Klamka upadła

MAWI
2019-01-01
2019-01-01
56 min.

Debiutancki tomik Pauli Klamy to zbiór wierszy uwodzący czytelnika na kilka sposobów, choćby niewymuszoną naturalnością czy zadziwiającą spostrzegawczością. W zbiorku widać wyraźne oczarowanie autorki sferą królowej nauk, gdzie dominują racjonalne i wyliczalne prawa algebraiczne (nawiązania do fizyki, optyki czy architektury),jednak równie bliskie są jej dziedziny związane z istotami pozaziemskimi, jak skrzydlate anioły i nieśmiałe skrzaty. Nic więc dziwnego, że wirtualna przestrzeń, w której można znaleźć wersy autorki, zdążyła już obdarzyć twórczość Pauli mianem poezji „inżyniersko-angeologicznej”, a i ona sama zdaje się od tego sformułowania nie dystansować.
Co dodatkowo istotnie ubarwia twórczość Pauli Klamy, to odmienna (wizualna) postać wierszy, w jakiej trafiają one do odbiorcy. Projektując niejako kształt utworu i wyróżniając wybrane jego elementy, autorka dodatkowo kieruje uwagę czytelnika na wyeksponowane detale, uwypuklając tym samym ich doniosłość, co sprawia, że wiersz zbliża się swoją wymową do apelu czy manifestu. Plakatowa grafika z powodzeniem pozwala wystawiać wiersze na sztalugach jako samodzielną formę wyrazu lub wykorzystywać je jako odrębne wiadomości w tak bardzo obecnie popularnych komunikatorach internetowych.
W przygotowanej kolekcji znajdzie czytelnik zarówno dowcipne miniatury liryczne, jak i obszerniejsze opowieści – jedna z nich „Pociąg Fibonacciego” stanowi nieskrywany przejaw fascynacji autorki włoskim uczonym. Uchylonego przed czytelnikami rąbka artystycznej duszy autorki dopełniają delikatnie wybrzmiewające wieloznaczności oraz nietypowo zestawiona różnorodność spojrzenia, co w efekcie odsłania świat z odmienionej perspektywy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Poezja

Dodaj cytat z książki Klamka upadła