Śniadanka z czterech stron świata

Okładka książki Śniadanka z czterech stron świata Vanessa Lewis
Okładka książki Śniadanka z czterech stron świata
Vanessa Lewis Wydawnictwo: Znak emotikon kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Znak emotikon
2019-06-03
2019-06-03
Dorota Gruszka
Śniadanie przepisy kulinarne

Małe co nieco na śniadanie

Ciekawa koncepcja. Większość horrorów rozgrywa się po zmroku. Jeśli jest tam jakiś posiłek to raczej późna kolacja. A tu, śniadanie w jasnych tonacjach. Mam nadzieję, że dzieci otrzymały wsparcie psychoterapeutów. Sądząc po minach może im zostać trauma na całe życie. Daję 3 gwiazdki w uznaniu dla wydawcy za bezkompromisowe poczucie humoru.

"Śniadanka z czterech stron świata" to wspaniale wydana książka kulinarna. Bardzo nietypowa, ponieważ łączy w sobie książkę pełną przepisów z fascynującym przewodnikiem po smakach całego świata :-) Jest w niej wiele ciekawostek na temat stołowych rytuałów mieszkańców z najodleglejszych nawet zakątków kuli ziemskiej. No i są oczywiście przepisy na smakowite potrawy.Jeśli lubicie mieć na kuchennej półce różne książki z przepisami, które zachęcają was do nowych kulinarnych odkryć, myślę, że ta książka to must have tej wiosny :-) Ciekawy pomysł, smakowite przepisy, nietypowy format i boskie zdjęcia :-) Myślę, że będziecie zachwyceni tak jak ja :-) Polecam!

Przez dietetyków śniadanie uważane jest za najważniejszy dla zdrowia posiłek, ponieważ dostarcza ono energii po przerwie, jaką jest sen. A jak powinno wyglądać, by faktycznie spełniało swoją funkcję? W wielu polskich domach dzieciom najczęściej serwuje się płatki na mleku, zupę mleczną lub kanapki. A jak to wygląda w innych krajach? Czy śniadania różnią się między sobą? A może wszędzie są takie same?

Powiadają, że co kraj to obyczaj, więc jak się zapewne domyślacie, że śniadaniami jest tak samo. Różnorodność pierwszego posiłku dnia nie definiuje jednak tylko kraj, ale i region. Co innego zjecie rano na północy Włoch, a co innego na południ – ta „zasada” odnosi się do całego świata.

Śniadanka z czterech stron świata to przede wszystkim książka kulinarna, która skrywa w sobie przepisy na śniadania z trzydziestu trzech krajów, w ilości dwóch na każdy z nich. Znaczna ich część to przepisy wegetariańskie, niektóre również bezglutenowe, co z pewnością przypadnie do gustu osobom, które na co dzień stawiają na zdrowe jedzenie.

Rozdział o Polsce został przygotowany przez redakcję magazynu kulturalno-kulinarnego KUKBUK i wiecie co? Szkoda, że nie znajduje się w oryginale, bo Daria Pawlewska (red. naczelna magazynu) zaprezentowała nasz kraj w iście poetycki sposób. Po przeczytaniu krótkiego opisu, ma się ochotę, by poznać wszystkie te polskie cudowności... od zaraz.

… jednak do każdego z pozostałych krajów, jakie przewijają się na kartach tejże publikacji, również znajdziecie wiele ciekawostek, jak np. w Mozambiku ogórki mają ostre kolce, którymi łatwo się pokłóć, w Portugalii ustanowiono światowy rekord długości stołu w czasie przyjęcia, a w jednym z miast na Islandii otworzono muzeum śledzia.

Śniadanka z czterech stron świata opatrzone są dziesiątkami zdjęć, które... cóż tu dużo pisać... sprawiają, że człowiekowi chce się jeść. Zatem nie zabierajcie się za wertowanie stron z pustym żołądkiem, bo grozi to skrętem kiszek. ;)
Fotografie Vanessy Lewis są szalenie klimatyczne. Fotografce udało się uchwycić różnorodność narodową dzięki małym modelom i modelkom oraz akcentami w postaci dodatków charakterystycznych dla poszczególnych nacji.
Stylistyka, choć pastelowa i stonowana pobudza nie tylko zmysł wzroku. ;)

A zatem Śniadanka z czterech stron świata to, poza siedemdziesięcioma pięcioma przepisami, które mogą stać się inspiracjami na poranne posiłki i wspólnie spędzony czas, darmowa podróż dookoła świata i poznanie go od kuchni. Dosłownie.

Przyznam szczerze, że śniadanie nie jest moim ulubionym posiłkiem, jednak po przeczytaniu tej książki nie mogłam się doczekać poranka :)

Vanessa Lewis zabiera nas w kulinarną podróż dookoła świata i pokazuje jak wyglądają śniadania w rożnych częściach globu. Jak sama autorka pisze we wstępie, wybrane przez nią przepisy nie są najpopularniejszymi śniadaniami w danym kraju, jednak inspirowane są kuchniami danego narodu. Możemy zatem wybierać, czy mamy ochotę na sałatkę, zupę, chlebek, ciastka, czy np. jajka. Różnorodność jest naprawdę wielka!

Bardzo podobały mi się krótkie ciekawostki kulinarne o kraju, z którego pochodzi przepis. No i te klimatyczne zdjęcia!!!

• Lista życzeń - kuchnia świata, przepisy
  • Posiadam - przeczytane
  • Kuchnia
  • Kuchnie świata/Gotujemy
  • Kulinarne
  • X2019

Dodaj cytat z książki Śniadanka z czterech stron świata