Mag

Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Cykl: Lincoln Rhyme (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Vanished Man
Ag2S

Akcja rozpoczyna się w prestiżowej szkole muzycznej w Nowym Jorku. Morderca, uciekając z miejsca zbrodni, zamyka się w jednej z klas. Kiedy rozlega się w niej krzyk, a potem strzał, policja wyważa drzwi. Klasa jest pusta. Lincoln Rhyme i Amelia Sachs postanawiają pomóc w śledztwie. Dla ambitnej Sachs jest to szansa na awans. Przykuty do wózka Rhyme wierzy, że jego protegowana wytropi diabolicznego mistrza iluzji, popełniającego coraz bardziej potworne morderstwa. Rhyme i Sachs muszą przedrzeć się przez dym i lustra, aby zapobiec potwornej zemście, która mogłaby się też okazać najbardziej spektakularnym zniknięciem, jakie widział świat.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/

Nina | 2017-07-19
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 17 lipca 2017

To jest to, co niedźwiadki lubią najbardziej :) Po lekko słabszej Kamiennej Małpie, Deaver znów zaskakuje. Trzyma w napięciu, dostarcza dreszczy emocji, nie pozwala oderwać się od książki. Ktoś przede mną już ostrzegał - nie zabierajcie się do tej książki, jeśli macie coś o zrobienia. Ja niestety musiałam się odrywać, bo do pracy chodzić trzeba i to mnie najbardziej denerwowało. Bo nie chciałam jej odłożyć, a musiałam.
Dzieje się w tej części tyle, że strach się bać, zwroty akcji, budowanie napięcia, już niby wiemy kim jest sprawca ale jednak nie...
Niewielu jest autorów, których cenię tak jak Deavera. Polecam

ucho_igielne | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

„Mag” to piąty tom przygód duetu śledczego Lincoln Rhyme- Amelia Sachs. Tym razem niepełnosprawny kryminalistyk i rudowłosa policjantka ścigają szalonego maga, speca od iluzjonistycznych sztuczek. Mag ma w zanadrzu cały arsenał niebezpiecznych trików(jak na przykład przepołowienie ciała), z których wielu iluzjonistów wychodziło bez szwanku, kiedy jednak stosuje ją wobec zwykłych śmiertelników, nie mając szansy na ratunek giną. Co łączy przypadkowe ofiary? I czy na pewno są one przypadkowe? I jaki jest ostateczny cel niebezpiecznego psychopaty?
Kolejny raz przeczytałem znakomity kryminał o wysokim poziomie. Wrażenie robi przygotowanie Autora z tematów cyrku, iluzji i magii i całej ich otoczki. Duet Rhyme – Sachs po raz kolejny okazuje się niezawodny i dlatego też warto sięgnąć po „Maga”. Kilka razy zostałem zaskoczony przebiegiem wypadków tak, że Autorowi niczym wprawnemu iluzjoniście udało się mnie oszukać. Dowiedziałem się też kilku ciekawych rzeczy na temat magii. Na przykład, ze...

denudatio_pulpae | 2014-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2014

"Morderca postąpi właśnie tak. Zmyłka za zmyłką. Będziecie pewni, że wiecie, o co mu chodzi, ale to tylko część jego planu."

Ten cytat bardzo dobrze oddaje klimat panujący w książce. Autor rzetelnie przygotował się do tematu iluzjonistów, wszystkie sztuczki używane przez mordercę są wytłumaczone, nie ma żadnych "łup! Zniknął i po sprawie". Akcja w książce jest bardzo dynamiczna, co chwilę autor serwuje nam zwroty akcji i nawet jeżeli wydaje się nam, że wszystko już wiadomo to tylko kolejna zmyłka.
W pewnym momencie już mnie nawet zirytowało to ciągłe wodzenie za nos, ale po chwili zastanowienia doszłam do wniosku, że autor wcale nie przekombinował, jak mi się przez chwilę wydawało.

Obawiałam się trochę tematyki iluzji, ale na szczęście przedstawiona jest ona bez żadnych "magicznych" teorii, a jeden z bohaterów "puszcza farbę" tłumacząc łopatologicznie na czym polegają wszystkie sztuczki.

Po trochę słabszej "Kamiennej małpie" Deaver powrócił na wyżyny napięcia i...

fik | 2019-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2019

Dużo by można napisać w opinii o tej książce.
Bo z jednej strony:
świetna pozycja z dobrym pomysłem, czyta się ją szybko z lekką przyjemnością bo jest dużo zwrotów akcji i tak zwanych zmyłek do czego autor zdążył mnie już przyzwyczaić i nie sposób się przy niej nudzić.
Ale z drugiej:
naprawdę jest ona przekombinowana, Deaver tak stara się zmylić czytelnika że aż zaczynało mnie to męczyć i nużyć, zakończenie też wszystkiego nie wyjaśnia co wpływa na zdecydowany minus dla tej pozycji.
Ale ogólnie jest ok

Tathagatha | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

W powieściach Deavera zawsze znajduje się motyw przewodni. W 'Magu', jak sam tytuł sugeruje stykamy się z iluzjonistami, magikami. Po raz kolejny można się przekonać jak skrupulatnie autor przygotował się do swojej pracy. Dbałość o szczegóły to jedna z wielkich zalet tego pisarza.

Kolejnymi są świetny styl, nieoczekiwane zwroty akcji, zmyłki i budowanie napięcia.

Rhyme i Sachs muszą zmierzyć się z niebezpiecznym i niezwykle trudnym przeciwnikiem. Tytułowy Mag należy do bardzo sprytnych i inteligentnych osób, który doskonale myli tropy i potrafi wykaraskać się z sytuacji praktycznie bez wyjścia.

Wydaje mi się, że tą część mogę śmiało uznać za najlepszą. To co działo się na kartach tej powieści było fascynujące, a niektóre wydarzenia powodowały moje spore zdumienie.

Śmiało polecam fanom kryminałów - nietuzinkowa opowieść.

Meowth | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Czytając czułam się jak dziecko. Z otwartą buzią i roziskrzonymi oczami śledziłam poczynania mordercy, wyśmienitego prestidigitatora, który z kolejnych swych zbrodni czynił olśniewające pokazy iluzjonistyczne. Gdzieś na bok schodziły zagadnienia moralne, królowało niedowierzanie i zdumienie. "Jak on to, do diabła, zrobił?". Iluzja, złudzenie i zmyłki, do samego końca.
Naprzeciwko dwoje innych artystów: Rhyme i Sachs, mistrzowie dedukcji, nieubłaganej logiki i analizy.

Ale prawdziwym reżyserem widowiska jest sam autor. Ten dopiero śmieszy, tumani i przestrasza. Do ostatniej kropki trzyma w niepewności, czy to aby na pewno ostateczne zakończenie, czy też okaże się kolejnym wybiegiem dla zmylenie czytelnika.

emindflow | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Jeffery Deaver wyraźnie się rozkręca.
W „Magu” pokazał, że jego wyobraźnia nie zna granic. Tym przeciwnikiem Lincolna Rhyme jest iluzjonista o niebywałych umiejętnościach pozwalających mu zarówno błyskawicznie zmieniać wygląd, jak i uwalniać się w sytuacjach pozornie bez wyjścia. Mimo zaangażowania nadzwyczajnych sił i środków policyjnych dokonuje kolejnych wyrafinowanych morderstw i pozostaje nieuchwytny. To co wyczynia Mag, w jaki sposób manipuluje policją przechodzi ludzkie pojęcie.
Momentami autor szarżuje ze swoimi pomysłami do tego stopnia, że nie jestem w stanie uwierzyć w ich realność i tylko to powstrzymuje mnie przed jeszcze wyższą oceną.
Nie zmienia to faktu, że rozgrywka między genialnym detektywem a a równie doskonałym Magiem trzyma w napięciu od początku do końca i o to chodzi w tego typu literaturze. Nie bardzo wyobrażam sobie czytanie tej powieści na raty czy w odcinkach, bo od lektury nie sposób się oderwać.
Bonusem jest garść ciekawostek z historii sztuki iluzji,...

Ewa-Książkówka | 2013-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Czego oczekujecie od kryminałów i thrillerów? Jeśli o mnie chodzi, to jednym z najważniejszych ich aspektów, na który zwracam szczególną uwagę, jest realizm. Im bardziej wiarygodna zbrodnia i prawdopodobny morderca, tym lepiej, bo wtedy zaczynam się bać. Boję się i wierzę, że dana historia mogłaby się wydarzyć naprawdę, a to działa na wyobraźnię najmocniej. Od thrillera psychologicznego, który czytałam w ostatnich dniach, też tego oczekiwałam, mimo że już sam tytuł dawał odczuć, że może być nieco inaczej.

„Mag” Jeffery’a Deavera była pierwszą książką tego pisarza, jaką miałam okazję przeczytać. Bardzo chciałam zakosztować prozy tego autora i zasugerowałam się przy wyborze oceną punktową na jednej z internetowych biblioteczek. Ocena była bardzo wysoka, więc wkrótce do mojego domu wprowadził się… iluzjonista.

Nie byle jaki to prestidigitator, bo ze skłonnościami do morderstw. Co ciekawe – do morderstw, które traktuje każdorazowo jak występ przed publicznością. Tyle że rekwizytami...

Sargento_Garcia | 2013-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 30 lipca 2013

Jeffery Deaver trzyma poziom - kolejna książka od której nie mogłem się oderwać. Książka obfituje w niesamowicie szybkie zwroty akcji, czytelnik non stop jest zaskakiwany zarówno przez tytułowego maga jak i policyjny team tylko po to aby na końcu książki wszystko zostało "postawione na głowie"

Odradzam, jeśli czytelnik nie ma sił i czasu przeczytać książki za jednym posiedzeniem :o)

Cirya | 2018-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2018

dla mnie rewelacja! pomysł na fabułę przedni, choć na poczatku czytając opis książki dość sceptycznie do niej podchodziłam...ale treść przeszła nawet moje oczekiwania
duet Rhyme - Sachs, to mój ulubiony duet kryminalny, bardzo lubię obie te postacie, świetna kreacja
polecam, a sama z pewnością sięgnę po kolejne książki Deavera :)