Ukryty geniusz zwierząt

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ukryty geniusz zwierząt
Katharina Jakob Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Warum Wale Fremdsprachen können und andere erstaunliche Erkenntnisse über die geheimen Fähigkeiten der Tiere
Prószyński i S-ka
2019-04-11
2019-04-11
Bartosz Nowacki
Bartosz Nowacki

Od dziś na geniusza mówcie „ptasi móżdżku“

Bardzo dobra książka o inteligentnych istotach- od waleni po naszych małpich kuzynów. Autorka w krótkich rozdziałach przedstawia nam badania naukowców nad określonym gatunkiem. Potrafi zdziwić, gdy dowiemy się, jak realnie bardzo głupi w swoim rozumowaniu jesteśmy, a zwierzęta dopiero teraz przed nami pokazują swoją inteligencję. Warto przeczytać.

Pouczająca książka. Bardzo dużo ciekawostek.
Niektóre rozdziały wydają się niedokończone.
Mam poczucie, że autorka mogła dalej rozwinąć temat np. (rozdział o psach).

Pouczająca książka. Bardzo dużo ciekawostek.
Niektóre rozdziały wydają się niedokończone.
Mam poczucie, że autorka mogła dalej rozwinąć temat np. (rozdział o psach).

Coraz lepiej poznane zdolności mózgów zwierząt. Badania wreszcie nie dotyczą tylko małp, są tu i ptaki i walenie i ośmiornice i pszczoły, każdy gatunek zadziwia zdolnościami percepcji i reakcji.

Książka ma na celu udowodnienie, że zwierzęta są inteligentne, ale na swój sposób. Szympans uchodzi za najbardziej inteligentne zwierzę, ale nie potrafi reagować na ludzkie gesty (np. wskazywanie palcem),umiejętność tę opanowały natomiast psy.
Autorka stara się też dowieźć, która cecha wyróżnia człowieka na tyle wszystkich zwierząt. Kultura? Mowa? Opanowanie matematyki, fizyki? Okazuje się, że każdą z tych cech można przypisać jakiemuś gatunkowi zwierząt. Co prawda niektóre opisane w książce badania są dość kontrowersyjne (zarówno sposób ich przeprowadzania, jak i interpretacja wyniku),ale wg mnie nie dyskwalifikują całej książki, jako źródło ciekawych spostrzeżeń na temat inteligencji i tytułowego geniuszu niektórych zwierząt.

Pozycja wiele obiecuje. Porusza liczne doświadczenia i badania nad zachowaniami zwierząt. Niektóre naprawdę bardzo ciekawe. Niestety ani jedno badanie nie zostało przedstawione rzetelnie (teza, założenia, badanie, wynik). Liczyłam na książkę popularno-naukową, jest to bardziej reportaż luźno poruszający temat z zakresu behawiorystyki zwierząt.

Bardzo ciekawa

Bardzo ciekawa

Czyta się tę książkę naprawdę dobrze. Odpowiada mi forma, w jakiej jest napisana - wywiadu rzeki :-)

Obiecująca pozycja, której niestety brak konstruktywnych informacji. Większość książki stanowią opisy badań przeprowadzonych na bardzo nielicznych grupach zwierząt, które nie zakończyły się większym sukcesem. Każda z postawionych tez spotyka się na koniec ze stwierdzeniem, że równie dobrze może być ona prawdą jak i nie. Według mnie, trochę strata czasu.

Dawno nie dowiedziałam się tak wiele z jednej książki! Początek torszeczkę zamula, jak to się potocznie określa, ale później jest coraz lepiej. Fascynująca lektura godna polecenia wszystkim ciekawym świata. Kupiłam już egzemplarz dla przyjaciółki w prezencie. Gorąco polecam.

1970

Podobnie jak poprzedników zwiódł mnie nieco tytuł i świadomość, iż ma to być publikacja popularnonaukowa. Autorka przytacza interersujące, ale w większości omawiane lub pisywane już gdzie indziej fakty czy wyniki badań nad funkcjonowania zwierząt zamieszkujących różne środowiska przyrodnicze. W trakcie lektury odczuwalne jest jest Jej przygotowanie i doświadczenie dziennikarskie, jednak ze względu na temat przewodni zbędę wydają się informacje nt. miejsca spotkania, ubioru rozmówców itp.

• Popularnonaukowe
  • Nauka
  • Zwierzęta
  • Natura

Dodaj cytat z książki Ukryty geniusz zwierząt