Okładka książki Dzieje, nauczanie i czyny Jezusa Chrystusa na tle ówczesnych warunków życia w Palestynie. Część I Bogdan Kluczyński
Bogdan Kluczyński Wydawnictwo: Psychoskok religia
religia
Psychoskok
2019-06-26
2019-06-26
9788381195072
Jezus religia wiara

Wielki poeta niemiecki J. W. Goethe powiedział: „Kto chce zrozumieć poetę, musi się udać do kraju poety”. Podobnie można powiedzieć: aby zrozumieć Biblię dobrze jest udać do Ziemi Świętej. W lipcu 2015 r. autor miał szczęście przemierzać tę Ziemię śladami Jezusa Chrystusa. W efekcie zainspirowało goto do poszerzenia wiedzy na temat ziemskiego życia Zbawiciela, a w ślad za tym do napisania niniejszej książkipt. „Dzieje, nauczanie i czyny Jezusa Chrystusa na tle ówczesnych warunków życia w Palestynie”. Zawiera ona w miarę wszechstronną, choć z konieczności przedstawioną w sposób skrótowy, wiedzę w tym zakresie, w oparciu o liczne fragmenty (perykopy) ewangelii z Biblii Tysiąclecia (Poznań-Warszawa 1980),Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu Edycji Świętego Pawła wraz z komentarzami (Częstochowa 2009),publikacje różnych autorów biblistów(na ogół zagranicznych),tak w formie książkowej, jak i zapisów internetowych (w tym z Wikipedii),oraz krótkie refleksje własne.
Ze względu na znaczną całkowitą objętość pracy, dla celów wydawniczych została ona podzielona na trzy integralne części. Pierwsza z nich zawiera uwagi wprowadzające wraz z podziękowaniami, szeroko zaprezentowane warunki życia w Palestynie w czasachJezusa Chrystusa, okoliczności jego narodzin, dzieciństwo i - domniemane - wydarzenia z lat młodości. W drugiej części przedstawiono praktycznie w całości publiczną działalność Zbawiciela, opróczkońcowegoetapu życiazwiązanego z podróżą do Jerozolimy,wraz z opisem męki, śmierci, Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia–które to wydarzenia przedstawiono w części trzeciej
Autor zaznacza, że nie jest to, jako całość, praca składająca się jedynie z nowości, które nie zostały jeszcze szerzej upowszechnione, ale z pewnością są to informacje z gatunku najważniejszych, interesujących, pracowicie opracowanych i przedyskutowanych na podstawie dostępnej literatury.
W swej książce autor nie wdaje się w spory teologiczno-historyczne (ani ich w zasadzie nie przytacza, za wyjątkiem nielicznych wybranych),zarówno w odniesieniu do istoty Bóstwa i Człowieczeństwa Jezusa Chrystusa, jak i co do wiarygodności i ścisłości zaistnienia określonych opisów i wydarzeńczy też ich chronologii, przedstawionych nierzadko odmiennie przez poszczególnych Ewangelistów. Na te tematy toczyły się, toczą i pewnie będą się toczyć nieraz zażarte spory, a literatura na ten temat jest obszerna.

Kluczową informacją w kwestii wiarygodności książek historycznych ze słowem "Jezus" w tytule jest moim zdaniem wiedza odnośnie poglądów religijnych autora, ewentualnie nazwy wydawnictwa. Książki katolickie choćby najbardziej naukowo chciały podejść do tematu, niestety zawsze będą jakoś spaczone podejściem zaprzeczającym nauce. Nie doszedłem do informacji odnośnie B. Kluczyńskiego, wydawnictwo Psychoskok, jak widzę, wydaje bardzo różnorodne pozycje, więc trudno mi orzec jednomyślnie. Zdaje mi się jednak, że tekst książki w małym stopniu jest nacechowany religijnym fanatyzmem. Wygląda na to, że autor stara się przedstawić czytelnikowi prawdę historyczną o realiach życia w Palestynie w czasach Jezusa i to jest dobre, choć zdaje mi się także, że grzechem tego opracowania jest jednak wyciąganie wiążących wniosków na podstawie ksiąg nowego testamentu, które przez wieki przeszły przecież tyle redakcji, przekręceń zamierzonych i niezamierzonych, zmyśleń i wprost fałszerstw, że należy je traktować bardziej jak ludowe podania niż źródło solidnej wiedzy. Jednak jedno uzmysłowiłem sobie dzięki tej książce i to mnie cieszy i dlatego przejrzę bez wątpienia drugi tom opracowania. Zrozumiałem polityczne zagmatwanie sytuacji, w której Jezus się znalazł. Zrozumiałem, że Jezus był postacią mniej więcej taką jak nasz Wałęsa, czy Korwin-Mikke. Tak jak i oni wygłaszał pewne poglądy, które były syntezą sytuacji politycznej i twierdzeń różnych stronnictw politycznych i nic więcej. Jezus nie był wielkim myślicielem, czy bogiem, który spadł ludzkości z nieba. Chciał przekonać ludzi do swoich poglądów i pomysłów, a że miał charyzmę, więc udało mu się to lepiej niż innym "prorokom", których kręciło się po okolicy w tamtych czasach mnóstwo. A że potem Szaweł rozbujał wózek obrandowany "chrześcijaństwo", no to teraz mamy to, co mamy. Ale to już inna historia...

Zapraszam na fb na mój nowy blog do dyskusji po więcej bezkompromisowych recenzji.

• EPUB
  • PDF