Tęsknota i język kłamstwa

Okładka książki Tęsknota i język kłamstwa Navis Nord
Okładka książki Tęsknota i język kłamstwa
Navis Nord Wydawnictwo: Antares Cykl: Czytamy Masnawi Rumiego (tom 1) religia
religia
Czytamy Masnawi Rumiego (tom 1)
Antares
2018-02-12
2018-02-12
Rumi Masnawi filozofia rozwój duchowy sufizm

Namawiam do przeczytania. Mi pomogła zrozumieć wiele mechanizmów w relacjach między ludźmi.

O czym to jest? Trudno o tym pisać, bo czytając, dotykamy intymnego obszaru człowieczeństwa, sekretu, tajemnicy istnienia. Jest to traktat o esencji naszego wewnętrznego stanu, potrzebie Miłości i pragnieniu zjednoczenia ze źródłem. XIII-wieczny poeta i mistyk przemawia do współczesnego człowieka i jest to tak aktualne, bezpośrednie i prawdziwe, że aż boli. Zasługą autora książki są obszerne komentarze, które przybliżają sensy, wskazują pole pracy, inspirują i to, że sięgnął po taki temat, który pokazuje skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Przepiękne tłumaczenie poezji Rumiego wraz z komentarzem.

Przepiękne tłumaczenie poezji Rumiego wraz z komentarzem.

Nie można tej książki przeczytać szybko, ani też tylko jeden raz. Jeśli ktoś lubi w swoich duchowych poszukiwaniach sięgać do mistycznych tekstów z różnych tradycji – będzie na pewno doskonałą lekturą. Dodatkowo, dzięki szalenie inspirującym komentarzom pozwoli na analizę swoich przekonań, myśli, zachowań. Można przejrzeć się w nich jak w lustrze, ale to naprawdę wymaga czasu i … odwagi. A Pieśń trzciny – po prostu rzuca na kolana. Polecam!

Nie wiem, jak ocenić tę książkę. Muszę zaznaczyć, że to moje pierwsze spotkanie z Rumim, więc jeżeli powinnam była zacząć od czegoś innego, proszę Cię, osobo czytająca, byś dała mi znać.

Z jednej strony mój egzemplarz tej książki pełen jest znaczników i podkreśleń, a nawet notatek na marginesach. Z drugiej strony nawet nie wiem, czy potrafię to w jakikolwiek sposób streścić, inaczej niż mówiąc, że to książka o miłości i kłamstwie (duh). Na pewno była to lektura wyjątkowa. I może właśnie dlatego nie powinnam zostawić tutaj gwiazdek.

Do Rumiego jeszcze będę chciała wrócić, to jest pewne.

To jest książka, którą warto przeczytać, mimo że Rumi żył wiele wieków temu, to jego mądrości są nadal aktualne, obszerne wyjaśnienia i odniesienie do czasów współczesnych pozwalają na zrozumienie ich człowiekowi współczesnemu.

To jest najbardziej niesamowita książka, jaką dotąd czytałem. Mnogość wątków, sposób w jaki są opowiedziane no i bardzo bogate zakorzenienie w kulturze wschodu sprawiają, że jest to książka niepowtarzalna, tak jak zupełnie niepowtarzalna jest twórczość Rumiego.
Jeżeli popatrzymy na twórczość Potockiego albo Joyce’a, możemy odczuć że historie przez nich opowiadane są jak pudełka w pudełkach – jedna historia zawiera się w drugiej a ta w następnej.
U Rumiego możemy poczuć jakbyśmy zbliżali się (albo oddalali się) do centralnego punktu i przechodzimy prze zawarte jedna w drugiej historie podróżując do środka poprzez okręgi wraz z narratorem. Lektura tylko dla odważnych!

Książka piękna, po prostu piękna. Polecam każdemu, kto szuka czegoś więcej niż to, co rękami objąć można... :) Niezwyle inspirująca lektura - każdy fragment, a właściwie każde zdanie, niecie głęboki, wielowarstwowy sens.

Serdecznie polecam osobom poszukującym mądrych książek. Rumi był sławnym perskim poetą. Autor podjął się interpretacji wierszy tego XIII w. pisarza, które budzą pierwotną tęsknotę.

Poezja Rumiego przełożona na język współczesnego człowieka z obszernym komentarzem stanowiącym materiał do pracy rozwojowej.
W książce zawarte są również bardzo ciekawie ujęte zagadnienia do przemyślenia.

W książce zawarte są również bardzo ciekawie ujęte zagadnienia do przemyślenia.

• Orient
  • Filozofia życia
  • -- DOC: POR: Mindset, duchowość
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Tęsknota i język kłamstwa