Targowisko próżności. Vanity Fair

Okładka książki Targowisko próżności. Vanity Fair
William Makepeace Thackeray Wydawnictwo: Replika literatura piękna
896 str. 14 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Vanity Fair
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2018-09-18
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-18
Liczba stron:
896
Czas czytania
14 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376747439
Tłumacz:
Tadeusz Jan Dehnel
Inne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
192 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1858
1510

Na półkach: , , ,

Kolejna to książka z bogatego zbioru XIX-wiecznej klasyki angielskiej. To rzecz satyryczna, Thackeray wykpiwa życie klasy wyższej a w szczególności system matrymonialno-spadkowy ówczesny, tematyka więc bliska powieściom Jane Austen, ale w przeciwieństwie do Austen sporo tu humoru, ironii i dystansu do bohaterów opowieści. Zaskakująco współczesna lektura.

Zachęcony przez Renax (dzięki za rekomendację!) sięgnąłem do tej klasyki literatury angielskiej i nie zawiodłem się. Poprzez opisanie losów dwóch dziewcząt, biednej ale sprytnej i wyrachowanej Rebeki Sharp, oraz bogatej lecz naiwnej i romantycznej Amelii Sedley przedstawia Thackeray funkcjonowanie rynku matrymonialno-spadkowego w Anglii na początku XIX wieku. Na tym tym rynku rządzi ekonomia: łączy się fortuna ze spadkiem, posag z dożywotnią rentą, nędza zaś wiąże się z bidą. Miłość i uroda mało ważne są. A gdy młodzi nie słuchając starszych idą za głosem serca żeniąc się z miłości, wtedy są wydziedziczani przez bogatych krewnych. Ich jedyną nadzieją jest wówczas zmiana nastawienia krewniaków-bogaczy, inaczej nędza zagląda w oczy. Nikt w tym światku oczywiście nie myśli o utrzymywaniu się z pracy własnych rąk, nie te czasy, nie ta mentalność.

Mamy więc ten sam światek, który opisuje Jane Austen, ale w przeciwieństwie do nieco infantylnej i rozgadanej Austen, akcja u Thackeraya toczy się wartko, sporo tu ironii i humoru i drwiny. Parę cytatów przy których się uśmiałem: „Ach, konto bankowe! Ileż godności przysparza sędziwej damie! Jak wspaniałomyślnie i tkliwie wybaczamy jej wszelkie wady, jeżeli jest naszą krewną!” Albo, pisząc o czcigodnej starszej pani, Thackeray zauważa: „w młodości zaś, jak sama mówiła, słynęła z urody. (Jak wszyscy wiemy, wszystkie stare baby były w swoim czasie pięknościami)”.

Autor włącza do opowieści masę dygresji i patrzy z góry na swoich bohaterów, gdy na przykład pisze: „Nasz obecny rozdział jest bardzo umiarkowany. Następne… Ale nie uprzedzajmy faktów. Będę wiódł nadal swoich bohaterów, a więc jako człowiek i bliźni proszę, by wolno mi było nie tylko ich przedstawiać, lecz również od czasu do czasu schodzić z mównicy i gawędzić o nich.” W tym sensie książka cała brzmi bardzo współcześnie, prawie jak dzieło postmodernistyczne. Poza tym mamy tu klimaty satyryczne, w duchu gogolowskim gdy autor przedstawia postać starego pana Crawleya, wielkiego kutwy i pieniacza.

Czytało mi się rzecz całą bardzo dobrze, ze względu na ironię, gorzki humor autora, i jego zdrowy dystans do bohaterów książki. Z pewnością sięgnę po drugi tom przygód Rebeki i Amelii.

Kolejna to książka z bogatego zbioru XIX-wiecznej klasyki angielskiej. To rzecz satyryczna, Thackeray wykpiwa życie klasy wyższej a w szczególności system matrymonialno-spadkowy ówczesny, tematyka więc bliska powieściom Jane Austen, ale w przeciwieństwie do Austen sporo tu humoru, ironii i dystansu do bohaterów opowieści. Zaskakująco współczesna lektura.

Zachęcony przez...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 766
  • Przeczytane
    1 922
  • Posiadam
    649
  • Ulubione
    86
  • Teraz czytam
    69
  • 100 książek BBC
    67
  • Klasyka
    66
  • 100 tytułów BBC
    40
  • Literatura angielska
    33
  • Chcę w prezencie
    32

Cytaty

Więcej
William Makepeace Thackeray Targowisko próżności Zobacz więcej
William Makepeace Thackeray Targowisko próżności Zobacz więcej
William Makepeace Thackeray Targowisko próżności. Vanity Fair. Tom 1 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także