Prostata. Co każdy mężczyzna wiedzieć powinien?

Okładka książki Prostata. Co każdy mężczyzna wiedzieć powinien? Edouard Klein, Patrick Papazian
Okładka książki Prostata. Co każdy mężczyzna wiedzieć powinien?
Edouard KleinPatrick Papazian Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
poradniki
Prostate. L’organe mystérieux qui vous veut du bien
Czarna Owca
2020-06-03
2020-06-03
9788381431903
Szymon Żuchowski
ciekawostki porady prostata

Zaskoczyły mnie dobre opinie na temat tej publikacji. Nabyłem, aczkolwiek spodziewając się czegoś zupełnie innego. To zbiór chaotycznych informacji, podanych w infantylnej formie (narracja opowiadania uczniowskiego na poziomie gimnazjum, potężnie poszatkowana punktowymi listami),często z błędami, także natury merytorycznej. Książka bardziej przypomina wydrukowany plik Word z prymitywnymi rysunkami (wręcz ClipArtami),pstrokatymi wyróżnieniami typu ramki, grube podkreślenia, niż zaprojektowaną publikację. Papier bardzo niskiej jakości, przez co cena jest po prostu wygórowana. Jeśli ktoś szuka sprawdzonych informacji podanych w dojrzałej formie, to nie jest ta książka. Nie polecam :)

Prostata to gruczoł, o którym mężczyźni przypominają sobie najczęściej dopiero, gdy zaczyna szwankować. Skoro jednak panom do lekarza raczej nie po drodze, tym bardziej odpowiednia świadomość i profilaktyka może znacząco opóźnić nieprzyjemne kontakty z urologiem.
Książka Patricka i Edouarda napisana jest tak przystępnym, lekkim jeżykiem z odpowiednią dawką humoru, że aż przyjemnie ją się czytało. Warto sięgnąć po tę pozycję by wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie tego ważnego gruczołu i z wyprzedzeniem zapobiec ewentualnym niespodziankom.

Książka o ważnym gruczole męskim decydującym o naszej męskości. Autorzy omawiają najczęstsze dolegliwości związane z prostatą, profilaktykę, zachęcają do wizyty u urologa. Sporo też piszą o seksie i prostacie jako źródle przyjemności. Ważna i potrzebna książka.

Po tym krótkim wstępie zastrzeżenie: książka jest przeznaczona w zasadzie tylko dla mężczyzn, jeśli panie decydują dalej czytać, robią to na własną odpowiedzialność.

A sama książka? Dwóch francuskich popularyzatorów nauki napisało o prostacie, tym tak ważnym dla naszej seksualności gruczole, dość powiedzieć, że właśnie tam wytwarza się sperma. Niestety, prostata przysparza płci brzydkiej wiele kłopotów w drugiej połowie życia i tym głównie traktuje ta książka.

Standardowa waga prostaty to 20 gramów, ale gdy się starzejemy, to gruczoł krokowy zwiększa swoją objętość, potrafi urosnąć nawet do 200 gramów. Mówi się wówczas o łagodnym rozroście prostaty, który jest najpowszechniejszym stanem chorobowym u mężczyzn po czterdziestce. Typowe objawy związane z rozrostem prostaty to zatrzymanie moczu, zbyt częste oddawanie moczu i krwiomocz. Ale daleko poważniejszy jest rak prostaty. Sprawa jest niebłaha, bo we Francji rak prostaty stanowi 25% wszystkich nowotworów u mężczyzn, myślę, że dla Polski statystyki są podobne. Dobra wiadomość jest taka, że im wcześniej rak prostaty zostaje wykryty, tym lepsze daje rokowania.

Dlatego każdy mężczyzna po pięćdziesiątce (niektórzy mówią, że już po czterdziestce) powinien raz do roku złożyć wizytę u urologa, rutynową częścią kontroli jest badanie per rectum, niezbyt przyjemne, ale konieczne; kto nie wie, o co chodzi, może je sobie obejrzeć w filmie ‘Dzień świra’, tam wygląda to i śmiesznie i strasznie, ale w rzeczywistości nie jest tak źle… Zatem drogie panie, jeśli doczytałyście do teraz i chcecie mieć pożytek ze swoich facetów, wysyłajcie ich na badania! Facetom tego nie mówię, bo prawdziwy macho do lekarza nie chodzi, chyba że jest ciężko chory…

Tu dygresja, za czasów okropnej komuny powszechne były lekarskie badania okresowe, np. regularnie robiono prześwietlenie klatki piersiowej. Teraz, w wolnej Polsce, hulaj dusza, kto chce, robi sobie badania, a kto nie chce, to latami nie chodzi do lekarza. A przecież wiadomo, że profilaktyka jest dużo tańsza i zdrowsza od leczenia…

Autorzy piszą sporo o tym, jaka dieta i tryb życia chronią prostatę. W skrócie: nie palić, ograniczyć się do dwóch drinków na dzień, co najmniej trzy razy w tygodniu zażywać ruchu przez 45 minut, kontrolować masę ciała. Łatwo powiedzieć…

Co ciekawe, najniższy poziom zachorowań na raka prostaty odnotowuje się w Chinach. Wynika to z tamtejszej diety opartej na soi, rybach i zielonej herbacie – właśnie spożywanie tych produktów prowadzi do rzadszego występowania i rozwoju nowotworów gruczołu krokowego.

Jest też sporo w książce o seksie i o prostacie jako źródle przyjemności, zainteresowanych odsyłam do lektury.

Dostaliśmy ważny i potrzebny poradnik dla mężczyzn, więcej takich!

Skondensowana dawka wiedzy o prostacie przedstawiona w jasny i konkretny sposób. Książka to praktycznie sama wiedza, nie ma w niej zbędnych treści nie na temat.
Nie jestem posiadaczką męskiej prostaty, ale książkę przeczytałam i uważam, że jest to lektura dla każdego :)

Ja sięgnęłam po tą książkę, ponieważ byłam ciekwwa czym jest na prawdę prostata. Cieszę się, że ją przeczytałam, ponieważ prostata ma też dobre strony. Nie tylko te złe o czym nie wie gdzies ok. 60% mężczyzn . Ja na pewno dam ją do przeczytania mouemu tacie, jak i chłopakowi. Polecan też wam zagłębić się w wiedzę o prostacie pisze to zarówno do kobiet jak i mężczyzn, żeby kobiety też wiedziały czym ona jest i żeby tematu prostaty się nie unikało, a zagłębiało tą wiedzę na jej temat. ❤️.

Prostata-to jeden z najbardziej zagadkowych i najczęściej leczonych męskich organów.
Doktor Patrick Papazian i wcielający się w rolę pacjenta Édouard Klein w pełen humoru i pouczający sposób przedstawiają kluczowe dla naszego zdrowia i samopoczucia informacje i odpowiadają na dręczące wszystkich mężczyzn pytania:
Jak dbać o prostatę?
Kiedy należy ją badać?
I wiele innych.
*******************************************
Chociaż jestem kobietą i w sumie ta sprawa mnie nie dotyczy,to jednak mam męża.A faceci...jak wiadomo z lekarzami to im raczej jest nie po drodze.Dlatego wolę trzymać rękę na pulsie i z ciekawością przeczytałam tę książkę.
Nie jest długa,ale za to napisana z humorem i prócz wielu podstawowych informacji i rysunków,zawiera również ciekawostki.Wiedzieliście,że psy również chorują na prostatę?Bo ja nie.
Na samym początku mamy test (który koncertowo oblałam😂),a każdy rozdział zakończony jest krótkim podsumowaniem do zapamiętania.
Wbrew pozorom to jest naprawdę fajna pozycja,która traktuje o intymnych sprawach w sposób rzetelny i przystępny.
Kolejna z wydawnictwo czarna owca którą śmiało mogę Wam polecić.

Jak dbać o prostatę?
Kiedy należy ją badać?
I wiele...

• Zdrowie/Medycyna/Człowiek
  • Przeczytane w 2022
  • Poradnik
  • Chcę mieć
  • 01. Epub+

Dodaj cytat z książki Prostata. Co każdy mężczyzna wiedzieć powinien?