Budowanie zespołu. Młotek Scrum Mastera

biznes, finanse
Onepress
2020-03-31
2020-03-31
scrum zarządzanie budowanie zespołu zespół agile scrum master

Autor książki na samym początku nie definiuje, kto jest odbiorcą książki. W tytule pojawia się scrum master, więc założyłem, że on jest odbiorcą. Scrum jest pobieżnie opisany dopiero po 200 stronach, czyli w 2/3 książki.

Przykłady w książce są płytkie, nie obrazujące prawdziwych sytuacji życiowych. Dla mnie wzorem dobrych przykładów jest "DDD dla architektów oprogramowania" Vaughn Vernona, gdzie opisywane są perypetie zespołu, który odkrywa kolejne wartości DDD. Liczyłem na coś podobnego w tej książce.

Autor podkreśla jak ważne jest posiadanie wskaźnika, który będzie odzwierciedlał wartość generowaną przez zespół. Jednak dla swoich technik nie ma wskaźnika poza "... doświadczenie pokazuje, że działają...".

Książka jest kompilacją technik i warsztatów z książek couchowych. Nie jest to książka o scrumie, ale możliwe, że część porad przyda się w Twojej pracy Scrum Mastera.

Dobry, praktyczny przewodnik po Scrumie dla osób zainteresowanych wprowadzeniem zwinnych praktyk w firmie – nie tylko technologicznej. Z mojego doświadczenia metodka i narzędzia Scruma dobrze sprawdzają się w też w projektach biznesowych czy marketingowych. Wartości Scruma są uniwersalne dla wszystkich zespołów. Zaangażowanie, odwaga, skupienie, otwartość i poszanowanie nikomu nie zaszkodzą. Warto wykorzystać publikację „Budowanie zespołu”, żeby poprawić funkcjonowanie swojego zespołu i lepiej orgnizować swoją pracę. Książka podzielona jest na krótkie, zwięzłe sekcje, które ułatwiają czytanie i wracanie do interesujących nas w danym momencie elementów. Zawiera też przydatne kanwy i konkretne sposoby działania w określonych sytuacjach.

JAkiś czas temu zacząłem zajmować się tematyką Agile i Scrum. Przeczytałem kilka pozycji lepszych bądź gorszych. I z całą pewnością muszę powiedzieć, że treści zawarte w niej dają jej przewagę. Zaliczał ją do tych lepszych które przeczytałem.

Książka ta to narzędzie pozwalające zmierzyć się ze zmiana organizacji firmy poprzez budowanie zespołów autonomicznych pracujących w metodyce Scrum.

Książka ciekawa ze względu na praktyczne wskazówki co do możliwego użycia różnych narzędzi przez Scrum Mastera. Autor nie uchyla się przed pragmatycznym czerpaniem narzędzi z innych metodyk a pomagających zespołowi i Scrum Masterowi.

Czekałem na nią z wielkimi nadziejami i się nie rozczarowałem - świetna pozycja. Wreszcie książka naładowana praktycznymi poradami, a nie teorią. Narzędzia, porady, realne sytuacje. Mega.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra publikacja dla początkujących w temacie, z tym założeniem, że będą musieli sobie doczytać więcej z tego co ich interesuje.

Autor zrobił robotę, bez narzucania swojej wizji.

Autor zrobił robotę, bez narzucania swojej wizji.

• Management & Leadership
  • WebDev