morgoth

Zenon Janiak był zawodowym oficerem Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Jego losy mogłyby posłużyć za scenariusz niejednego filmu. Ilość wątków, zwrotów akcji, przeciwności z jakimi musiał borykać się zaskoczą zapewne niejednego czytelnika, w tym zapewne wielu miłośników tematu. Urodzony w Zduńskiej Woli, rzucony przez los na kilkanaście lat dzieciństwa do Związku Radzieckiego, powrócił jako nastolatek do Polski. Borykając się z biedą i pokonując przeciwności, uzyskał maturę. Trafił do Wojska Polskiego, najpierw do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, a po niej do Szkoły Podchorążych Piechoty, którą ukończył i został oficerem zawodowym z przydziałem do 31 pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi. Wybuch wojny zastał go jako dowódcę 7. kompanii strzeleckiej, z którą przeszedł cały szlak bojowy pułku od przedpola Sieradza, przez rzekę Wartę, Strońsko-Beleń, Łódź, Zgierz, Mszczonów, Ryczywół, aż do Puszczy Kozienickiej, niedaleko Augustowa, gdzie pułk został rozbity. Za odwagę i męstwo wykazane w walkach pod Beleniem i Strońskiem, a także za postawę jego kompanii w walkach w Mszczonowie i w Puszczy Kozienickiej odznaczony został Krzyżem Srebrnym V Klasy Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

bolas | 2019-04-12
Przeczytana: grudzień 2018

Informacje od wydawcy, z profilu SH "Strzelcy Kaniowscy" na facebooku:

"Aby ułatwić poszukiwania osobom zainteresowanym dotarciem do "Wrześniowych wspomnień porucznika Zenona Janiaka" przygotowaliśmy interaktywną mapę. Dzięki niej można śledzić postępy procesu dystrybucji książki. Mapa jest na bieżąco uzupełniania wraz z postępami. Widać na niej miejsca, w których już są książki dostępne dla Czytelników, ale również i te do których książki już jadą. Są też widoczne krótkoterminowe plany kolejnych miejsc na szlaku. Żeby zobaczyć aktualną mapę należy kliknąć lub skorzystać z linka: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1Cbjcn0fVD7ecAmExj1wzP9tHPj_Rzej7

PUNKTY NIEBIESKIE: to miejsca gdzie książki już dostarczono i gdzie z dużą szansą już można je wypożyczyć. Zwykle są to punkty, do których osobiście książki doręczyliśmy lub odesłano nam potwierdzenia ich przyjęcia, ewentualnie dostępność książek widoczna jest w katalogach online.

PUNKTY ZIELONE: to miejsca do których książki już...

Pawello | 2019-04-07

Interesująca książka. Groza wojny przedstawiona bez patosu ale też bez lekceważącego podejścia czy zbytniego mitologizowania. Gratka dla regionalistów, szczególnie, że książka wydana została starannie i nasycona dużą ilością, często unikatowych zdjęć i dodatkowych materiałów. Wierzę, że druga część również się odnajdzie u jakiegoś kolekcjonera.