Wejście w ogień i zwierzyna łowna

Okładka książki Wejście w ogień i zwierzyna łowna Navis Nord
Okładka książki Wejście w ogień i zwierzyna łowna
Navis Nord Wydawnictwo: Antares Cykl: Czytamy Masnawi Rumiego (tom 2) popularnonaukowa
popularnonaukowa
Czytamy Masnawi Rumiego (tom 2)
Antares
2018-09-28
2018-09-28
Rumi Masnawi filozofia rozwój duchowy sufizm Navis Nord

Druga część komentarzy do wspaniałego dzieła Rumiego "Masnawi". Bez komentarzy tekst ciężko zrozumieć, więc taki pomysł na prezentowanie Rumiego wydaje się lepszy niż sam tekst bez wyjaśnień.

Pomimo, że poemat Masnawi został napisany przez Rumiego w XIII wieku to niesie on w sobie ponadczasową mądrość o naturze człowieka i świata. Przyswojenie treści w nim zawartych pozwala lepiej zrozumieć samego siebie i innych ludzi, co umożliwia lepsze życie. Nieocenione są również komentarze i wyjaśnienia Navisa Norda.

Znowu, mogę śmiało powiedzieć że to jest najbardziej niesamowita książka, jaką dotąd czytałem.
Poprzez silne osadzenie w kulturze wschodu zyskuje ona pewna dodatkową atrakcyjność: nie tylko pokazuje tamtejszy punkt widzenia, ale jednocześnie pokazuje że niektóre sprawy są aż do bólu uniwersalne i tak samo aktualne w Polsce jak i w Pakistanie.
Bardzo dobrze że oprócz oryginalnego tekstu mamy komentarz, ponieważ sam oryginalny tekst jest niezwykle trudny i sam w sobie wymaga wielu przypisów, jak widać zresztą po tłumaczonych tekstach Rumiego.

Bardzo dobrze że oprócz...

Tematy dużej wagi... książka naprawdę piękna, tak jak i poprzednia z tej serii ("Tęsknota i język kłamstwa"). Czytanie tej książki przenosi w zupełnie inny świat i umożliwia dotarcie do głębszych warst samego siebie i praw rządzących rzeczywistością...

Kolejna pozycja z interpretacją wierszy Rumiego. Bogate komentarze autora zmuszają do refleksji nad sobą, swoim działaniem lub brakiem działania. Podejmowany jest również temat pewnej pierwotnej wewnętrznej agresji i autoagresji. Treści budzą i zmuszają do przemyśleń.
Czekam na kolejną pozycję z tej serii.

Czekam na kolejną pozycję z tej serii.

tytułowe "wejście w ogień" to konfrontacja ze sobą samym i z rzeczywistością, gotowość do spłonięcia, aby mogło się narodzić nowe, aby mógł powstać grunt pod prawdziwe szczęście i spełnienie, dotarcie do wewnętrznego źródła świadomości, które jest w stanie odkryć to, jak się rzeczy naprawdę mają. Książka obdziera ze złudzeń i zmusza do przemyśleń na temat własnych koncepcji życia, szczęścia, postrzegania tożsamości, można powiedzieć ze jest pewnego rodzaju przewodnikiem w kierunku poznawania własnej natury, natury która determinuje nasze losy - cytując fragment tekstu "kto zna swoją naturę, ten zna swego pana".

Piękna książka, choć momentami przenosi nas w dawne czasy, mądrości w niej zawarte wciąż są bardzo aktualne

Jak dla mnie, to trudna książka, ale że lubię takie, to przeczytam ponownie, bo po pierwszym czytaniu to jakiś mętlik i chęć jego rozwiania.

• -- DOC: POR: Mindset, duchowość

Dodaj cytat z książki Wejście w ogień i zwierzyna łowna