Szafira

Borgis
2019-01-01
2019-01-01
13 min.

Księżniczka Szafira poszukuje męża. Gdy udaje jej się z ojcem wybrać finałową trójkę, musi podjąć ważną decyzję i wybrać tego jedynego! .
Kto skradnie jej serce? Kim będzie jej wybranek?
Ilustrowana książeczka idealna dla najmłodszych czytelników. Krótka, wierszowana bajeczka, która przeniesie wasze dzieci w świat księżniczek. Nawet pojawi się wątek kulinarny!
Jednak jak dla mnie historia potoczyła się zbyt szybko. Czuję lekki niedosyt po tej lekturze. Czekam na kontynuację.

Kto skradnie jej serce? Kim będzie jej wybranek?
Jednak jak...

Fajnie jest być dzieckiem. Rządzi beztroska i radość. Choc może czasem pojawiają się łzy. Te radości i te ze smutku. Trzeba dać im możliwość oczyszczenia duszy i umysłu. Na spojrzenie na otaczającą rzeczywistość innym okiem. Szczególnie w obliczu tragedii. Na przykład straty rodzica. Zdarza się i taka sytuacja. Niestety z losem nie wygramy. Ale zawsze to dzieci podnoszą nas na duchu. Dają powód , by żyć. To dla nich codziennie otwieramy oczy i robimy wszystko co w naszych siłach, aby były szczęśliwe. I żeby ich wspomnienia z okresu beztroski były jak najlepsze.

W takiej własnie sytuacji znalazł się autor tej książki dla dzieci. Stał się i ojcem i matka dla swoich pociech. Starając się ulżyć im a także sobie w cierpieniu zaczął tworzyć rymowanki. Dostały kształtu, później szaty graficznej i powstała cudowna historia dla dzieci. O rycerzach, księżniczkach, a także...robieniu jajecznicy. No bo czy wiecie jak doszło do tego, że powstało to danie? Dorośli i starsze dzieci owszem, nie będą mieli problemu z tą odpowiedzią. A co na to dzieci? Ich wyobraźnia jest wielka, to fakt. Ale móc przeczytać o tym w bogato ilustrowanej książeczce daje przecież tyle radości.
Autor pokusił się o historię spisaną w formie wiersza. Całość jest łatwo przystępna dla dzieci. Moja córeczka z uwagą słuchała czytanego teksu a i później sama z ciekawością oglądała kilkakrotnie obrazki. A co kochają dziewczynki najbardziej? Księżniczki. Chyba każda chce nią być i patrzeć jakie przygody i wyzwania musi staczać wybranej starający się o jej rękę. Wszak musi błysnąć inteligencją i odwagą. Niczego nie może się bać.

"Szafira" jest wyjątkowa książeczka dla wszystkich wyjątkowych dziewczynek. Dla księżniczek, które nimi są.Są dla tatusiów. Dzieciństwo nie powinno być niczym zmącone. Powinno upłynąć na zabawie i poznawaniu świata. Nawet zwykłych czynności, które przecież poprzez zabawę uczą. No bo kiedy uczyć dziecko odkrywania świata jak nie od małego?

Tę książkę otrzymałam z wydawnictwa ale gdybym widziała ją w księgarni to na pewno bym się na nią skusiła. Jak nie ja to moja córka - książka jest po prostu śliczna. Tu nie ma mącenia dziecku w głowie. Przekaz jest czysty i oczywisty. Ilustracje dopełniają teksu. Nie gryzą się wzajemnie. Duża czcionka jest plusem dla dzieci, które uczą się czytać same.
Ps. tym bardziej dla dziadków, którzy wpadają w odwiedziny a wnuczka chce, by jej poczytali. Jestem na tak.

Gorąco polecam

10/10

(Po więcej zdjęć zapraszam na blog lub ig - znajdziecie tam fotkę jak książka wygląda w środku)

Pamiętacie ten beztroski świat dzieciństwa, kiedy każda codzienna czynność przeradzała się w prawdziwą przygodę? Jak wspinaliśmy się po drzewie by z góry spojrzeć na bezkresy królestwa, którym władamy? Jak na balu w przedszkolu/szkole przywdziewaliśmy kolorowe stroje, jednocześnie stając się postacią, którą odgrywamy?
Dzieci są niesamowite. Żyją teraz - nie jutro, nie wczoraj. Kolorują świat uśmiechem, tworzą światy o których nam się nawet nie śniło.

Taka też jest bajka - rymowanka spod pióra Krzysztofa Michałowskiego - "Szafira".
Autor w zmyślny sposób z prozaicznej czynności jaką jest zrobienie... uwaga... JAJECZNICY.... utworzył baśniową historię ze smokami, zamkami i... tytułową księżniczką, o której rękę starają się zalotnicy. Jak w każdej dobrej bajce mamy tu zarys niegodziwości, którą zwycięża oczywiście czystość zamiarów i dobro.

Warto tutaj wspomnieć o historii powstania bajki. Autor wraz z dwójką dzieci stanął w obliczu tragedii, jaką była śmierć Żony. Nie mógł poddać się smutkowi i załamaniu, wobec tego zaczął tworzyć krótkie rymowanki, w których mógł na chwilę oderwać się od rzeczywistości i dać dzieciom trochę radości. Tak też powstała "Szafira".

Myślę, że ze wspólnego czytania będzie nie tylko wiele zabawy i śmiechu, ale i własnych historii i rymowanek, a świat księżniczki o szafirowych oczach otworzy w rodzicach głęboko ukryte pokłady dziecięcej wyobraźni i nieprzeciętnej kreatywności.
Warto również wspomnieć, że "Szafira" Krzysztofa Michałowskiego jest bogato i kolorowo ilustrowana - co zapewne ucieszy oczy nie tylko najmłodszych odbiorców.

Dzieci są niesamowite. Żyją teraz - nie jutro, nie...

Kolejny raz sięgam po bajkę i kolejny raz, ze spokojną głową, sercem i sumieniem mogę Wam polecić. Nawet jeśli połowa ludzi na świecie uzna, że chyba brakuje mi piątej klepki, albo nie dojrzałam do tego, by czytać literaturę dla dorosłych. Nie ważne!

Ważne jest to, że w pomysłowy sposób, tak prosta rzecz jak śniadaniowe danie – jajecznica – otrzymała swoją małą historię! Jeśli mówimy o tekście jest napisany zgrabnie, rymowanie, lekko i na pewno zrozumiale dla naszych pociech – to bardzo ważne, a zarazem to naprawdę trudna sprawa pisać dla młodszych czytelników, bo oni są naprawdę wymagający! Opowiada o wyborze tytułowej, surowej królowej Szafiry, męża. Kandydatów było trzech i jak można się domyślić – wygrał twórca śniadania =)

Na pewno ogromnym atutem jest tu oprawa graficzna. Począwszy od okładki, poprzez obrazki w treści i różnobarwny asortyment kolorów jakie tutaj zostały zastosowane. To książeczka, która już wizualną stroną przyciąga, nawet jeżeli jest króciutka. Mamy smoki, bohaterów, zamki – czego chcieć więcej? Brać i czytać! ♥

• Posiadam w bibioteczce :)

Dodaj cytat z książki Szafira