Gołda Tencer. Jidisze Mame

Okładka książki Gołda Tencer. Jidisze Mame Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, Gołda Tencer
Okładka książki Gołda Tencer. Jidisze Mame
Katarzyna Przybyszewska-OrtonowskaGołda Tencer Wydawnictwo: Edipresse biografia, autobiografia, pamiętnik
Edipresse
2019-09-04
2019-09-04

Księga pamięci

Wspaniała książka. Gorąco polecam!

Wspaniała książka. Gorąco polecam!

Nigdy nie rozumiałam fenomenu Gołdy Tencer. Nie umiałam doszukać się w niej jakiegoś niebywałego talentu, w dodatku zawsze przypominała mi Bukę z Doliny Muminków.
Aż do momentu gdy przeczytałam te książkę.
Zrozumiałam, że nie miałam zbyt wielu okazji by zapoznać się z jej talentem. Nie wiedziałam też o niej nic ponad to, że jest aktorką teatralną żydowskiego pochodzenia, i że jest z Łodzi. Dzięki książce „Jidisze mame” pani Gołda daje się poznać od swojej najciekawszej strony. Jest założycielką fundacji Shalom i to właśnie z jej inicjatywy powstała fascynująca wystawa „I ciągle widzę ich twarze”. Swoje wspomnienia z dzieciństwa opisuje tak barwnie, iż ma się wrażenie, że przebywa się z nią w mieszkaniu przy ul. Próchnika. Podaje mnóstwo adresów, nazwisk, opowiada anegdoty w taki sposób, że można pojechać do Łodzi i wszystko sobie odtworzyć, bo większość tych miejsc prawie się nie zmieniła i czuć nadal ducha tamtych czasów… Obrazu dopełnia (i to dosłownie) całe mnóstwo fotografii z archiwum Gołdy Tencer, które tak chętnie oglądam, wyobrażając sobie jak ciekawe kiedyś musiało być życie…
Polecam tę książkę nie tylko miłośnikom teatru, ale także tym, którzy tak jak ja uwielbiają historie ze starego kufra zwieńczone pożółkłymi fotografiami z pozaginanymi rogami…

Aż do momentu gdy przeczytałam te książkę.

P I Ę K N A

P I Ę K N A

Piękna, melancholijna opowieść o świecie, którego już nie ma. Przede wszystkim jednak to książka o miłości. Do rodziny, do przyjaciół, do polskiej ojczyzny, która tak wiele razy dała odczuć swoim żydowskim obywatelom, że są tu persona non grata, do żydowskiej tradycji i kultury, oraz oczywiście do teatru.
Pani Gołda Tencer jest kobietą niezwykłą. Uzdolniona i wielokrotnie nagradzana aktorka, dyrektorka Teatru Żydowskiego w Warszawie, założycielka fundacji Shalom. Trudno zliczyć wszystkie jej aktywności i osiągnięcia artystyczne, oraz w działalności na rzecz ratowania kultury żydowskiej i pamięci o pomordowanych i wypędzonych Żydach. Mnie uderzyła przede wszystkim jej skromność i to, że zawsze przede wszystkim mówi o innych, nie o sobie. 10 rozdziałów książki poświęciła historiom swoich przyjaciół z łódzkiej szkoły im. Icchoka Lejba Pereca, którzy wyjechali z Polski z powodu narastającego powojennego antysemityzmu i haniebnego roku 1968. Wiele miejsca poświęca swoim rodzicom, mężowi - Szymonowi Szurmiejowi i synowi Dawidowi, który dziś również jest aktorem Teatru żydowskiego i znanym reżyserem. "Jidisze mame " to ciekawa i ciepła opowieść o pięknym, barwnym, choć trudnym życiu. Warto przeczytać

Pani Gołda Tencer jest kobietą niezwykłą. Uzdolniona i...

Bardzo lubię czytać biografie. W dzisiejszych czasach trochę ciężko znaleźć dobrą, interesującą pozycję. I nagle taka perełka. Już w księgarni poczułam powiew czegoś szczególnego. Może to ta fotografia na okładce?
Dla mnie książka niecodzienna. Z tak niezwykłym klimatem jaki są w stanie stworzyć tylko duchy przeszłości. Aż nie chce mi się wierzyć, że w stworzeniu jej uczestniczyła kobieta z krwi i kości. Kobieta, która żyje sobie ot tak, ale nie „po prostu” i „nie zwyczajnie”. To ktoś wyjątkowy i taka jest też jej biografia. To pomnik dla niej i jej bliskich ale także tych, których nie znała ale zechciała zaprezentować ich postaci czytelnikom.
Ja jestem zauroczona. Dałabym dużo, żeby poznać osobiście i móc porozmawiać z tak niezwykłą osobą.

To jest niesamowita książka o życiu, rodzinie Gołdy Tencer. Wciągająca, wzruszająca jak również momentami wywołująca uśmiech. Opowieść o: szukaniu własnych korzeni, a także o holokauście, prześladowaniach polskich Żydów. Książka wywarła na mnie wrażenie i wiem, że pozostanie w mojej pamięci na bardzo długo.

Piękna książka o pięknej osobie, oddanej całym życiem teatrowi i rodzinie. Kawał też historii Polski, ale widziany trochę z boku, z żydowskiego punktu widzenia. Dla obu stron czasem gorzki. Bolesne czasy, bolesne prawdy, ale książka ważna, ciekawa, a osoba Autorki godna największego szacunku.

Wspaniała,momentami trudna i smutna biografia wspaniałej aktorki Teatru Żydowskiego Gołdy Tencer.

Ogromna dawka wspomnień, ciekawych spostrzeżeń współczesnej rzeczywistości, historia nie tylko samej Gołdy Tencer i jej rodziny, ale wielu pokoleń polskich Żydów. Opowieść autorki wsparta jest wieloma fotografiami. Pani Tencer opowiada tak, że trudno od Jej wspomnień się oderwać , każda osoba opisywana w tej biograficznej opowieści ma swoją jakże ciekawą historię.
Bardzo ciekawa i warta uwagi i przeczytania pozycja.

Bardzo...

Gołda Tencer osobowość niezwykła. Jestem pełna uznania dla jej talentu i tego co robi. Została w Polsce, kultywuje tradycję i kulturę żydowską. Dba o pamięć zamordowanych. Książka wspaniała- treść ujmujaca!!! Dużo faktów, historii, życia rodzinnego. Poznajemy znajomych i pracę Wielkiej artystki oraz założycielki Fundacji "Shalom". Dużo zdjęć. POLECAM.

• Literatura faktu
  • Biografie