Notatki o niebłahych sprawach

Okładka książki Notatki o niebłahych sprawach Bogdan Kluczyński
Okładka książki Notatki o niebłahych sprawach
Bogdan Kluczyński Wydawnictwo: Psychoskok publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Psychoskok
2015-03-25
2015-03-25

Ebook wpadł mi przypadkowo w ręce (w czytnik); jest to zbiór myśli autora na różne tematy uporządkowane alfabetycznie. Straszliwie to wszystko banalne, wtórne, nudne. W czasie lektury wróciło wspomnienie z dzieciństwa/młodości: jestem na imieninach u wujka i słucham nudnej, nadętej ciotki z namaszczoną miną wygłaszającej okropne banały na każdy temat; wtedy trzeba było udawać, że słucham z uwagą (krewnym w tych czasach należał się szacunek),teraz mogę z ulgą odłożyć książkę. Przykłady głębokich myśli autora:

UCZYNNOŚĆ
„Uczynność nie jest, niestety, zjawiskiem zbyt powszechnym. Na szczęście są też ludzie nadzwyczaj uczynni, którzy pod tym względem bardzo poprawiają społeczny wizerunek.”
NAUKA
„Matematyczno-przyrodnicze badania naukowe najczęściej polegają na poszukiwaniu prawidłowości albo odstępstw od nich.”
NAŁÓG
„We wszelkie nałogi wpada się łatwo – nawet te z pozoru błahe, jak rozwiązywanie krzyżówek czy gry komputerowe. Czyż nie jest przypadkiem tak, że „co za dużo to niezdrowo” we wszystkich sprawach?”

Ciekawa sprawa: książkę opublikowało wydawnictwo `Psychoskok', czy wydawnictwo? Raczej firma usługowa żyjąca z tego, że wydaje książki finansowane głównie przez autorów. Zatem im więcej wydadzą, tym większe są zyski, niezależnie od tego czy książka się sprzedaje czy nie. Bardziej szczegółowo opisał owe praktyki Marcin Zwierzchowski w 'Polityce' nr 13/2015.

Chcę podkreślić, że nie mam nic przeciw firmom typu 'Psychoskok' i autorom tam wydającym. Niech rozkwita tysiąc kwiatów! Niech wydają wszyscy którzy piszą! (kto to będzie czytał?) Niemniej po tym doświadczeniu widzę, że kupując ebooka muszę zwracać uwagę na wydawnictwo: niesie ono pewną informację o jakości książki. Po prostu pewnym wydawcom trzeba dużo uważniej patrzeć na ręce.

Nie chciałabym wstawiać swojej opinii na temat tego ebooka, dlatego też wstawię opis jaki sam autor zamieścił w książce. Sami dokonacie właściwego wyboru czy warto zapoznać się z treścią całej książki :)

"W niniejszym zbiorku prezentuję swe skrótowe notatki na bardzo różne (myślę, że dla nikogo nieobojętne) tematy, spisywane przy różnych okazjach, a uporządkowane tutaj według haseł tematycznych w porządku alfabetycznym. Ufam, że lektura dostarczy wiele powodów do refleksji i skłoni do zajęcia stanowiska wobec zasygnalizowanych w niej spraw.

Już na wstępie pragnę zaznaczyć, że mój system wartości opiera się na wierze katolickiej. Nie znaczy to jednak, że nie chciałbym, aby z tymi przemyśleniami zapoznali się też ludzie, którym wiara w Boga jest obojętna albo nieznana. Wprost przeciwnie, byłbym bardzo rad, gdyby znaleźli się wśród tych, którzy zechcą po nie sięgnąć. Serdecznie wszystkich zachęcam."
/Bogdan Kluczyński/

• 01. Epub+