Mag

Okładka książki Mag Jeffery Deaver
Okładka książki Mag
Jeffery Deaver Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lincoln Rhyme (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Lincoln Rhyme (tom 5)
The Vanished Man. A Lincoln Rhyme novel
Prószyński i S-ka
2009-03-01
2009-03-01
Krzysztof Sokołowski
powieść amerykańska

Świetna! Oczywiście stopień zagmatwania nierealny, ale najważniejsze, że trudno było się oderwać.

Przyznam się, że zapomniałam o tym cyklu jak i o tym, że obiecałam sobie kończyć rozpoczęte serie. Wróciłam więc do kolejnej, piątej już części duetu Rhyme&Sachs, w którym para detektywów zostaje poproszona o pomoc w złapaniu mistrza iluzji. Morderca pojawia się i znika, błyskawicznie zmienia wygląd, pozostawia ślady i poszlaki, co do prawdziwości których nigdy nie można mieć pewności. I mimo zaangażowania nadzwyczajnych sił i środków policyjnych, wymyka się z każdej policyjnej obławy a liczba ofiar wciąż rośnie.....

Niby wszystko z tą powieścią jest ok, od strony technicznej niczego jej nie brak, w konstrukcji fabuły też nie ma się do czego przyczepić a jednak coś mi się w niej "gryzło". Momentami autor tak szarżuje ze swoimi pomysłami, że nie jestem w stanie uwierzyć w ich realność. Zabrakło mi tu realizmu i prawdopodobieństwa, które najbardziej sobie cenię w powieściach tego gatunku. Ogólnie całość i tak wypada bardzo dobrze ale wątek iluzjonistyczy nie do końca do mnie przemawia. Wychodzę z założenia, że kryminał powinien trzymać się ziemi - wtedy najbardziej przeraża i wciąga...

2064

Reread: 6 ⭐

Zawsze bardzo lubiłam serię o Lincolnie, ale mam wrażenie, że jak byłam młodsza czytało mi się to lepiej ;). Fajnie wrócić do bohaterów po dłuższej przerwie, ale jednak nie jest to mój ulubiony tom. Nie przepadam za iluzjonistami i całą tą otoczką, dlatego moje zaangażowanie uciekało często i gęsto, ale doceniam poziom zaawansowania i manipulowania faktami. Trzyma poziom, ale jest zwyczajnie „nie moja” ;).

Reread: 6 ⭐

Lincoln Rhyme tym razem mierzy się z prawdziwym czarodziejem! Sposób w jaki to robi wciąga mnie bez reszty i trudno mi się oderwać od lektury. Oczywiście w tej części powraca też reszta lubianej przeze mnie ekipy. Szczerze polecam.

1931

Iluzjonizm to bardzo niezwykłe zjawisko. Kluczem jest tu szybkość i odwrócenie uwagi widza, tak aby ten nie zwrócił uwagi na czym polega sztuczka. Jest to bardzo wdzięczny pomysł na złoczyńcę. Po właśnie tego typu motyw sięgnął Jeffery Deaver w piątej części cyklu o Lincolnie Rhymesie.

Pewna kobieta zostaje zamordowana w sposób przywodzący na myśl sztuczkę iluzjonistyczną. Sprawca z łatwością ucieka policji. Lincoln Rhymes zostaje poproszony o pomoc. Jednakże detektyw również będzie potrzebował wsparcia pewnej iluzjonistki.

Byłem naprawdę zaskoczony ile w tej książce jest nawiązań do autentycznych iluzjonistów. Zarówno morderca, jak i iluzjonistka często odwołują się do znanych sztuczek różnych artystów. Wiele trików jest szczegółowo wyjaśnionych. Naprawdę podziwiam tutaj autora za tak dogłębne przygotowanie się.

Sam antagonista też zaskakuje swoją pomysłowością. Zawsze ma jakiś as w rękawie. Potrafi wydostać się z największych tarapatów. Czasami aż chciałem, żeby znowu mu się udało, aby móc się przekonać co jeszcze wymyśli. Również odkrycie jego tożsamość w pewnym sensie wpisuje się w zasady sztuczki iluzjonistycznej.

Trochę gorzej na tym tle wypada iluzjonistka pomagająca Lincolnowi. Jest bardzo uzdolniona i ma dużą wiedzę na temat historii i teorii iluzji. Jednakże często zachowuje się bardzo nierozsądnie, co czasami grozi zrujnowaniem całego śledztwa.

W tle też rozgrywa się dramat zawodowy Ameli Sachs, której grozi zwolnienie z pracy. Wątek jest poprowadzony w bardzo typowy sposób i niespecjalnie zaskakuje. Uważam, że jest trochę zbędny.

Nie wszystkie elementy w tej książce działają. Jednakże dużo informacji na temat iluzjonistów i pomysłowość autora sprawiają, że podnoszę ocenę tej książki o jedno oczko wyżej.

Kilka dni temu przeczytałam "Mentalistę" duetu Lackberg, Fexeus. Hmmmmm.... proponuję podwójną lekturę, wtedy wnioski nasuną się same... ;)
"Mag" trzyma w napięciu od początku do końca, a zmianom kierunku akcji nie ma końca. Świetna rozrywka.

Lincoln Rhyme wraz z Amelią Sachs rozwiązuje kolejną zagadkę. Tylko tym razem wszystko jest inne niż wydaje się wyglądać. Patrzą i nie widzą albo widzą to co morderca chce żeby zobaczyli. Trudna sprawa, masa poszlak i żadnych śladów. A tymczasem giną kolejne ofiary. Co je łączy? Czy się znały? Dlaczego zginęły właśnie one? Tylko Lincoln potrafi połączyć iluzję z rzeczywistością. A Amelia za wykonywanie , rzetelne wykonywanie obowiązków zostaje srogo ukarana. Jakie to banalne, żądny sławy polityk nie potrafi przyznać się do błędu, forsuje swoją rację i ...mam nadzieję, że kiedyś za to zapłaci. Ale Amelia jest silna. Poradzi sobie.

Kolejna część z niezastąpionymi Lincolnem Rhyme i Amelią Sachs wciąga już od pierwszych stron. Tym razem genialny kryminalistyk ściga przestępcę mianowanego Magiem, z racji stosowanych przez niego iluzjonistycznych sztuczek. Autor serwuje nam wiele zmyłek i niespodziewanych zwrotów akcji aż do ostatnich stron.

Dla mnie to jedna z najlepszych części serii. Do końca nieprzewidywalna, trzymająca w napięciu i mająca szybkie tempo. Polecam.

Dla mnie to jedna z najlepszych części serii. Do końca...

Kolejny tom cyklu Rhyme/Sachs nie zawodzi, kapitalny pomysł, zaskakujące zwroty akcji i ta iluzja, palce lizać.

Absolutnie genialna seria. Moja ocena to 10 na 10.
Jest tu wszystko: miłość, kryminał, akcja, tajemnice. Jeden z tomów ulokowany został we Włoszech!
Do tego wielki szacunek do autora - to jest czternaście tomów, a nie ma grama nudy. Każdy tom jest inny. Każdy budzi zaciekawienie, wciąga. Przepadłam na ostatnie dwa i pół tygodnia i przeczytałam wszystkie tomy pod rząd.
W tym tygodniu wypatrzyłam w telewizji serial na podstawie pierwszego tomu - "Kolekcjoner kości", jednak nie powalił mnie. W mojej opinii, jest dużo gorszy od powieści. W powieści Amelia jest silną kobietą o niesamowitej osobowości. W serialu wygląda bardziej jak maskotka Rhyme`a. Zdecydowanie bardziej polecam książki.
Czternasty tom został w Polsce opublikowany w 2019 roku i od tego czasu cisza... Szkoda. Nie obraziłabym się za dalsze części cyklu... ;)
Cała serię bardzo polecam!!!

Absolutnie genialna seria. Moja ocena to 10 na 10.
W tym...

• Jeffery Deaver