Mag

Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Cykl: Lincoln Rhyme (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Vanished Man. A Lincoln Rhyme novel
powieść amerykańska
Ivan

Inne wydania

Akcja rozpoczyna się w prestiżowej szkole muzycznej w Nowym Jorku. Morderca, uciekając z miejsca zbrodni, zamyka się w jednej z klas. Kiedy rozlega się w niej krzyk, a potem strzał, policja wyważa drzwi. Klasa jest pusta. Lincoln Rhyme i Amelia Sachs postanawiają pomóc w śledztwie. Dla ambitnej Sachs jest to szansa na awans. Przykuty do wózka Rhyme wierzy, że jego protegowana wytropi diabolicznego mistrza iluzji, popełniającego coraz bardziej potworne morderstwa. Rhyme i Sachs muszą przedrzeć się przez dym i lustra, aby zapobiec potwornej zemście, która mogłaby się też okazać najbardziej spektakularnym zniknięciem, jakie widział świat.

Powieści Deavera cechuje niesamowita szybkość akcji, której mogą mu pozazdrościć mistrzowie thrillera, połączona z rzetelnym dedukcyjnym śledztwem, którego nie powstydziliby się autorzy klasycznych powieści kryminalnych. Jego bohater Rhyme, choć sam mówi o sobie, że jest kryminalistykiem, to detektyw z prawdziwego zdarzenia. Jest nie tylko obdarzony niezwykle przenikliwym umysłem i doskonale kojarzy fakty, ale także ma o wiele szerszą wiedzę, specjalizuje się w historii Nowego Jorku, jest przyzwoicie wykształconym chemikiem, a przede wszystkim wierzy w naukę z bezgranicznym, XIX-wiecznym zapałem. Pod piórem Deavera powieść kryminalna osiąga swoje szczyty. "Gazeta Wyborcza"

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Mag-p-4667-.html

denudatio_pulpae | 2014-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2014

"Morderca postąpi właśnie tak. Zmyłka za zmyłką. Będziecie pewni, że wiecie, o co mu chodzi, ale to tylko część jego planu."

Ten cytat bardzo dobrze oddaje klimat panujący w książce. Autor rzetelnie przygotował się do tematu iluzjonistów, wszystkie sztuczki używane przez mordercę są wytłumaczone, nie ma żadnych "łup! Zniknął i po sprawie". Akcja w książce jest bardzo dynamiczna, co chwilę autor serwuje nam zwroty akcji i nawet jeżeli wydaje się nam, że wszystko już wiadomo to tylko kolejna zmyłka.
W pewnym momencie już mnie nawet zirytowało to ciągłe wodzenie za nos, ale po chwili zastanowienia doszłam do wniosku, że autor wcale nie przekombinował, jak mi się przez chwilę wydawało.

Obawiałam się trochę tematyki iluzji, ale na szczęście przedstawiona jest ona bez żadnych "magicznych" teorii, a jeden z bohaterów "puszcza farbę" tłumacząc łopatologicznie na czym polegają wszystkie sztuczki.

Po trochę słabszej "Kamiennej małpie" Deaver powrócił na wyżyny napięcia i...

Tathagatha | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

W powieściach Deavera zawsze znajduje się motyw przewodni. W 'Magu', jak sam tytuł sugeruje stykamy się z iluzjonistami, magikami. Po raz kolejny można się przekonać jak skrupulatnie autor przygotował się do swojej pracy. Dbałość o szczegóły to jedna z wielkich zalet tego pisarza.

Kolejnymi są świetny styl, nieoczekiwane zwroty akcji, zmyłki i budowanie napięcia.

Rhyme i Sachs muszą zmierzyć się z niebezpiecznym i niezwykle trudnym przeciwnikiem. Tytułowy Mag należy do bardzo sprytnych i inteligentnych osób, który doskonale myli tropy i potrafi wykaraskać się z sytuacji praktycznie bez wyjścia.

Wydaje mi się, że tą część mogę śmiało uznać za najlepszą. To co działo się na kartach tej powieści było fascynujące, a niektóre wydarzenia powodowały moje spore zdumienie.

Śmiało polecam fanom kryminałów - nietuzinkowa opowieść.

emindflow | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Jeffery Deaver wyraźnie się rozkręca.
W „Magu” pokazał, że jego wyobraźnia nie zna granic. Tym przeciwnikiem Lincolna Rhyme jest iluzjonista o niebywałych umiejętnościach pozwalających mu zarówno błyskawicznie zmieniać wygląd, jak i uwalniać się w sytuacjach pozornie bez wyjścia. Mimo zaangażowania nadzwyczajnych sił i środków policyjnych dokonuje kolejnych wyrafinowanych morderstw i pozostaje nieuchwytny. To co wyczynia Mag, w jaki sposób manipuluje policją przechodzi ludzkie pojęcie.
Momentami autor szarżuje ze swoimi pomysłami do tego stopnia, że nie jestem w stanie uwierzyć w ich realność i tylko to powstrzymuje mnie przed jeszcze wyższą oceną.
Nie zmienia to faktu, że rozgrywka między genialnym detektywem a a równie doskonałym Magiem trzyma w napięciu od początku do końca i o to chodzi w tego typu literaturze. Nie bardzo wyobrażam sobie czytanie tej powieści na raty czy w odcinkach, bo od lektury nie sposób się oderwać.
Bonusem jest garść ciekawostek z historii sztuki iluzji,...

Ewa-Książkówka | 2013-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Czego oczekujecie od kryminałów i thrillerów? Jeśli o mnie chodzi, to jednym z najważniejszych ich aspektów, na który zwracam szczególną uwagę, jest realizm. Im bardziej wiarygodna zbrodnia i prawdopodobny morderca, tym lepiej, bo wtedy zaczynam się bać. Boję się i wierzę, że dana historia mogłaby się wydarzyć naprawdę, a to działa na wyobraźnię najmocniej. Od thrillera psychologicznego, który czytałam w ostatnich dniach, też tego oczekiwałam, mimo że już sam tytuł dawał odczuć, że może być nieco inaczej.

„Mag” Jeffery’a Deavera była pierwszą książką tego pisarza, jaką miałam okazję przeczytać. Bardzo chciałam zakosztować prozy tego autora i zasugerowałam się przy wyborze oceną punktową na jednej z internetowych biblioteczek. Ocena była bardzo wysoka, więc wkrótce do mojego domu wprowadził się… iluzjonista.

Nie byle jaki to prestidigitator, bo ze skłonnościami do morderstw. Co ciekawe – do morderstw, które traktuje każdorazowo jak występ przed publicznością. Tyle że rekwizytami...

Sargento_Garcia | 2013-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 30 lipca 2013

Jeffery Deaver trzyma poziom - kolejna książka od której nie mogłem się oderwać. Książka obfituje w niesamowicie szybkie zwroty akcji, czytelnik non stop jest zaskakiwany zarówno przez tytułowego maga jak i policyjny team tylko po to aby na końcu książki wszystko zostało "postawione na głowie"

Odradzam, jeśli czytelnik nie ma sił i czasu przeczytać książki za jednym posiedzeniem :o)

Roland | 2014-01-20
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Chyba można śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia z jedną z lepszych książek w twórczości pana Deavera. Zarówno poziom zawiłości intrygi, sprawne operowanie słowem pisanym oraz interesujące zakończenie sprawiają, że książka stanowi ucztę dla wyobraźni. W przypadku tej książki czytelnik będzie musiał wytężyć szare komórki, aby choć trochę przybliżyć się do rozwikłania zagadki.

Słynny duet detektywów, czyli Amelia Sachs i Lincoln Rhyme staną przed nie lada wyzwaniem. Można rzec, że najtrudniejszym w swej historii. W mieście pojawił się zabójca, który jest mistrzem w sztukach iluzjonistycznych. Kolejne miejsca zbrodni noszą znamiona występów magicznych. Tropy naszych bohaterów wiodą ich w świat iluzji, gdzie ręka może być szybsza niż oko. Zabójca zwany Magiem jest mistrzem w szybkiej zmianie postaci. Wydaje się, że każdy może nim być. W śledztwie pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi. Stare hipotezy odnośnie mordercy stają słuszne. Czy Mag wszystko reżyseruje, aby dokonać...

emka | 2012-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2012

Mamy dwóch iluzjonistów: jeden-tytułowy Mag- zabija na kolejnych stronach książki, a drugi- Jeffery Deaver- świetnie gra na emocjach czytelnika, by zaskakiwać go coraz śmielszymi i bardziej nieprawdopodobnymi rozwiązaniami.
Genialna książka. Więcej pisać nie trzeba, więc zamiast czytać recenzje, od razu sięgnij po "Maga". Na pewno Cię nie zawiedzie.

Olinka | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Świat magii i iluzji zawsze mnie ciekawił. Największe moje zainteresowanie budziła metoda : jak on/ona to zrobił/ła? Jak się okazuje ten dziecinny, bajkowy świat posłużył za doskonałe tło zbrodni.
Nawet ja zostałam zaczarowana przez Maga...
Iluzja...
Wszystko jest iluzją...
Polecam :)

Hanka | 2013-02-08
Przeczytana: 2011 rok

Jak zwykle po mistrzowsku, do końca trzymała w napięciu. Najlepsza tego autora. Zaskakujące zakończenie, wbiła mnie w fotel, dosłownie!

Łukasz | 2016-04-19

Po przeczytaniu książki czuję lekki zawód, ponieważ wydawało mi się że kryminał wraz z estetyką iluzji to będzie strzał w dziesiątkę. Jednak lekko się rozczarowałem historia przedstawiona w książce mnie nie pochłonęła, a i sama końcówka nie wywołała u mnie efektu "wow". Szczerze muszę przyznać, że książkę przemęczyłem.