Trzeci migdał

poezja
Wydawnictwo j, Jacek Bierut
2018-01-01
2018-01-01

(…) Tematyka wierszy pomieszczonych w ostatniej książce pt. Trzeci migdał „krąży” formalnie wokół zdrowia, chorób, doktora i wizyt domowych; jednak wśród tego medycznego zamieszania dzieje się coś więcej, nie o somatyczne dolegliwości tu chodzi, przynajmniej nie tylko: „Gdzie zgubił się ten pięknie zaplanowany świat / wypełniony niekoniecznie mną po brzegi? / Ocknęłam się w momencie, kiedy już mnie / nie ma w spisie rzeczy nieodnalezionych. / W innych rejestrach też jestem skreślona” [Krucha]. Doktor ma tu do wysłuchania wiele historii i dowiaduje się o wielu dolegliwościach: „Dzisiaj przyszłyśmy obie, bez naszego męża i dzieci. / Mamy ze sobą problem i nie jest wesoło, doktorze, // bo od pewnego czasu nie mieścimy się w jednym / ciele. Ona mówi jestem coraz młodsza, tylko nasze / dzieci się starzeją, a ja patrzę w lustro i przecież / widzę, że poszłam mocno do przodu. Poszłyśmy” [My (wizyty domowe)].
(…)
Izabela Fietkiewicz-Paszek, „poza mainstreamem”, kwartalnik elewator, nr 29 (3/2019)
Link do całego artykułu o poezji Mirki Szychowiak:

Karol Maliszewski: Twoje książki mają bardzo dobre, trafione tytuły. Kiedy dochodzi do wyboru tytułu? Jak to było z Trzecim migdałem?

Mirka Szychowiak: Ten tytuł czekał na pełną książkę kilka lat. O trzecim migdale dowiedziałam się przypadkiem, jadąc autobusem. Ktoś opowiadał o jakimś zabiegu, ktoś się bał operacji, która była konieczna. Podobał mi się zlepek słów trzeci migdał, ale musiałam się dowiedzieć dokładnie, co w trawie piszczy. I okazało się, że trzeci migdał to dość popularne określenie, które dotyczy większej ilości tkanki chłonnej, jaka gromadzi się w górnej części gardła. Ma duże znaczenie w ochronie organizmu przed bakteriami i innymi czynnikami chorobotwórczymi i w pewien sposób przystosowuje układ immunologiczny człowieka do otaczającego środowiska. Trzeci migdał powinien zanikać po ósmym roku życia, ale okazuje się, że nie zawsze. I wtedy, w przeciwieństwie do lat wcześniejszych, kiedy stanowił ochronę dla organizmu, zaczyna być jego wrogiem, gdyż jego przerost jest przyczyną wielu chorób, których skutki można odczuwać do końca życia. Czy mógł być lepszy tytuł dla mojej nowej książki niż Trzeci migdał?

cały wywiad: http://www.literackapolska.pl/kilka-pytan-do/mirke-szychowiak-pytamy-o-trzeci-migdal/

• Poezja

Dodaj cytat z książki Trzeci migdał