Okładka książki Księga wiedzy czarodziejskiej. Przewodnik po zaczarowanym świecie Harry'ego Pottera Elizabeth Kronzek, Allan Zola Kronzek
Elizabeth KronzekAllan Zola Kronzek Wydawnictwo: Rebis Seria: Harry Potter fantasy, science fiction
Harry Potter
The Sorcerer's Companion
Rebis
2002-01-01
2002-01-01
Ewelina Jagła
magia świat Harry'ego Pottera czarodzieje

Ciekawe uzupełnienie do cyklu o Harrym Potterze. Można nazwać tą książkę śmiało encyklopedią, bo znajdują się w niej wyjaśnienia terminów, które znajdziemy w książkach o HP. Jedyną wadą rego wydania jest to iż zawiera hasła tylko z czterech pierwszych tomów serii. Książka dla wiernych fanów Harrego Pottera.

Podobnie, jak "Magiczne światy Harry'ego Pottera", "Księga..." czekała na mojej półce niemal dwie dekady. Problemem jest jednak to, że obie pozycje prezentują właściwie to samo pod względem informacji. Pod względem treści (i przewidywania tego, co może wydarzyć się w tomach 5-7) znacznie lepiej prezentują się jednak "Magiczne światy". Największą zaletą "Księgi..." są liczne i ciekawe ilustracje, natomiast w cieszeniu się z lektury przeszkadzają dziwaczne tłumaczenia lub - zwyczajne - niezrozumienie zasad panujących w uniwersum Rowling.

Striggerowała mnie ta książka, kiedy byłam mała, bo zobaczyłam ilustrację przy haśle Duchy i mega się przestraszyłam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka! Można rzec w pigułce opisujące inspiracje Rowling. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Co najważniejsze jednak można odczuć magie w naszej historii (choć wynikając z ograniczonej wiedzy ówczesnych),tajemnicę, baśń. Można poczuć, że wiele było kiedyś realne i możliwe.

Harry'ego Pottera, jeśli ktoś nie czytał albo nie oglądał o nim filmów, to przynajmniej kojarzy czego dotyczą przygody tego popularnego czarodzieja z błyskawicą na czole. Przyznam szczerze, że ta księga uświadomiła mi, że nad wieloma szczegółami zupełnie się nie zastanawiałam, przyjmowałam je takimi jakimi są. Z początku wydawało mi się, że tytuł ten jest naprawdę ciekawy, jednak do czasu. Po kilkudziesięciu stronach przychodzi znużenie, zwłaszcza, że treść tutaj jest mocno różna. Niektóre ciekawostki są bardzo ciekawe i czyta się je z wypiekami na twarzy, zaś inne powodują, że jedyne na co ma się ochotę to szerokie ziewanie i ciągłe sprawdzanie ile jeszcze stron pozostało. Myślę, że dobrym sposobem na jej przeczytanie jest dawkowanie sobie treści. Nie, że czytelnik się wręcz na nią rzuci i pochłonie w jeden wieczór, bo to po prostu jest mało wykonalne. Założy na przykład, iż przeczyta danego dnia 30 stron, a następnie weźmie się za inną lekturę. Wtedy faktycznie przenoszenie się do świata pełnego magii i przygód i niezwykłych stworów, sprawia dużo przyjemności. W innym przypadku dość szybko nuży i okazuje się być świetnym środkiem nasennym. Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które są wielkimi fanami serii przygód młodego czarodzieja i jego przyjaciół, a także osobom, lubiącym historię, ponieważ w tej księdze znalazło się sporo odniesień nawet do starożytności i tego, jakie wierzenia były wtedy popularne.

Rewelacyjna książka dla wszystkich zainteresowanych tematem Harrego Pottera 😊 gorąco polecam 😊

Obowiązkowa pozycja dla każdego fana HP :)

Obowiązkowa pozycja dla każdego fana HP :)

Szkoda że znalazły się niej tylko frazy z czterech pierwszych części... :<

Szkoda że znalazły się niej tylko frazy z czterech pierwszych części... :<

Rewelacja!!!!

Rewelacja!!!!

Harry Potter nie jest tylko bajką dla dzieci, to przede wszystkim również opowieść dla dorosłych, a częstokroć mam wrażenie, że bardziej dla dorosłych niż dzieci. Do takiej opinii upoważnia mnie lektura niniejszej książki, która odsłania tło dla bardzo wielu myśli i treści, które znalazły swe odbicie w opowieściach o Harrym, a które są tak naprawdę zbiorem informacji ze świata osób dorosłych i to jeszcze posiadającyh szczegółową wiedzę z zakresu symboliki religijnej, refleksji filozoficznej czy koncepcji psychologicznych, kształtujących rzeczywistość współczesnego człowieka na przestrzeni dziejów od starożytności. I wcale nie jest to zaczarowany świat ale świat ludzkich lęków, zabobonów, przesądów, mrocznych doświadczeń związanych z fascynacją złem, choć w tej postaci, która swym urokiem i ułudą przyciągała zawsze spragnione poznania wrażliwe i inteligentne postacie, narażając je na zbłądzenie, szaleństwo a często i dramatyczne decyzje życiowe. Jest to niebezpieczna granica pomiędzy światem realnym a duchowym, która łączy pociągającą ją tajemnicę z biblijnym pragnieniem poznania dobra i zła i władzy nad światem. Magia i czary mają swoje korzenie w działaniach duchowych i nie pozostają obojętne na życie człowieka, nawet jeśli ten chce je tylko rozpatrywać w obiektywnej kategorii fantazji. Niemniej jednak zaproponowane kompendium wiedzy zostało rzetelnie opracowane, zarówno w wymiarze prezentacji historycznej wielu zjawisk, jak również i w próbie analizy religijno-filozoficznej, z przedstawieniem zastrzeżeń różnych stron i w miarę wszechstronnym opisem problemów. Jednocześnie jest to świetna okazja i zachęta do sięgnięcia do innych materiałów i książek, które miały swój istotny wpływ na wizję świata zawartą w opowieściach o Harrym Potterze.

• Harry Potter
  • Dzieciństwo