Tęsknota i język kłamstwa

Okładka książki Tęsknota i język kłamstwa
Navis Nord Wydawnictwo: Antares Cykl: Czytamy Masnawi Rumiego (tom 1) religia
religia
Czytamy Masnawi Rumiego (tom 1)
Antares
2018-02-12
2018-02-12
Rumi Masnawi filozofia rozwój duchowy sufizm

To jest najbardziej niesamowita książka, jaką dotąd czytałem. Mnogość wątków, sposób w jaki są opowiedziane no i bardzo bogate zakorzenienie w kulturze wschodu sprawiają, że jest to książka niepowtarzalna, tak jak zupełnie niepowtarzalna jest twórczość Rumiego.
Jeżeli popatrzymy na twórczość Potockiego albo Joyce’a, możemy odczuć że historie przez nich opowiadane są jak pudełka w pudełkach – jedna historia zawiera się w drugiej a ta w następnej.
U Rumiego możemy poczuć jakbyśmy zbliżali się (albo oddalali się) do centralnego punktu i przechodzimy prze zawarte jedna w drugiej historie podróżując do środka poprzez okręgi wraz z narratorem. Lektura tylko dla odważnych!

Oto długo wyczekiwana przeze mnie pozycja i – na szczęście – nie zawiodła mnie. Książka jest komentarzem pierwszych fragmentów dzieła „Masnawi” wybitnego perskiego poety Dżalaluddina Rumiego. Bardzo lubię poezję Rumiego i cieszę się, że dostępny jest tak obszerny komentarz do jego dzieła w języku polskim. Atutem jest to, że nie jest sucha pozycja naukowa, lecz jest to książka napisane zrozumiałym językiem, zawierająca materiały do pracy własnej, wyjaśnienia i liczne ćwiczenia. Niektóre fragmenty zainspirowały mnie do rzetelnego przemyślenia mojego zachowania, inne dostarczyły brakujących fragmentów, pozwalających zrozumieć postępowanie innych. Z pewnością będę wracać do tej książki, bo uważam, że warto ją przeczytać kilka razy, by lepiej zrozumieć poruszane tam kwestie.

Poezja Rumiego przełożona na język współczesnego człowieka z obszernym komentarzem stanowiącym materiał do pracy rozwojowej.
W książce zawarte są również bardzo ciekawie ujęte zagadnienia do przemyślenia.

W książce zawarte są również bardzo ciekawie ujęte zagadnienia do przemyślenia.

Serdecznie polecam osobom poszukującym mądrych książek. Rumi był sławnym perskim poetą. Autor podjął się interpretacji wierszy tego XIII w. pisarza, które budzą pierwotną tęsknotę.

Książka piękna, po prostu piękna. Polecam każdemu, kto szuka czegoś więcej niż to, co rękami objąć można... :) Niezwyle inspirująca lektura - każdy fragment, a właściwie każde zdanie, niecie głęboki, wielowarstwowy sens.

To jest książka, którą warto przeczytać, mimo że Rumi żył wiele wieków temu, to jego mądrości są nadal aktualne, obszerne wyjaśnienia i odniesienie do czasów współczesnych pozwalają na zrozumienie ich człowiekowi współczesnemu.

Dodaj cytat z książki Tęsknota i język kłamstwa