Kaśka Kariatyda

Okładka książki Kaśka Kariatyda
Gabriela Zapolska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL] literatura piękna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL]
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1977-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1965-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
Tagi:
powieść
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
300 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
373
33

Na półkach:

Jak napisał ktoś kiedyś, Kaśka Kariatyda to swoista kontynuacja (a może raczej początek?)antymęskiego nurtu w twórczości Zapolskiej. Faktycznie, zarówno Budowski, jak i Jan, Feliks, rzeźbiarz, kochanek Julii przyczyniają się do tragedii głównej bohaterki. Powieść ta jest w pewien sposób tendencyjna, biedna kobieta, a zarazem piękna Kariatyda skazana jest na upadek- ten fizyczny i ten moralny. Przełom XIX i XX wieku nie sprzyjał kobietom. Sługi, mamki, artystki, nauczycielki, panie z obsługi w barze mlecznym- to miejsca pań przełomu epok. Wystarczyła jedna zła rekomendacja (wystawiona przez skąpego Budowskiego), by skazać Kaśkę na brak możliwości pracy, czego faktyczną konsekwencją była jej śmierć. Ponadto Zapolska ukazała największe przywary Młodej Polski- nielegalne podziemie aborcyjne, rozwiązłość seksualną (chociaż w Kaśce Kariatydzie Zapolska nie poświęca prostytutkom zbyt wiele uwagi, wyczuwa się niechęć do tej części społecznego marginesu oraz poczucie zagrożenia, które romanse stwarzają dla rodzin), a także zakłamanie dwudziestowiecznego mieszczaństwa (Przykład Budowskich, którzy od lat żyją w fikcyjnym związku pełnym obopólnego żalu i nienawiści). Powieść w pewien sposób ukazuje poglądy na sztukę samej Zapolskiej oraz jej stosunek do krytyki teatralnej/literackiej (scena rozmowy rzeźbiarza z recenzentem, którego uwagi wyprzedzały nawet sam spektakl). Książka nie jest zachwycająca, Kaśka zapatrzona w swą religijność oraz Jana bywa irytująca, ale mimo to czuje się z nią jakąś więź, a czytelnik ma ochotę pomóc dziewczynie.

Jak napisał ktoś kiedyś, Kaśka Kariatyda to swoista kontynuacja (a może raczej początek?)antymęskiego nurtu w twórczości Zapolskiej. Faktycznie, zarówno Budowski, jak i Jan, Feliks, rzeźbiarz, kochanek Julii przyczyniają się do tragedii głównej bohaterki. Powieść ta jest w pewien sposób tendencyjna, biedna kobieta, a zarazem piękna Kariatyda skazana jest na upadek- ten...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    451
  • Chcę przeczytać
    163
  • Posiadam
    55
  • Literatura polska
    16
  • Studia
    11
  • Ulubione
    8
  • Chcę w prezencie
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Klasyka
    5
  • Literatura polska
    5

Cytaty

Więcej
Gabriela Zapolska Kaśka Kariatyda Zobacz więcej
Gabriela Zapolska Kaśka Kariatyda Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także