Polskie triumfy 50 chwalebnych bitew z naszej historii

Wydawnictwo: Znak Horyzont
historia
Mirka

Niezłomne wojska Jagiełły łamiące teutońską butę na polach Grunwaldu. Skrzydlate oddziały husarii roznoszące w pył Szwedów pod Kircholmem i odsiecz Sobieskiego dla Wiednia, która odmieniła losy Europy i całego świata. Genialny manewr w bitwie warszawskiej, który w 1920 roku uchronił kontynent przed najazdem bolszewików. Heroiczne, okupione krwią natarcie Polaków na Monte Cassino i bohaterska...

Niezłomne wojska Jagiełły łamiące teutońską butę na polach Grunwaldu.
Heroiczne, okupione krwią natarcie Polaków na Monte Cassino i bohaterska szarża kawalerii pancernej Maczka pod Falaise.
Historia Polski pełna jest zwycięskich bojów, wybitnych dowódców i nieugiętych wojowników śmiejących się śmierci prosto w twarz.
Poznaj starcia, które zmieniły bieg dziejów. Od triumfalnych bojów w czasach Bolesława Chrobrego, po zacięte walki drugiej wojny światowej. Sukcesy, o których każdy Polak powinien pamiętać.
50 najważniejszych i najchwalebniejszych polskich zwycięstw opisanych przez czołowych historyków i najbardziej poczytnych publicystów. Książka przygotowana przez redakcję najpopularniejszego polskiego magazynu o historii – Ciekawostek historycznych.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,127952,P...(?)

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,127952,P...»

mirabelka01 | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Gdy myślicie o bitwie wygranej przez Polaków, to jako pierwsza na myśl przychodzi wam… Bitwa pod Grunwaldem, prawda? A później długo, długo nic? ;) Ja miałam dokładnie tak samo i pewnie wielu innych Polaków również. W szkole jesteśmy uczeni przede wszystkim o kęskach – upadłych powstaniach, przegranych bitwach i narodowych tragediach. Panuje tendencja, by Polskę ukazywać jako tego mickiewiczowskiego „Chrystusa narodów”. Pewnie ma to swoje uzasadnienie, tym bardziej zważywszy na naszą rzewną, słowiańską duszę, ale nie możemy zapominać, że jesteśmy też narodem zwycięzców. Książka przygotowana pod redakcją portalu ciekawostkihistoryczne.pl uświadamia, jak mało wiemy o własnej historii i jak bardzo nie potrafimy docenić naszych narodowych sukcesów.

Polskie triumfy, to książka składająca się z pięćdziesięciu rozdziałów. Każdy ukazuje inną zwycięską bitwę, począwszy od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Autorami są czołowi historycy i publicyści, tacy jak np. mój ulubiony Kamil...

melody | 2018-12-08

„Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew z naszej historii” jest to pięknie wydana książka z opisem najważniejszych dla Polski i polaków bitew, która ukazała się nakładem wydawnictwa Ciekawostkihistoryczne.pl pod koniec listopada 2018 r.

Kilkunastu autorów opisuje przebieg bitew, które rozegrały się w epoce średniowiecza, nowożytności, XIX wieku, walki o niepodległość, II wojny światowej oraz dwie bitwy z czasów najnowszych (bitwa o Karabalę i obrona bazy w Ghazni).

Ponad 500 stron przenosi nas do wydarzeń, które miały duże znaczenie militarne dla naszego państwa. Opisy wydarzeń, które wciągają, a nie zanudzają, i ilustracje pozwolą pochłonąć czytelnika na długie godziny.

Jestem totalnym laikiem, jeżeli chodzi o wiedzę dotyczącą jakichkolwiek bitew (akurat to z historii zawsze najmniej mnie interesowało) więc polecam tę książkę szczególnie osobą takim jak ja. Dla tych, którzy mają już jakąkolwiek wiedzę, myślę, że lektura nie będzie dla nich czasem straconym.

Książka została...

Ania Kazior | 2019-01-17
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Książka „Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew z naszej historii” przyszła do mnie kurierem, jakie więc było moje zaskoczenie jej formą i rozmiarami. Przyglądając się wydawnictwu na stronach internetowych, nie spodziewałam się tomu wielkością przypominającego wymiary A4, potężnej książki w twardej oprawie. Jest to więc dzieło, które niezbyt nadaje się do poczytania w tramwaju, raczej do niespiesznego przeglądania i podziwiania w zaciszu domowego biura (nawet najwygodniejszy fotel też się tu nie sprawdzi”.
Książka, co dziwić nie może, opisuje pięćdziesiąt zwycięskich bitew stoczonych przez polskie wojska na przestrzeni dziejów – od bitwy pod Cedynią w 972 roku, do której poprowadził swoich wojów książę Mieszko I, po obronę bazy w Ghazni, która rozpoczęła się w sierpniu 2013 roku, kiedy Talibowie zaatakowali bazę wojsk międzynarodowych w Afganistanie. Podzielona jest na kilka części dotyczących epoki średniowiecza, czasów nowożytnych, wieku XIX, walk o niepodległość i granice, II...

Anetta | 2018-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2018

„Polskie triumfy” pięknie wydana książka, która może być wspaniałym prezentem nie tylko dla wielbiciela historii. W sposób przystęspny opisane zostało 50 bitew Polaków począwszy od średniowiecza aż do historii najnowszej. Dla osób które chcą jeszcze pogłębić swoją wiedzę po każdym rozdziale podane są źródła historyczne oraz bibliografia. Kolejna wspaniała
i bardzo interesująca książka z cyklu „ciekawostkihistoryczne.pl” i tym razem mnie nie zawiodła. Jest to bardzo ciekawa lekcja historia, która może być początkiem wielkiej fascynacji.

Anna | 2018-12-13
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Wzięłam książkę do ręki. Ciężar jej od razu mnie poinformował, że będzie to spotkanie z tematem na pewno poważnym, a więc i ja się nastawiłam poważnie. Bo przecież to będzie o bitwach, o triumfach i to w dodatku polskich triumfach. Wyprostowałam się, poczułam ducha historii i zaczęłam czytać. Już na samym początku zachwyciłam się samą okładką, jak i licznymi ilustracjami i zdjęciami w środku książki. Stanowią one wspaniałe uzupełnienie każdego rozdziału, pobudzają wyobraźnię i pomagają przenieść się w czasie. Treść książki zachwyca. Mamy 50 rozdziałów poświęconych mniej lub więcej ważnym sukcesom militarnym Polski. Każdy rozdział to niezwykle ciekawie i przystępnie przedstawiony kawałek historii Polski, jej ówczesne problemy z sąsiadami, kształtowanie się granic kraju oraz społeczeństwa polskiego. I tak, w oka mgnieniu przechodzimy przez ponad 1000 lat tak bogatej i interesującej historii Polski, wraz z jej wielkimi triumfami jak i trudnymi momentami. Kiedy to z wielkiego mocarstwa...

Karolina | 2018-12-04
Przeczytana: 30 listopada 2018

„Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew Polaków, o których każdy powinien pamiętać” to książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. To piękne i bardzo starannie wydane ponad 500 – stronnicowe kompendium, które zawiera opis najważniejszych polskich zwycięstw od czasów średniowiecznych, aż po historię najnowszą. Zatrzymując się jeszcze chwilę nad formą książki muszę przyznać, że jest bardzo efektowna i robi wrażenie konkretnego tomu pełnego wartościowej treści. Myślę, że podarowana w formie prezentu mogłaby spotkać się z uznaniem nie tylko fascynatów historii, ale także osób, które lubią mieć w swojej bibliotece ponadczasowe książki, do których wraca się wielokrotnie.

Nie tylko forma książki przyciąga uwagę. Liczy się również sam pomysł zebrania w jednej publikacji opisu zwycięskich starć przedstawionych przez czołowych polskich historyków i najbardziej poczytnych publicystów. Podzielona jest na sześć rozdziałów o tytułach: Średniowiecze; Nowożytność; XIX wiek; Walki o...

Angelika_S | 2019-02-02

Pięknie wydana, bogato ilustrowana historia 50 bitew Polaków. To książka dla tych, którzy jeszcze muszą doskonale orientować się w faktach historycznych oraz tych, którzy chcą odświeżyć szkolną wiedzę. Każda bitwa opisana jest w odrębnym „rozdziale”, pod którym znajdują się odnośniki do tytułów zawierających więcej informacji. Książka może być świetnym prezentem, pomocą naukową, kompendium wiedzy, szybkim przypomnieniem zapomnianych faktów.
A na półce pięknie się prezentuje;)

Czytalski | 2019-01-11

Historia Polski jest pełna wojen i bitew - jednych wygranych, innych przegranych. Prezentowana książka - jak tytuł wskazuje - skupia się na tych pierwszych.

Gdyby zapytać przeciętnego przechodnia o zwycięskie starcia Polaków to większość powiedziałaby o Grunwaldzie i "cudzie nad Wisłą". Kilka osób może dorzuciłoby Racławice i na fali bieżących spraw Wiedeń. A przecież wojsko polskie ma za sobą długą i często chwalebną tradycję wracania z wojen z tarczą a nie na niej. Trudno jednak mówić o czymś co jest mało znane. Przykładem niech będzie Karbala. Przez 10 lat obrona City Hall była okryta zasłoną milczenia. A przecież było się czym chwalić, gdyż niewielki oddział wojska RP i Bułgarów stawił czoła przeważającym siłom przeciwnika nie tracąc przy tym żadnego żołnierza. W "Polskich triumfach" znajdziemy wiele przykładów, kiedy Polacy byli tą - liczebnie - słabszą stroną, a mimo to pokonywali nieprzyjaciół.

A kto z Was słyszał o bitwie pod Czarnobylem? Przyznam szczerze, że też nie...

Karolina | 2018-12-29
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Mała encyklopedia wiedzy na temat 50 najważniejszych bitew żołnierzy polskiej armii. Jestem pod wielkim wrażeniem wydania tej książki: piękna twarda okładka, bardzo duża ilość zdjęć oraz rycin, a także przystępna czcionka. Książka obejmuje czasy od średniowiecza do czasów współczesnych. Każdy rozdział jest wzbogacony o ciekawostki historyczne oraz o wykaz pozycji literatury dotyczącej danej bitwy. Moim zdaniem ma dużą wartość historyczną i stanowi bogate kompendium wiedzy.

nicole72 | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

To nie książka,to księga.A właściwie wielki album.Do czytania i oglądania.
Na ponad pięciuset stronach kilkunastu autorów przybliża nam najważniejsze sukcesy i zwycięstwa narodu polskiego.Od Średniowiecza do czasów współczesnych.Wyczerpująca wiedza okraszona mnóstwem ilustracji i zdjęć.Dla miłośników historii i tych,ktorzy mają ochotę bardziej zgłębić temat.
Książka jest wspaniałym pomysłem na prezent.Ma tylko jedną wadę.Do czytania w autobusie jej raczej nie weźmiecie.