Ciemność wśród nas

Okładka książki Ciemność wśród nas Mari Jungstedt
Okładka książki Ciemność wśród nas
Mari Jungstedt Wydawnictwo: Bellona Cykl: Inspektor Anders Knutas (tom 14) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Anders Knutas (tom 14)
Ett mörker mitt ibland oss
Bellona
2020-02-26
2020-02-26

Czternasty tom cyklu kryminalno-obyczajowego. Niestety widać spadek formy Autorki. Powieść przewidywalna i bez iskry. Potencjał intrygi nie został do końca wykorzystany.
Ale z przyjemnością wróciłam do znajomych śledczych i dziennikarzy z Gotlandii. Tylko odczuwam niedosyt, za mało było "cukru w cukrze" - powierzchownie potraktowani główni bohaterowie cyklu, nic ważkiego się w ich życiu nie wydarzyło.
Liczyłam na dużo więcej:)

To kolejny tom M. Jungstedt, jaki przeczytałam i który utwierdził mnie w przekonaniu, że każdy kolejny tom cyklu jest jeszcze gorszy, niż poprzedni. Szwedka potrafi pisać tak bardzo wciągająco i tak sugestywnie pokazywać melancholijny klimat Gotlandii, że zawsze darowałam jej płyciutką psychologię, na zasadzie że coś za coś. Plusem powieści z cyklu były opisy wyspy i np. różne smaczki z pracy jednego z bohaterów, dziennikarza telewizyjnego Johana, które autorka świetnie potrafi opisać, gdyż była dziennikarką. W poprzednich tomach zdarzały się też odniesienia do historii, np. bohaterami byli archeolodzy, odnajdujący m. in. ślady Wikingów. Albo np. pojawiały się osoby, chcące jakby wskrzesić dawne kulty religijne i dokonujące mordów rytualnych. Ta książka to idealny przykład cyklu kryminalnego, który zaczyna się wypalać.
W "Ciemności wśród nas" tych plusów jest coraz mniej, powieść nawet nie wciąga w akcję. Autorka staje się coraz bardziej powtarzalna i przewidywalna.
całość

Kończę tę serię z czystego sentymentu, bardzo polubiłam głównych bohaterów, ale nie zmienia to faktu, że całość poszła w dość marnym kierunku. Historia przewidywalna, zachowania bohaterów irytująco bierne. Mimo to miło było znów się z nimi spotkać.

Czternasta część fascynującego cyklu z akcją umiejscowioną podobnie jak poprzednie części na malowniczej wyspie Gotlandia. W tej części czytelnik podziwia miejsce akcji w okresie wczesnego lata, w porze kiedy organizowane są popularne w tej części Szwecji zawody regat Gotland Runt. Kiedy na morzu rozpętuje się sztorm, zawodnicy jednego z jachtu zmuszeni są do powrotu na ląd. Jeden z nich dokonuje makabrycznego odkrycia zmasakrowanego ciała, które morze wyrzuciło na ląd. Okazuje się, że to ciało zaginionego przed kilkoma dniami właściciela popularnej restauracji na Gotlandii, który udzielał również gościny uchodźcy z Afganistanu mającemu symptomy stresu pourazowego. Śledztwo prowadzi podobnie jak w poprzednich częściach - komisarz Anders Knutas i Karin Jacobsson. Wraz z wątkami kryminalnymi toczą się dalsze perypetie znajomości tej pary. Szybka i wartka akcja, tajemnice sięgające przeszłości przeplatają się z wątkami i wydarzeniami aktualnymi.
Od pierwszej części jestem fanką cyklu, ciekawe są nie tylko wątki wstrząsających zbrodni, odniesienia do przeszłości, ale też zawiła historia pary detektywów. Do tego urzekające opisy przyrody Gotlandii.

• Kryminał
  • Brak Legimi A
  • 2020 rok
  • Powieści skandynawskie

Dodaj cytat z książki Ciemność wśród nas