Podręcznik dla superbohaterów. Część 1: Podręcznik

Okładka książki Podręcznik dla superbohaterów. Część 1: Podręcznik Agnieszka Vahlund, Elias Vahlund
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Podręcznik dla superbohaterów. Część 1: Podręcznik
Agnieszka VahlundElias Vahlund Wydawnictwo: Debit Cykl: Podręcznik dla superbohaterów (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Podręcznik dla superbohaterów (tom 1)
Debit
2019-10-02
2019-10-02
Marta Rey–Radlińska
komiks dla dzieci superbohater

Okładka książki Podręcznik dla superbohaterów. Część 8: Najdłuższa noc Agnieszka Vahlund, Elias Vahlund
Podręcznik dla... Agnieszka Vahlund, ...
Okładka książki Podręcznik dla superbohaterów. Część 7: Powrót Agnieszka Vahlund, Elias Vahlund
Podręcznik dla... Agnieszka Vahlund, ...
Okładka książki Podręcznik dla superbohaterów. Tom 6 Bez nadziei. Agnieszka Vahlund, Elias Vahlund
Podręcznik dla... Agnieszka Vahlund, ...
Okładka książki Podręcznik dla superbohaterów. Część 5: Zagubieni Agnieszka Vahlund, Elias Vahlund

Okładka książki Porwanie Prozerpiny Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Porwanie Proze... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Bunia kontra fakir Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Bunia kontra f... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Ariol. P jak Petula Marc Boutavant, Emmanuel Guibert
Ariol. P jak P... Marc Boutavant, Emm...

Lisa ma dziewięć lat, dwa chomiki i… odstające uszy, które są obiektem drwin szkolnych łobuzów. Nękana dziewczynka natrafia przypadkiem w bibliotece na tajemniczą książkę, składająca się z tajników superbohaterów. Kiedy babcia ofiarowuje jej piękną piżamę z kapturem, ta staje się kostiumem nowej obrończyni miasta.

Nasza Ala pochłonęła pierwszy tom „Podręcznika dla superbohaterów” i od razu zabrała się z kolejny.

Na uwagę zasługuje fakt, że na końcu książki znajduje się telefon zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i wskazówka, że szkolnych prześladowców można powstrzymać, jeśli głośno powie się zaufanym osobom dorosłym o problemie mobbingu/bullyingu w szkole.

Ta książeczka graficzna stanowi początek serii, która przypadnie dzieciom w wieku 7-10 lat do gustu, bo są tam ważne dla nich sprawy związane z radzeniem sobie z niemiłymi ludźmi, nuta przygody i garść niesamowitości. Dajcie się zaprosić do świata dziewczynki, która odkrywa swoje super moce i w tej części stawia czoło rabusiom numizmatów 💪🤩

Nasza Ala pochłonęła pierwszy tom „Podręcznika dla...

Co powiecie na znany od lat motyw (dziecko, które odnajduje w sobie moce)? Obiecuję szybką lekturę i długie chwile debatowania nad treścią po skończeniu

Zmian w motywie jest niewiele, choć są znaczące dla przekazu książek.
Po pierwsze: główna postać to dziewczynka
Po drugie: z dużymi, odstającymi uszami
Po trzecie: jest nękana w szkole. W której jest nowa

Na szczęście znajduje tytułowy podręcznik i wszystko zaczyna się zmieniać

Fabuła jest przewidywalna. Ale w książkach dla młodszych czytelników to plus, bo oni lubią znajome klimaty i poukładany świat.
To, co mnie najbardziej urzekło w całej serii to nauka pewności siebie i budowanie poczucia własnej wartości. Oraz zwrócenie uwagi na nękanie i to, co wtedy należy robić

Lisa w pierwszym tomie zaczyna sobie uświadamiać, że nie musi być jak ... ktokolwiek. Że to, jaka jest, jest wystarczające.
To piękne przesłanie. I choćby tylko dla niego warto zwrócić uwagę na ten tytuł. Wydaje mi się, że szkolnym dzieciom trzeba to ciągle przypominać

Na koniec napiszę, że tekstu jest niewiele (niecała godzina czytania z synem),ilustracje są urocze (choć niektóre postacie są za idealne jeśli chodzi o proporcje - to już moje czepialstwo),a format prawie-komiksu bardzo spodobał się mojemu synkowi (7lat)

Nam się podoba. Wy - sprawdźcie sami

Zmian w motywie jest niewiele, choć są znaczące dla przekazu książek.
Po pierwsze: główna postać to dziewczynka
Po drugie: z dużymi, odstającymi uszami
Po trzecie: jest nękana w szkole. W której jest nowa

Na szczęście...

„Podręcznik dla superbohaterów” to seria komiksów, które poruszają bardzo ważny temat - przemoc w szkole. Jej bohaterką jest Lisa - dziewczynka, która niedawno przeprowadziła się do babci. W nowej szkole szybko staje się celem bandy chłopaków, którzy na każdym kroku uprzykrzają jej życie i drwią z jej odstających uszu.

W pierwszej część pt. „Podręcznik” Lisa uciekając przed dręczycielami chowa się w bibliotece. Tam trafia na książkę z instrukcjami o tym, jak stać się superbohaterem. Zdesperowana dziewczynka postanawia wdrożyć rady z książki - jest gotowa zrobić wiele, aby tylko uniknąć dalszych upokorzeń. Szybko okazuje się, że „Podręcznik dla superbohaterów” naprawdę działa, a Lisa stawia czoła prawdziwym złoczyńcom.

Bardzo ważnym elementem książki jest dopisek znajdujący się na jednej z ostatnich stron. Autorzy przyznają, że postępowanie Lisy wcale nie było dobre - dziewczynka nikomu nie powiedziała o agresji ze strony rówieśników i chciała sama się z nimi rozprawić. To był błąd. Na stronie znajduje się też informacja o anonimowej infolinii prowadzonej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, pod którą można uzyskać wsparcie.

Historia jest dynamiczna i emocjonująca i wciągająca. Myślę, że to właśnie zasługa komiksowej formuły.

Książka jest ładnie ilustrowana. Podoba mi się, że na twarzy bohaterki ukazywane są przeróżne emocje.

„Podręcznik dla superbohaterów” to seria, która powinna trafić nie tylko w ręce dzieci, ale też rodziców. Historia Lisy powinna być punktem wyjścia do rozmowy o przemocy w szkole. Myślę, że wielu tragedii można by uniknąć, gdyby dzieci wiedziały, że mogą, a wręcz powinny szukać pomocy u dorosłych, jeśli są ofiarami lub świadkami znęcania się.

W pierwszej część pt. „Podręcznik” Lisa uciekając...

1914

I Ty możesz zostać superbohaterem!

Z wierzchu zabawna i kolorowa opowieść przygodowa dla najmłodszych; nieco głębiej mądra podpowiedź, by być sobą, bronić swoich racji, a innych ludzi doceniać zamiast oceniać.

I Ty możesz zostać superbohaterem!

Pobyt w szkole może być dla dziecka niezwykłą przygodą, pod warunkiem, że czuje się tam ono komfortowo. Jednak nie zawsze tak jest… W placówkach oświatowych zdarzają się przypadki nękania, gnębienia. Najczęstsze formy prześladowania to obgadywanie, izolowanie, ośmieszanie, poniżanie na forum klasy. Chyba nietrudno sobie wyobrazić, jak czuje się osoba dotknięta przemocą. Samotność, niepewność, smutek, strach towarzyszą ofiarom nękania każdego dnia. Na pewno są one elementem życia Lisy, głównej bohaterki tej opowieści.

Książka bawi i uczy, pokazuje, jak reagować na sytuacje przemocowe, a czego unikać. Autorzy na przykładzie Lisy ukazują czytelnikom, jak ważna jest rozmowa i dzielenie się problemami z najbliższymi. Bohaterka nikomu nie zwierzyła się ze swoich kłopotów, dlatego nie otrzymała pomocy z zewnątrz. Po zapoznaniu się z historią dziewczynki czytelnik szybko dojdzie do wniosku, że warto szukać wsparcia u innych. W posłowiu skierowanym do dzieci znajdują się konkretne porady dla świadków oraz ofiar przemocy oraz Numer do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

"Podręcznik dla superbohaterów" to książka przygodowa, jednak można w niej odnaleźć wiele wartościowych treści. Temat przemocy został wpleciony w fabułę z dużą wprawą. Opowieść nie odznacza się moralizatorskim tonem, ma jedynie ukierunkować myśli małego odbiorcy, skłonić go do zastanowienia i wyciągnięcia własnych wniosków. To pozycja, którą gorąco polecam nie tylko dzieciom, ale również rodzicom i nauczycielom. Lektura pomaga spojrzeć na problem nękania oczami dziecka, oczami ofiary. Może okazać się przydatnym narzędziem podczas zajęć grupowych, dyskusji dotyczących przemocy oraz rozmów w rodzinnym gronie. Autorzy podkreślają wagę rozmowy, zachęcają do nieustannej obserwacji młodych ludzi i niebagatelizowania niepokojących sytuacji. Przemoc przybiera różne formy, a zadaniem dorosłych jest nie tylko reagować, ale również uświadamiać i zapobiegać eskalacji problemów.

Nie dołączam się do zachwytów. Kupiłam tę książkę dla córek, 9-letnich, ale po przejrzeniu treści doszłam do wniosku, że jest zbyt infantylna dla dzieci w tym wieku. Prezentu nie było ;)
Fabuła prosta i nieskomplikowana, zupełnie nie wciągająca. Dziewczynka prześladowana przez rówieśników z powodu dużych uszu, po przeczytaniu tajemniczego podręcznika wypożyczonego z biblioteki, staje się superbohaterką, obdarzoną niezwykłymi mocami. Najpierw próbuje walczyć z pluszowym niedźwiadkiem (moim córkom na pewno by się to nie spodobało). Później ściga złodziei aż do portu, do którego pod żadnym pozorem nie powinna się zapuszczać (obiecała to babci),pokonuje złoczyńców i zwraca prawowitemu właścicielowi skradzione monety. Jakoś mnie to nie przekonało... ani trochę.

Korekta dała ciała, bo fragment tekstu z ramki ze str. 13 powinien znaleźć się w ramce na str. 35. Na duży plus - piękne ilustracje. Naprawdę piękne. Jeśli kto ciekaw, zapraszam do przeczytania mojej recenzji części drugiej Podręcznika dla Superbohaterów... bo tam jest jeszcze gorzej.

Moja młodsza siostra pokochała Lise! Choć nie ukrywam że też ją polubiłam! Na pewno nie będzie na moich top! Ale fajnie by było zrobić taką książke tylko dłuższą 300 str i bardziej zbudowaną dla starszych opartej na tej samej fabule!

Syn 6 lat przeczytał wszystkie 5 tomów. Książka super. Piękne ilustracje. Tekstu mało ale dla 6 latka wystarczy.

Ostatnia opinia gdzie Pani twierdzi że dziewczynka radzi sobie z problemami w snach... radzę przeczytać kolejne tomy a się Pani zdziwi.

"Podręcznik dla superbohaterów" to seria już pięciu książeczek. My na ten moment jesteśmy w posiadaniu dwóch pierwszych. A o czym są?
To książki o dziewczynce, która po przeprowadzce jest w nowej szkole gnębiona przez trzech chłopców, którzy jak to często bywa czują się tacy 'wielcy' i chojrakują w grupie i wobec słabszych. A dlaczego gnębią Lisę? Ano tylko dlatego, że ma nieco bardziej odstające uszy niż inni. Pewnego dnia dziewczynka znajduję książkę w bibliotece i jak się okazuje jest to właśnie podręcznik dla superbohaterów, dzięki któremu można nauczyć się wielu supermocy.
To co również pokazuje ta książka, to smutna prawda o gnębionych w szkole dzieciach, gdzie wszyscy widzą co się dzieje, a jednocześnie nikt nie reaguje, by pomóc, wszyscy się tylko gapią (a teraz nawet jeszcze nagrywają na komórki 🙈). Spodobał mi się bardzo fakt, że dziewczynka, mimo iż sama była źle traktowana, potrafiła stanąć w obronie słabszego i to jako ona - Lisa a nie superbohaterka.

Bo każdy z nas ma supermoce, trzeba tylko wiedzieć jak i kiedy je wykorzystać z pożytkiem dla nas i innych.

Na końcu książki jest też informacja o telefonie zaufania, a także o tym, by gdy mamy problemy albo ktoś nas krzywdzi to warto, a nawet trzeba porozmawiać o tym z rodzicami lub inną zaufaną osobą dorosłą.

Dzieci pochłaniają tę książkę. Syn mojej przyjaciółki, typowy gracz, który najchętniej nie wypuszczałby konsoli z rąk, przeczytał ją w jeden wieczór. Historia wciągnęła go do tego stopnia, że kończył lekturę w wannie. Mnie się spodobały wyraziste ilustracje i główna bohaterka. Czyta ją chętnie także moja ośmioletnia córka, a w klasie jej starszej koleżanki dziewczynki stworzyły klub, w którym dyskutują o przeżyciach Lisy, głównej bohaterki. Od ich mam wiem, że zaczęły więcej w domu opowiadać o tym, co dzieje się w szkole. Wzorują się na Lisie i same próbują rozwiązywać szkolne problemy.

Ta książka ma w sobie to coś, co sprawia, że dzieci chcą czytać dalej. Czy to nie najlepsza rekomendacja? Ja serdecznie polecam, gdy patrzę jak książka wygrywa z konsolą - przynajmniej na jakiś czas...

• Komiks
  • Dla dzieci i młodzieży