Opowieść o prawdziwym człowieku

Okładka książki Opowieść o prawdziwym człowieku
Borys Polewoj Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Biblioteka Zwycięstwa literatura piękna
349 str. 5 godz. 49 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Biblioteka Zwycięstwa
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1975-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Liczba stron:
349
Czas czytania
5 godz. 49 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Jerzy Wyszomirski
Tagi:
literatura rosyjska
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
261
257

Na półkach:

Nie należy do rzadkości, że pisarz jest autorem jednej książki, choć napisał przed i po kilka innych. Taka sytuacja jest z Borysem Polewojem. Dziennikarz amator, potem korespondent wojenny, relacjonował proces norymberski. Tam poznał historię lotnika Aleksieja M. W ciągu dziewiętnastu dni napisał "Opowieść..." Nigdy już nie zyskał takiego uznania, jakie przyniosła mu ta powieść.
Pamiętam z dawnych lat szkolnych film puszczany w klasie, na jednym projektorze. Ekranizacja z 1948 roku była nieznośna, a bohaterski lotnik często pokazywany w ujęciu z dołu, dla podkreślenia wielkości.
Niepotrzebnie.
Gdyby z książki wyjąć kilka, może kilkanaście zdań o wydźwięku państwotwórczych i propagandowym - pozostanie nadal fascynująca opowieść o dzielnym i skromnym lotniku, chłopaku o cygańskich oczach, który miał zaledwie 20 lat, gdy musiał walczyć na wojnie. I gdy został zestrzelony z dala od spodziewanej pomocy. Postanawia dotrzeć do swoich. Opis jego wędrówki przez zasypany śniegiem las, najpierw na połamanych nogach, potem na kolanach, wreszcie czołgając się jest niezwykły! I co za obrazowanie! Ja się czułam podczas lektury, jakbym tam z Aleksiejem była, widziałam las, wykroty, słyszałam szum sosen i skrzypienie śniegu...
Zresztą późniejszy opis bitwy powietrznej jest równie doskonały - prostym a precyzyjnym językiem pisany, bez zbędnych metafor, ozdobników i popisów stylistycznych.
Książka powinna być ponownie zekranizowana, ale kto to ma uczynić? Powinien powstać film o niezwykłym harcie ducha, o przekraczaniu granic możliwości człowieka postawionego przez los wobec straszliwych doświadczeń. Alosza nie poszedł zdobywać np. szczytów himalajskich, bo "coś go tam gnało", nie walczył z zimnem, bólem i głodem na własne życzenie.
Powieść to także głośny, wyrazisty krzyk sprzeciwu wobec wojen wyrywających ludzi u progu dorosłego życia z domu, od własnych, pięknych, ważnych na ten moment spraw, by zabijać innych. Akurat tego ostatniego Polewoj wprost nie mówi, to był czas na pokazywanie patriotyzmu kierującego czynami i decyzjami. Ale dziś, po latach, w innych czasach - ten krzyk jest wyraźniej słyszalny.
Książka ani trochę się nie zestarzała, może tylko nieco tłumaczenie, ale to wskutek zmian w naszym języku.

Nie należy do rzadkości, że pisarz jest autorem jednej książki, choć napisał przed i po kilka innych. Taka sytuacja jest z Borysem Polewojem. Dziennikarz amator, potem korespondent wojenny, relacjonował proces norymberski. Tam poznał historię lotnika Aleksieja M. W ciągu dziewiętnastu dni napisał "Opowieść..." Nigdy już nie zyskał takiego uznania, jakie przyniosła mu ta...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    395
  • Chcę przeczytać
    212
  • Posiadam
    156
  • Ulubione
    25
  • Teraz czytam
    6
  • Literatura rosyjska
    5
  • II wojna światowa
    3
  • Biografie
    3
  • Przeczytane dawno temu
    3
  • Z biblioteki
    3

Cytaty

Więcej
Borys Polewoj Opowieść o prawdziwym człowieku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także