Niekoniecznie depresja

Okładka książki Niekoniecznie depresja Hilary Jacobs Hendel
Okładka książki Niekoniecznie depresja
Hilary Jacobs Hendel Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psyche/Soma nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psyche/Soma
It's Not Always Depression: Working the Change Triangle to Listen to the Body, Discover Core Emotions, and Connect to Your Authentic Self
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2018-11-30
2018-11-30
Katarzyna Okon
depresja emocje nastrój niepokój metoda trójkąta zmiany

Mam duże problemy z inteligencją emocjonalną - zwykłam mówić, że jej nie posiadam. Ta książka opisuje i tłumaczy emocje w prosty sposób, dzięki niej uczę się je poprawnie odczytywać. Dzięki temu, że poprzez jej lekturę lepiej rozumiem własne emocje, pozycja ta wpłynęła pozytywnie również na moje relacje międzyludzkie, ponieważ po pierwsze, o wiele łatwiej określić mi własne potrzeby, a po drugie, przy odrobinie obserwacji i otwarcia, łatwiej rozumiem osoby, z którymi wchodzę w interakcje. Metoda trójkąta zmiany jest banalna w założeniach i tak skuteczna, jak prosta.

Polecam tę książkę wszystkim osobom mającym problemy emocjonalne, ponieważ może stanowić dobry początek ich rozwiązywania. Oczywiście bez działania nic się samo nie zrobi, dlatego bardzo istotną częścią "Niekoniecznie(...)" są ćwiczenia, które należy wykonywać ze skupieniem i oddaniem. Warto, bo rezultaty są duże.

Nie tylko dla profesjonalistów choć pewien zasób wiedzy konieczny. Polecam osobom mającym problem ze swoimi emocjami zarówno z brakiem kontaktu z samym sobą jak też "zalewanych" przez odczucia. Jest to taka "emocjonalna instrukcja obslugi" czlowieka.

Rozumienie rodzących się w nas emocji daje dużo korzyści. Jest to niezbędna informacja, aby lepiej sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Dlaczego? Ponieważ emocje towarzyszą wszystkim!

Podstawowe emocje wyzwalają się automatycznie. To, jak radzimy sobie z naszymi emocjami, jest bardzo istotne i ważne i znacznie wpływa na nasze zdrowie emocjonalne i samopoczucie. Zrozumienie, jak emocje działają w umyśle i ciele, pomaga zapobiegać lękowi i depresji oraz łagodzić je, a także pokazuje nam wypróbowaną i prawdziwą, opartą na nauce metodę leczenia ran z dzieciństwa.

Psychoterapeutka Hilary Jacobs Hendel zapewnia nam edukację emocji, której potrzebujemy. Dzięki fascynującym historiom pacjentów i dynamicznym ćwiczeniom znajdującym się w książce "Niekoniecznie depresja" nauczymy się łączyć z uzdrawiającymi emocjami, odkryjemy swoje autentyczne ja, a jednocześnie odzyskamy wewnętrzną równowagę. Psychoterapeutka przedstawia czytelnikom wyjątkowe i pragmatyczne narzędzie, które nazywa Trójkątem Zmian.

Trójkąt zmiany to mapa - przewodnik, który zabierze nas z miejsca odłączenia z powrotem do prawdziwego ja. Praca w Trójkącie Zmiany to proces krok po kroku w sercu przyspieszonej psychoterapii dynamicznej eksperymentalnej (AEDP),metody terapeutycznej, która uczy pacjentów rozpoznawania mechanizmów obronnych i hamujących emocje (wstydu, lęku i winy),które uniemożliwiają im pozostawanie w kontakcie z ich głównymi emocjami (radość, gniew, smutek, strach i podniecenie).

Pozwalając sobie w pełni doświadczyć podstawowych emocji, przechodzimy do stanu otwartego serca, w którym jesteśmy spokojni, ciekawi, połączeni, współczujący, pewni siebie, odważni i przejrzyści. Poprzez poruszające, przekonujące historie pracy dzięki metodzie Trójkąta Zmian z jej własnymi pacjentami, Hendel uczy nas, jak stosować te zasady w naszym codziennym życiu.

Quizy, ćwiczenia i zachęcanie do pisania mają pomóc czytelnikom uzyskać dostęp do emocji i kontrolować je, pracując na Trójkącie Zmiany, prostym schematem służącym do wyjaśnienia procesu. Niektórzy mogą zainteresować się pasją autorki na ten temat, podczas gdy inni mogą uznać go za niepokojący. Hendel popiera swoje twierdzenia studiami przypadków i przypisami akademickimi. Autorka podkreśla, że AEDP opiera się na szeregu ustalonych metod psychologicznych, takich jak rozmowa terapeutyczna, i że podejście to koncentruje się na źródle problemów, takich jak lęk, a nie tylko na objawach.

Hilary Jacobs Hendel wyjaśnia socjologiczne, biologiczne i kulturowe konsekwencje braku radzenia sobie ze wstydem, winą i niepokojem oraz wynikającą z tego obronę, która towarzyszy tym uczuciom. Gniewu, frustracji, złych relacji i wielu innych można uniknąć, poświęcając więcej czasu na zrozumienie sieci emocjonalnej w ciele oraz na radzeniu sobie z negatywnymi emocjami i zachęcaniu do pozytywnych, które prowadzą do współczucia, empatii i kontroli.

Udzielanie przydatnych informacji na temat rodzicielstwa, relacji i środowisk pracy jest w tej książce doskonałym dodatkiem. Każdy rozdział oraz towarzyszące mu ćwiczenia i quizy działają na rzecz osiągnięcia stanu otwartości, który przyniesie ogromne korzyści każdej osobie, bez względu na to, jak bardzo jest zagubiona lub w konflikcie. Przeżywamy wiele niuansów, wystarczy kilka kroków, aby to zrozumieć. W 100% uważam, iż jest to lektura obowiązkowa dla każdego.

Czy wszyscy czytelnicy będą w stanie samodzielnie zdiagnozować i użyć koncepcji trójkąta zmian, aby rozwijać się emocjonalnie bez pomocy wyszkolonego terapeuty?

Otóż, „ (…) każdy człowiek dysponuje nieustanną możliwością rozwoju, nauki rozbudzania energii i poprawiana swojego samopoczucia, niezależnie od swoich cech, w tym również wad. (…) Ciężka praca prowadzi do mistrzowskiego opanowania tego procesu. (…) jeśli po przeczytaniu tej książki potrafisz określić swój aktualny stan i nazwać własną pozycję na Trójkącie Zmiany, to wielkie osiągnięcie”.

Ta książka jest fenomenalna, jest nie tylko doskonałym źródłem samopomocy dla każdego, kto ma do czynienia z potężnymi emocjami, takimi jak żal, smutek, strach, złość, wina, wstyd i lęk, ale ma też wielką wartość w kształceniu nowych i doświadczonych terapeutów.

Książka Hilary Jacobs Hendel, psychoterapeutki amerykańskiej, jest narzędziem do pracy indywidualnej dla osób doświadczających trudności w sferze emocjonalnej, jak również poradnikiem użytecznym w pracy psychoterapeuty. Zawiera dużo ćwiczeń i miejsce na ich wypełnianie, a jednocześnie jest pisana z pozycji terapeuty, który omawia studia przypadków z własnej praktyki. W mojej ocenie jest raczej pozycją dla specjalistów. Pisana jest w duchu psychoterapii psychodynamicznej, opartej na doświadczaniu. W zasadzie w całości jest omówieniem jednej metody pracy, zwanej Trójkątem Zmiany.

Emocje, które czuje dziecko, a które nie mogą zostać wyrażone, bo spotykają się z niewłaściwą reakcją dorosłych, zostają wyparte. Na straży tych wypartych uczuć stoją mechanizmy obronne i emocje hamujące, takie jak lęk, wstyd czy poczucie winy. Gdy takie dziecko staje się osobą dorosłą, boryka się z trudnościami w sferze funkcjonowania psychicznego, ponieważ nie znajduje dostępu do swoich podstawowych emocji, za to nadal posiada wytworzony arsenał mechanizmów obronnych. Metoda Trójkąta Zmiany, to przedstawienie tego mechanizmu na schemacie odwróconego trójkąta, którego dwa górne wierzchołki to: 1. mechanizmy obronne, 2. emocje hamujące, a dolny wierzchołek oznacza 3. emocje podstawowe. U naszego dorosłego dziecka schemat będzie wyglądał tak, że dolny wierzchołek jest oderwany, oddziela się od trójkąta, co symbolizuje blokadę, jaką tworzą mechanizmy obronne i emocje hamujące, nie pozwalając mu dotrzeć do rzeczywistych, podstawowych emocji, leżących u podłoża danej sytuacji. Dotarcie do nich, przepracowanie ich poprzez odczucie ich w ciele, nazwanie i wyrażenie, pozwala na osiągnięcie stanu "otwarcia emocjonalnego".

Koncepcja jest prosta i omówiona szczegółowo w poszczególnych rozdziałach na przykładzie pacjentów Hendel, którzy poprzez pracę tą metodą osiągnęli znaczną poprawę swojego funkcjonowania.

To, co było dla mnie zaskakujące i z czym nie spotkałam się nigdzie indziej, to zaliczanie "pobudzenia seksualnego" do emocji podstawowych.

Książka jest napisana w miarę przystępnym językiem i dobrze się ją czyta. Niestety typowe dla literatury amerykańskiej jest powtarzanie w kółko tego samego, lanie wody i dmuchanie objętości. Ale, jak wyciągnąć z tego treść, to jest wartościowa.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Terapia
  • Do kupienia
  • Depresja

Dodaj cytat z książki Niekoniecznie depresja