czytania tego reportażu. Nie sposób dać im upust, gdy będziemy zmuszeni skonfrontować się z tymi przerażającymi świadectwami ofiar, nie tyle samego molestowania seksualnego (co oczywiście nie ma na celu, umniejszeniu skali występków), ale całej skrupulatnej machinie światka aktorskiego, której zadaniem było trywializowanie problemu i głosów poszczególnych kobiet, i nade wszystko zakopywaniem brudów Weinsteina, ale nie tylko jego. Farrow pokazał że nadużycia seksualne dotyczną znacznie większej liczby wysoko postawionych postaci z świata filmowego. To ważny głos, w społecznej debacie o roli kobiet, o nadużyciach wobec nich, ale przede wszystkim upadek tak ważnej persony Harveya Weinsteina – który przez wiele lat mógł się czuć bezkarny.

Syn Woody'ego Allena i Mii Farrow nie obrał drogi rodziców, bowiem Ronan Farrow podjął się pracy dziennikarza. W 2018 roku rzucił wyzwanie światu, gdy wybrał temat iście piorunujący – gwałty i molestowania seksualne w świecie branży filmowej przez Harveya Weinsteina, o których w samym Hollywood milczano, chociaż duża część osób związana z tym środowiskiem, zwyczajnie udawała że temat nie istnieje. To nazwisko głośne i doskonale znane w świecie Hollywood. Nie tylko producent filmowy, zarabiający krocie na swoich produkcjach, lecz także wspierający znanych polityków. Jednym słowem persona nie do ruszenia, mająca swoje macki wszędzie - już sam fakt, że do usług wynajął Black Cube – prywatną agencję detektywistyczną, która mogła się poszczycić ponad stoma agentami a ich z ich usług korzystali najważniejsi urzędnicy państwowi i ministerstwa rządowe. Można sobie tylko wyobrazić, ile miał do ukrycia i stracenia Weinstein, że podjął się na taki krok.

Ronan Farrow rzucił się godnym podziwu impetem, by przełamać – jak się okaże później, wręcz stalowy mur milczenia, kłamstw, wsparcia dla przestępców, a także realnych gróźb, zastraszeń, śledzenia, a wszystko, by przerwał pracę nad materiałem dowodowym, mającym ukazać Harveya Weinsteina jako potwora seksualnego, któremu przez lata uchodziły gwałty i molestowania seksualne. Zapora milczenia z którą się spotkał zaskoczyła jego samego, a piętrzące się problemy, aż po zastraszanie i nękanie go – sprawiły, że z jeszcze większą determinacją szukał materiałów i rozmów z pokrzywdzonymi kobietami. Ich lista jest naprawdę imponującą, a część nazwisk będziemy doskonale kojarzyć z szklanego ekranu.

Żmudna praca, zastraszanie, nękanie i śledzenie Farrowa i wielu innych dziennikarzy zaangażowanych w materiał o nadużyciach seksualnych w Hollywood jednak parł do przodu, i chociaż pomiędzy chaotycznego chwilami materiału wyłania się stopniowo obraz udręczonych ofiar, ich poczucia bólu, wstydu, przerażenia i realnego odczucia braku wsparcia zewsząd. Ich głosy mimo że tak różne – ukazały okrutną prawdę o seksualnych przestępstwach Weinsteina, ale nie tylko jego, a także o aprobacie reszty środowiska i całkowitym ignorowaniu ogromnego problemu.

Reportaż Farrowa nie jest doskonały, ba, wręcz mega chaotyczny chwilami – gdzieniegdzie znajdujemy nagrania z wywiadów, za chwile refleksje samego autora czy kopie mejli. Uzmysławia to ilość materiałów i danych zebranych tak skrupulatnie, a powtarzające się zwroty (szczególnie o poczuciu śledzenia i ścigania) w jakim napięciu psychicznym żył sam Farrow i ile miał obaw. Jednak nie zszedł z obranej drogi, jego walka trwała dalej i jak się okazuje miało to sens. Opublikowanie reportażu pomogło w osądzeniu Weinsteina, a samemu Farrowi i innym dziennikarzom biorącym udział w tworzeniu tego tekstu – nagrodę Pulitzera w 2018 roku.

Ważny to głos w skali przemocy i prześladowań kobiet, ukazanie skali ogromnej machiny kłamstw, manipulacji,bezwzględności i szerokich wpływów bogatych i majętnych ludzi, którym się wydawało że ich zachowania nigdy nie wyjdą na jaw.

To trzeba przeczytać.
Polecam. 8/10

Rewelacyjny i jednocześnie przerażający reportaż - o kulisach ujawniania sprawy, która zapoczątkowała ruch #metoo. Farrow w bardzo bezpośredni i szczery sposób demaskuje siatkę powiązań i wpływów między Weinsteinem, a prawnikami i dziennikarzami, nie unikając opisów osobistych rozczarowań kiedy jego własni pracodawcy, czy ludzie którym ufał, robili wszystko, żeby "ukręcić łeb" temu śledztwu i przeszkodzić mu w doprowadzeniu tej sprawy do końca.
Mimo dużej ilości nazwisk i wątków, za którymi czasami trudno nadążyć, książka bardzo wciąga i nie sposób się od niej oderwać. Wielkie ukłony dla autora za pracę nad tą sprawą i za narażanie własnego bezpieczeństwa po to, żeby ofiary w końcu mogły zabrać głos i zawalczyć o sprawiedliwość. Polecam wszystkim!

Rewelacyjny reportaż! Połknęłam go w dwa wieczory. Nie można się od niego oderwać - to co opisuje jest przerażającym dowodem co bogaci i potężni mogą robić gdy skorumpują media. Polecam!

Cieszę się, że ta książka powstała.
Nie jest to reportaż idealny. Nie do końca odpowiadał mi styl autora czy liczba przytaczanych nazwisk, których nie sposób było zapamiętać. Jednakże przymykam na to oko, ponieważ jestem pełna szacunku za doprowadzenie tej sprawy do końca, mimo wielu przeciwności. Dzięki pracy autora przestępca został podciągnięty do odpowiedzialności, a co więcej ujawniono okropne praktyki tuszowania przestępstw seksualnych w Hollywood i nie tylko.
W tej książce pada wiele ważnych zdań. Mam nadzieję, że każdy kto ma dość nerwów by czytać o tych okropnych sytuacjach sięgnie po ten reportaż.

Cieszę się, że ta książka powstała.

Przerażajace ale wspaniałe ze w końcu wiele skrzywdzonych kobiet ma szanse odzyskać głos.

Osobiście kilka rzeczy mnie w reportażu drażniło. Miałam problem ze śledzeniem wszystkich postaci, kto jest kim, było mi trochę za dużo samego Autora, chociaż poniekąd jest to zrozumiałe ze względu na jego osobiste doświadczenia. Tak czy inaczej, bardzo wartościowa lektura.

Mocna pozycja traktująca o temacie, który bardzo często bywa przemilczany, co jest także widoczne na kartach reportażu Ronana Farrowa. Skala problemu molestowania jest zatrważająca i szokuje to, że to wszystko po prostu się dzieje, a często ludzie nie robią nic, aby temu zapobiec. Brawa dla Autora, który zadał sobie ten trud, aby te historie ujrzały światło dzienne....

Ronan Farrow Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli Zobacz więcej