33 Żydów, którzy wpłynęli na losy świata. Od Mojżesza do Kevina Mitnicka

Okładka książki 33 Żydów, którzy wpłynęli na losy świata. Od Mojżesza do Kevina Mitnicka Przemysław Słowiński
Przemysław Słowiński Wydawnictwo: Videograf reportaż
reportaż
Videograf
2018-11-28
2018-11-28
Żydzi religia historia

Wybór 33 bohaterów książki jest bardzo subiektywny. Niektórych z nich nie zaliczyłabym do tych, "którzy wpłynęli na losy świata" (na pewno ostatni z wymienionych - amerykański geniusz łamania zabezpieczeń komputerowych - przyzwoity haker),Sara Bernard też nie wydaje się odpowiednia w tym gronie. Znalazłoby się jeszcze kilku innych. Publikacja ma jednak bardzo duży walor informacyjny. Poznajemy ludzi, którzy w swoich środowiskach w jakiś sposób się wybili. Dla tej zalety warto się zapoznać z przedstawionymi osobistościami żydowskimi.

Bez względu na przekonania czy uprzedzenia warto przeczytać

Bez względu na przekonania czy uprzedzenia warto przeczytać

Warte przeczytania

Warte przeczytania

Tę książkę warto przeczytać. Po prostu, bez uprzedzeń. Wśród wielu osób samo słowa "żyd" budzi duże emocje, a to bardzo utrudnia rzeczowe podejście do Żydów. Autor przedstawia kilka wybitnych postaci, o których (nie wszystkich) nie wiedziałem, że są Żydami.

Interesująca.

Interesująca.

Podoba mi się styl autora i wplatany gdzieniegdzie subtelny acz dobitny humor. Opisane osoby zostały dobrze dobrane, nie są nudne czy jednakowe a ich historie opisane są bez zbędnego rozwlekania się - kilka faktów zarysowujących postać, wzmianka o religii i przede wszystkim skupienie się na tym, co zostało zapowiedziane w tytule książki.

Coś strasznego. Nie dało się tego czytać. Autor między wymienianymi faktami wplata swoje dziwne teorie i spostrzeżenia. Żenujący język i żenujący poziom wiedzy w kwestiach, które krytykuje i opisuje. Nie polecam.

Zaletą tej książki jest możliwość dowiedzenia się trochę o kulturze żydowskiej, oraz o różnicach w porównaniu do innych religii. Wadą jest natomiast bardzo skrótowe potraktowanie najbardziej oczekiwanych życiorysów.
Ciekawostką jest też to, że prawie u każdego z bohaterów książki znajdziemy podobne cechy, takie jak np. skłonność do licznych romansów, alkoholu i narkotyków. Nie wiem, czy miało to ubarwić i uatrakcyjnić formę.
Wszystko napisane jest potocznym językiem, dobrze słuchałoby się tych opowieści gdzieś przy ognisku zajadając kiełbaski popijane piwem

Bohaterowie: 33 historyczne postaci, przez drzewo genealogiczne których, przepłynęła kiedyś mniejsza lub większa kropla krwi żydowskiej

Czas i miejsce: cały świat od czasów biblijnych po współczesność

Konstrukcja: 33 niełączące się ze sobą historie

Zalecenia/Uwagi: równie dobrze mogłaby powstać książka o tytule: „33 osoby urodzone w piątek 13, które nie dokonały przewrotów politycznych"

Czas i miejsce: cały świat od czasów biblijnych po współczesność

Konstrukcja: 33 niełączące się ze sobą historie

"Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają". - William Szekspir.
Obecnie na świecie żyje 14.2 miliona osób narodowości żydowskiej. To stosunkowo niewielki procent ludności globu. Jednakże wpływ Żydów na rozwój cywilizacji naszego świata jest dużo większy, niż mogłaby na to wskazywać liczebność tego narodu. Dzieje Żydów naznaczone są prześladowaniem, cierpieniem, mimo to ich religia miała duży wpływ na zachodnią filozofię, teologię i kulturę. Przecież sam Jezus Chrystus był Żydem. Czy więc aby na pewno w posiedzeniu, że "wszystkiemu na świecie winni są Żydzi", nie ma sporo prawdy? No, może nie wszystkiemu, ale z pewnością olbrzymiej części. I o tym jest właśnie ta książka. Ukazuje wyjątkowe osoby, wyjątkowych Żydów, którzy wstrząsnęli światem. 33 osobistości. Każda inna, każda posiada swoją historię. Wybór postaci może być odebrany jako kontrowersyjny, biorąc pod uwagę, że wśród nich znalazł się, chociażby Hitler. Jednak bardzo wiele dowiedziałam się o postaciach, które wydawało mi się, że znam, mimo, iż informację są w pigułce. Książkę czyta się szybko, momentami bawi poprzez śmieszne wtrącenia i anegdoty. Muszę przyznać, że książka bardzo mnie zaciekawiła. Autor nie przynudza suchymi faktami, ale przytacza różne anegdoty i ciekawostki z życia opisywanych postaci. Fakty, które podaje są interesujące i podane w bardzo lekki sposób. Jest to interesujący zbiór ciekawych historii znanych i mniej znanych Żydów. Najbardziej chyba podobały mi się historie z życia Zygmunta Freuda, Janusza Korczaka, Anne Frank, Heleny Rubinstein. Jeśli autor zdecyduje się napisać kolejne części opisujące innych żydów, którzy wpłynęli na losy świata, na pewno przeczytam. Nic dodać, nic ująć. Gorąco polecam każdemu.

• Przeczytane 2019
  • !!!Audiobooki