Harry Potter i Czara Ognia

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Cykl: Harry Potter (tom 4)
Wydawnictwo: Media Rodzina
3 023
1 847
Harry Potter and the Goblet of Fire

Inne wydania

W tym roku w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart rozegra się Turniej Trójmagiczny, na który przybędą uczniowie z Bułgarii i Francjii. Zgodnie z prastarymi regułami w turnieju uczestniczyć ma trzech uczniów - reprezentantów każdej ze szkół, wybranych przez Czarę Ognia. Dziwnym zbiegiem okoliczności wybranych zostaje czterech. Co z tego wynika dla Harry'ego, jego przyjaciół i całego świata czarodziejów, dowiecie się z lektury 768 stron czwartego tomu „Harry'ego Pottera”.

źródło opisu: mediarodzina.pl

źródło okładki: mediarodzina.pl

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Jeśli chcesz poznać człowieka, dowiedz się, jak traktuje swoich podwładnych, a nie równych sobie.” *str.548
Nie wiem dlaczego zaczęłam tą opinię od cytatu, który raczej nie ma nic wspólnego z książką, no chyba, żeby się tu przyczepić, że właśnie z tej książki pochodzi. Może zacytowałam go, gdyż jest prawdziwy, albo dlatego, że mi się podoba lub po prostu dla jego rozgłośnienia, bo na to zasługuje...
W każdym razie „Harry Potter i Czara Ognia” jest już 4 tomem bestsellerowej części o nim. I jak na razie najdłuższym, z czego się niezmiernie cieszę. Jak to wskazuje liczba części, jest to jego 4 rok w Hogwardzie. Prawdę mówiąc, im starszy Harry, tym więcej nieszczęść, tajemnic i magii go spotyka.

W te wakacje Harrego czeka niezwykłe wydarzenie – Mistrzostwa Świata w Quidditch. Wybierze się na nie z przyjaciółmi, ale po zakończonym meczu w lesie dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji... Jednak jakoś się po niej pozbiera i zacznie czwarty rok nauki w Hogwardzie, gdzie będzie mieć miejsce...

GraceSuarez | 2016-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2016

Czytając poprzednie tomy oczywiste było, że sięgnę po kontynuację. Tak też się stało. Niektórzy jednak twierdzą, że ta powieść ma jedno konkretne grono odbiorców:
- Co czytasz? - spytała mnie znajoma
Pokazuje jej okładkę książki.
- A czy to nie jest dla dzieci?
NIE!! Harry Potter to nie jest książka dla dzieci! To jest książka absolutnie dla każdego, a jeśli ktoś lubi fantastykę to będzie wniebowzięty.
Na czym polega fenomen Rowling, że jej książki tak niesamowicie wciągają? Że są tak logiczne, przemyślane, interesujące a jednocześnie ciekawe? To chyba wrodzony talent do wymyślania niesamowitych historii!
Im Harry jest starszy tym bardziej jego przygody stają się niebezpieczne. Jest mnóstwo intryg czy zagadek,które jak najbardziej działają na korzyść książki.
Były momenty grozy, ale i takie, w których się śmiałam. Zwłaszcza z bliźniaków i dowcipów jakie wymyślali. Każda postać jest inna, każdą da się polubić, nawet Malfoya, jednakże bezapelacyjnie do moich ulubionych należy...

Pinkiman | 2016-06-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Od tej części naprawdę widać jak bardzo filmy zostały spłycone w porównaniu do pierwowzoru. Robiąc powtórkę z ekranizacji, czułem się jakbym w tempie ekspresowym skakał po książce, a wątki i tak zostały urywane w połowie.

Jest to moja druga ulubiona część (zaraz po Zakonie Feniksa), więc miałem spore oczekiwania wobec tej pozycji. Pozostaje tylko powiedzieć jedno - nie zawiodłem się.

Wszystko co najlepsze w tej sadze zostało powtórzone. Było ciekawie, momentami intensywnie, a emocje przelewały się przez kartki. Mimo tego było parę wątków, które stanowiły próbę wpisania wartościowych treści. Pod tą postacią pojawił się wątek ruchu wyzwolenia skrzatów, który uważam za wyjątkowo nietrafiony przykład przedstawienia niewolnictwa - ale tylko sposób w jaki zostało to zrobione (było niestety nudno). To jednak chyba mój jedyny zarzut, na jaki trafiłem czytają tę część.

Jak każda do tej pory - REWELACYJNA. Z przyjemnością sięgnę po kolejne :)

Zaczyna się robić coraz ciekawiej. Od samego początku wiemy, że Lord Voldemort wraz ze swym wiernym sługą, planują widowiskowy powrót Czarnego Pana. W obchodach tego podniosłego wydarzenia gościem honorowym, żeby nie powiedzieć daniem głównym, ma być Harry Potter.

Jednak Harry będzie miał chwilowo inne zmartwienia. Młody czarodziej po powrocie do Hogwartu dowiaduje się, że w tym roku w szkole ma odbyć się słynny Turniej Trójmagiczny. Mimo iż wiek teoretycznie wyklucza go z wzięcia udziału, Czara Ognia czyli czarodziejska maszyna losująca, wypluwa skrawek pergaminu z jego imieniem i nazwiskiem. A fakt, że został wybrany jako czwarty uczestnik turnieju, w którym miało wziąć udział tylko trzech reprezentantów, nie przysporzy mu przyjaciół w Beauxbatons, Durmstrangu, ani nawet w Hogwarcie. W tej części na scenę z hukiem wkracza również Rita Skeeter, irytująca dziennikarka z Proroka Codziennego.

Turniej Trójmagiczny to zabawa z większym rozmachem niż przygody trójki naszych...

PABLOPAN | 2015-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2015

Książki recenzować nie trzeba. Zachęcać też nie zamierzam. Jeśli ktoś zaczął pierwszy tom, nie ma opcji żeby nie dotarł do końca serii. W czwartej części dzieje się dużo, a zagrożenie jest bardziej realne niż kiedykolwiek wcześniej. Zachęcam do czytania w oryginale. Po pierwsze bez fuszerek tłumacza, a po drugie świetnie się bawiąc można podszlifować język. Polecam!

Degamisz | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Kiedy za pierwszym razem czytałem sagę o Potterze to właśnie „Czara ognia” była moją ulubioną częścią. Ciekawe czy i tym razem też tak będzie?

Autorka wprowadziła całe mnóstwo nowych, interesujących postaci – dla przykładu chociażby Rita Skeeter, wścibska, głodna sensacji reporterka, którą nie wiedzieć czemu uwielbiam ( nawiasem mówiąc idealnie zagrana przez Mirandę Richardson w adaptacji kinowej), a która moim zdaniem jest przykładem tego, jak Rowling widzi współczesny, jakże agresywny świat mediów. Ponadto ogromne wrażenie robi imponująca fabuła (książka jakby nie patrzyć jest spora objętościowo w porównaniu do poprzednich części). Jak zwykle Rowling nie ograniczyła się zaledwie do prezentowania wymyślonego przez siebie magicznego świata, nie tylko skupiła się na walce Pottera z Voldemortem, ale też skupiła się na jakże „zwyczajnym” aspekcie jak dojrzewanie – pierwsze miłości, porywy serca, zazdrość, nieustająca burza hormonów. Warto pamiętać, że może i książka opowiada o...

Dodi | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Cóż można powiedzieć o książce, którą zna każdy? Otóż można i to całkiem sporo (oczywiście samych pzytywów) :)
Jestem ogromną fanką książek o tematyce fantastycznej i aż wstyd się przyznać, że jako fanka Harrego Pottera, którą stałam się w wieku 5 lat po obejrzeniu pierwszej ekranizacji, dopiero teraz sięgnęłam po wersję papierową.
Jestem bardzo zaskoczona, iż w filmie jest aż tyle niezgodności i tak wiele niewspomnianych wątków. Do tej pory żyłam w przekonaniu, że ta seria została najwierniej odtworzona na dużym ekranie, a tu taka niespodzianka!
Mimo swoich niemałych rozmiarów, książkę czyta się w ekspresowym tempie. Lekka, miła i przyjemna lekturka :)

Książka pełna magii, tajemnic, przygód.
Uwielbiam wchodzić w ten świat, kiedy otwieram te książki.
Ta część trochę mniej mi się podobała, niż poprzednie, gdyż cały ten hałas wokół turnieju był dla mnie nużący.

Wraz z wydaniem "czary Ognia" rozpoczął się cykl obszerniejszych tomów z przygodami sympatycznego czarodzieja - nie żeby ktoś na to narzekał! Pomimo objętości, czyta się tę pozycję (jak i inne zresztą) naprawdę dobrze i sprawnie. Przyczynia się do tego styl p.Rowling oraz wszystkie części składowe z poprzednich części sagi, do których nas przyzwyczaiła, a za które ją pokochaliśmy. Jest wartka akcja, są tajemnice, zagadki i nieustanne przygody. Wszystko to podsycone niepokojem i obawą, które znajdują ujście w punkcie kulminacyjnym.

MarCyśka | 2012-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

"[...] nadejdzie czas, w którym będziecie musieli wybierać między tym, co słuszne, a tym, co łatwe."