Uroda życia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
wiech

Inne wydania

Historia odrodzenia świadomości narodowej człowieka (syna powstańca 1863 roku), którego los skazał na wynarodowienie. Tytułowa „uroda życia” to drugi biegun konfliktu wartości, który musi rozstrzygnąć w sobie bohater powieści – Piotr Rozłucki. To miłość i osobiste szczęście przeciwstawione „ponurej polskości” (jak to określa jedna z bohaterek), obowiązkom patriotycznym i obywatelskim. Stały to motyw w twórczości Żeromskiego i choć dobrze wiemy, za jakimi wartościami opowiada się pisarz, nie sposób odmówić mu mistrzostwa w opisie owej – niebezpiecznej dla ideowców – urody życia.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Uroda_zycia-p-1757-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Uroda_zycia-p-1757-.html

wiech | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

Nie każdy ma ochotę sięgnąć po Żeromskiego. Po starą literaturę. Z perspektywy czasu – taka niedzisiejsza. Ale może dlatego warto. Dla odmiany. Tym bardziej, że jest znakomita.
Młody rosyjski oficer polskiego pochodzenia styka się nagle z polskością. Zaczyna rozumieć dlaczego Polacy tak bronią się przed rosyjską kulturą, a tak bardzo pragną własnej.
Powoli następuje przemiana duchowa bohatera.
Chciałby powrócić do polskich korzeni, lecz miłość do pięknej Rosjanki jest przeszkodą.
Czy wybierze miłość do kobiety, która nienawidzi wszystkiego co polskie? Czy zrezygnuje z własnego szczęścia, z „urody życia”?
No i mamy melodramat :)

Grażyna | 2014-10-29
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 29 października 2014

http://www.youtube.com/watch?v=bl4s74vzN2k - słuchowisko

| 2015-02-02

Niby przeciętna fabuła, takie tam historie rodzinne, ale ma w sobie coś takiego, co zapada w pamięć i w serce! :)
PS przerabiajmy ją w szkołach, wcale nie jest gorsza niż inne dzieła Żeromskiego! :)

Dorota | 2017-07-10
oscieniowna | 2017-07-09