Słownik biograficzny duchownych ewangelicko‐reformowanych. Jednota Litewska i Jednota Wileńska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Semper
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Bart

Kopalnia wiadomości o polskich kalwinistycznych rodzinach szlacheckich, mieszczańskich, a nawet chłopskich (Żmudź). Książka jest rezultatem skrupulatnych, wieloletnich badań, m.in w archiwach Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy — ponad 450 stron druku, unikalne ilustracje, kompletne listy działaczy synodalnych, szczegółowe indeksy osobowe i topograficzne. Autorka pochodzi z rodu Mackiewiczów. To...

To nie tylko słownik duchownych, ale też ich żon, potomków i dalszych krewnych, niekiedy aż do dzisiaj... W grę wchodzą rody szlacheckie, włościańskie i mieszczańskie. Indeks osobowy zawiera ponad 1900 pozycji. Oto tylko niektóre przykłady: Aniszewski, Aramowicz, Balczewski, Bernacki, Biergiel, Bohusz‐Siestrzeńcewicz, Ceraski, Chodorowski, Ciechański, Cumft, Czygłowski, Czyż, Dilis, Downar, Drue, Dyiakiewicz, Fajans, Gizbert-Studnicki, Głowacki, Gorodiszcz, Grabowski, Grotkowski, Grużewski, Hazler, Herowski, Hołówko, Iżycki‐Herman, Jakubenas, Jaremko, Jastrzębski, Kader, Kawelmacher, Kołysza, Konarski, Kühn, Kuncewicz, Kurnatowski, Lipiński, Lothweison, Łabowski, Mackiewicz, Mandzelowski, Marszewski, Mieszkowski, Mikszewicz, Moczulski, Molleson, Monkiewicz, Mozes, Nejman, Nerlich, Nolken, Opoczeński, Orłowski, Orwid, Ostachiewicz, Petrozolin, Piasecki, Pospiszył, Puttkamer, Reczyński, Snarski, Stankar, Szarnas, Szepetys, Świda, Thumas, Tomesz, Wannowski

źródło opisu: semper.pl

źródło okładki: http://semper.pl

Zenon | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

W zasadzie w tej książce jest wszystko — cała historia litewskich Jednot w XIX i XX wieku. Czytelnik słabo zorientowany w tematyce może, a nawet powinien zacząć od lektury tego dobrze napisanego dzieła. Autorka wykonała gigantyczną pracę! Książka oparta jest na dokumentach archiwalnych, zawiera też unikalne ilustracje. Polecam!