Polskie triumfy 50 chwalebnych bitew z naszej historii

Okładka książki Polskie triumfy 50 chwalebnych bitew z naszej historii praca zbiorowa
Okładka książki Polskie triumfy 50 chwalebnych bitew z naszej historii
praca zbiorowa Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
Znak Horyzont
2018-11-28
2018-11-28

"Nie błagamy o wolność, my walczymy o wolność"
gen. Witold Urbanowicz

Piękna ilustracja, twarda okładka, czuć moc naszej historii Polski.
Opisy, obrazy, relacje z bitew, kroniki - wszystko w pigułce. Bibliografia na końcu każdej bitwy.
Brakowało mi trochę rozrysowania taktyk armii na szczegółowych mapkach, ale zbytnio się czepiam.

Smutny wniosek odnośnie naszego narodu - często brakowało "wbicia klina" po skończonych potyczkach, aby wykorzystać wygraną maksymalnie - politycznie i w zajmowaniu terytorium.
Pozytywny wniosek - nie można odmówić nam jako narodu wartości bojowej i odwagi. Często w bilansie strat to przeciwnik tracił kilkukrotnie więcej żołnierzy.

"Nie błagamy o wolność, my walczymy o wolność"
gen. Witold Urbanowicz

Piękna ilustracja, twarda okładka, czuć moc naszej historii Polski.

Przyznam, że dość sceptycznie podchodziłem do tej książki. Taki temat łatwo skopać powtarzając mity i legendy zasłyszane gdzieś w podstawówce.
A tu miłe zaskoczenie. Autorzy rzetelnie naświetlili tło historyczne każdej z bitew i wyjaśnili jak do niej doszło, dokładnie przedstawili przebieg każdej z nich oraz opisali jej skutki, a także dalsze losy bohaterów tudzież stron konfliktu. I wszystko to podane przystępnym językiem, bez muzealnego patosu czy podręcznikowej obojętności.
Pozycja ciekawa, ze spokojnym sumieniem dobry prezent dla młodego amatora historii. No, dla starszego również.
Czego mi jednak tutaj zabrakło to map. Bo obrazków kolorowych dostatek, a map brak.

Pięknie wydana, bogato ilustrowana historia 50 bitew Polaków. To książka dla tych, którzy jeszcze muszą doskonale orientować się w faktach historycznych oraz tych, którzy chcą odświeżyć szkolną wiedzę. Każda bitwa opisana jest w odrębnym „rozdziale”, pod którym znajdują się odnośniki do tytułów zawierających więcej informacji. Książka może być świetnym prezentem, pomocą naukową, kompendium wiedzy, szybkim przypomnieniem zapomnianych faktów.
A na półce pięknie się prezentuje;)

Książka „Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew z naszej historii” przyszła do mnie kurierem, jakie więc było moje zaskoczenie jej formą i rozmiarami. Przyglądając się wydawnictwu na stronach internetowych, nie spodziewałam się tomu wielkością przypominającego wymiary A4, potężnej książki w twardej oprawie. Jest to więc dzieło, które niezbyt nadaje się do poczytania w tramwaju, raczej do niespiesznego przeglądania i podziwiania w zaciszu domowego biura (nawet najwygodniejszy fotel też się tu nie sprawdzi”.
Książka, co dziwić nie może, opisuje pięćdziesiąt zwycięskich bitew stoczonych przez polskie wojska na przestrzeni dziejów – od bitwy pod Cedynią w 972 roku, do której poprowadził swoich wojów książę Mieszko I, po obronę bazy w Ghazni, która rozpoczęła się w sierpniu 2013 roku, kiedy Talibowie zaatakowali bazę wojsk międzynarodowych w Afganistanie. Podzielona jest na kilka części dotyczących epoki średniowiecza, czasów nowożytnych, wieku XIX, walk o niepodległość i granice, II wojny światowej i historii najnowszej. Co ważne, zawiera informacje nie tylko o bitwach, które znamy z lekcji historii w szkołach, ale również o takich, wcześniej nie słyszałam. Wszystkie zostały szczegółowo i rzetelnie opisane i zanalizowane, a w wielu przypadkach przedstawiono interpretacje wydarzeń, które stoją w sprzeczności z dotychczasowym podejściem historiograficznym.
Książka zachwyca swoją szatą graficzną. Jest przepięknie i bogato ilustrowana, przedstawiono wiele artystycznych wizji dotyczących opisywanych wydarzeń, portrety najważniejszych postaci – królów i wodzów, rysunki i szkice wykorzystywanej broni, a w przypadku bitew morskich – statków. Jest więc pozycją świetnie nadającą się nie tylko do czytania, ale również do oglądania. Każdy rozdział jest zakończony bibliografią, która pozwala rozszerzyć wiedzę o prezentowanych zagadnieniach.
Warstwa historyczna nie pozostawia nic do życzenia. Bitwy są opisywane rzetelnie, poznajemy ich przebieg dzień po dniu, a następnie dowiadujemy się o ich rezultatach. Niestety, w wielu przypadkach okazuje się, że przelana krew nie była wykorzystana w maksymalnym stopniu. Polacy zwyciężali, jednak brakowało im konsekwencji w dążeniu do całkowitego pokonania wrogów, co się, niestety, później mściło, jak każda niewykorzystana szansa. Spektakularne walki często zaprzepaszczano poprzez niezdecydowanie i brak konsekwencji głównych dowódców.
Jako mieszkance Poznania najbardziej wciągnął mnie rozdział o powstaniu wielkopolskim z 1918 roku (jesteśmy świeżo po obchodach setnej rocznicy tych wydarzeń),który wyraźnie wskazuje rolę Ignacego Paderewskiego w roznieceniu walk, patriotyczne i bojowe nastroje tamtych dni, wątpliwości przywódców dotyczące kwestii, czy należy walki kontynuować, czy zaprzestać w obliczu groźby wprowadzenia do miasta licznych wojsk niemieckich stacjonujących jeszcze pod Warszawą. W mojej świadomości ten zryw niepodległościowy istnieje jako pierwsze zwycięskie powstanie przeciwko zaborcom, tymczasem w opinii historyków specjalizujących się w tym temacie, walki nie były ani zbyt intensywne, ani przesadnie krwawe, a jednak przyniosły zwycięstwo i przejęcie kontroli nad miastem. Lubię być zaskakiwana takimi obalającymi mity twierdzeniami.
Jak się dzięki książce okazuje, w polskiej historii mieliśmy wiele momentów chwały i warto pielęgnować pamięć o nich, aby zniszczyć w końcu pokutującą w narodowej świadomości opinię, że jesteśmy państwem znękanym, cierpiącym, niezdolnym do skutecznej walki. Przeciwnie, karty historii pokazują nam, jak wielu mieliśmy wybitnych przywódców i odważnych, zdeterminowanych patriotów. Jestem skłonna ocenić „Polskie triumfy” nie tylko jako wartościowe dzieło historyczne, ale również źródło interesującej, porywającej rozrywki burzącej dotychczasowe podejście do dziejów naszego kraju. Dorzucając do tego monumentalna formę i bogatą grafikę uważam, że książka zasługuje na najwyższą uwagę.

Historia Polski jest pełna wojen i bitew - jednych wygranych, innych przegranych. Prezentowana książka - jak tytuł wskazuje - skupia się na tych pierwszych.

Gdyby zapytać przeciętnego przechodnia o zwycięskie starcia Polaków to większość powiedziałaby o Grunwaldzie i "cudzie nad Wisłą". Kilka osób może dorzuciłoby Racławice i na fali bieżących spraw Wiedeń. A przecież wojsko polskie ma za sobą długą i często chwalebną tradycję wracania z wojen z tarczą a nie na niej. Trudno jednak mówić o czymś co jest mało znane. Przykładem niech będzie Karbala. Przez 10 lat obrona City Hall była okryta zasłoną milczenia. A przecież było się czym chwalić, gdyż niewielki oddział wojska RP i Bułgarów stawił czoła przeważającym siłom przeciwnika nie tracąc przy tym żadnego żołnierza. W "Polskich triumfach" znajdziemy wiele przykładów, kiedy Polacy byli tą - liczebnie - słabszą stroną, a mimo to pokonywali nieprzyjaciół.

A kto z Was słyszał o bitwie pod Czarnobylem? Przyznam szczerze, że też nie wiedziałem, że takie starcie miało miejsce. Była to nietypowa potyczka, gdyż rozegrała się na rzecze a brały w niej udział flotylle Polski i Rosji składające się z małych okrętów i motorówek.

Czytając tę książkę można też wysnuć jeden bolesny wniosek - Polacy zbyt często nie byli w stanie postawić kropki nad "i". Militarne zwycięstwa nie szły w parze z siłą polityczną lub po prostu brakowało już sił i środków na doszczętne rozbicie przeciwnika.

A jak to prezentuje się to od strony graficznej? Każde wydarzenie jest świetnie przygotowane i wspaniale zilustrowane - czy to reprodukcjami obrazów czy zdjęciami np. dowódców. Opisy bitew są wystarczająco szczegółowe, aby można było bez problemów śledzić ich przebieg, a jednocześnie aby nie czuć się jak na nudnym wykładzie. Dla chcących rozszerzyć swoją wiedzę na końcu każdego rozdziału jest bibliografia z dodatkowymi książkami.

Zaprezentowana pozycja jest naprawdę ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych militarnymi aspektami historii Polski, a szata graficzna powoduje, że książka będzie godnie się prezentować na półce.

Mała encyklopedia wiedzy na temat 50 najważniejszych bitew żołnierzy polskiej armii. Jestem pod wielkim wrażeniem wydania tej książki: piękna twarda okładka, bardzo duża ilość zdjęć oraz rycin, a także przystępna czcionka. Książka obejmuje czasy od średniowiecza do czasów współczesnych. Każdy rozdział jest wzbogacony o ciekawostki historyczne oraz o wykaz pozycji literatury dotyczącej danej bitwy. Moim zdaniem ma dużą wartość historyczną i stanowi bogate kompendium wiedzy.

„Polskie triumfy” pięknie wydana książka, która może być wspaniałym prezentem nie tylko dla wielbiciela historii. W sposób przystęspny opisane zostało 50 bitew Polaków począwszy od średniowiecza aż do historii najnowszej. Dla osób które chcą jeszcze pogłębić swoją wiedzę po każdym rozdziale podane są źródła historyczne oraz bibliografia. Kolejna wspaniała
i bardzo interesująca książka z cyklu „ciekawostkihistoryczne.pl” i tym razem mnie nie zawiodła. Jest to bardzo ciekawa lekcja historia, która może być początkiem wielkiej fascynacji.

i bardzo...

Wzięłam książkę do ręki. Ciężar jej od razu mnie poinformował, że będzie to spotkanie z tematem na pewno poważnym, a więc i ja się nastawiłam poważnie. Bo przecież to będzie o bitwach, o triumfach i to w dodatku polskich triumfach. Wyprostowałam się, poczułam ducha historii i zaczęłam czytać. Już na samym początku zachwyciłam się samą okładką, jak i licznymi ilustracjami i zdjęciami w środku książki. Stanowią one wspaniałe uzupełnienie każdego rozdziału, pobudzają wyobraźnię i pomagają przenieść się w czasie. Treść książki zachwyca. Mamy 50 rozdziałów poświęconych mniej lub więcej ważnym sukcesom militarnym Polski. Każdy rozdział to niezwykle ciekawie i przystępnie przedstawiony kawałek historii Polski, jej ówczesne problemy z sąsiadami, kształtowanie się granic kraju oraz społeczeństwa polskiego. I tak, w oka mgnieniu przechodzimy przez ponad 1000 lat tak bogatej i interesującej historii Polski, wraz z jej wielkimi triumfami jak i trudnymi momentami. Kiedy to z wielkiego mocarstwa europejskiego przestaje na wiele lat w ogóle istnieć. Ale nawet wtedy, kiedy Polska znikła z mamy Europy, Polacy właśnie swoimi działaniami militarnymi przypominali o swoim istnieniu. Fantastyczna propozycja, jestem zachwycona. Duch patriotyzmu budzi się na długo.

Gdy myślicie o bitwie wygranej przez Polaków, to jako pierwsza na myśl przychodzi wam… Bitwa pod Grunwaldem, prawda? A później długo, długo nic? ;) Ja miałam dokładnie tak samo i pewnie wielu innych Polaków również. W szkole jesteśmy uczeni przede wszystkim o kęskach – upadłych powstaniach, przegranych bitwach i narodowych tragediach. Panuje tendencja, by Polskę ukazywać jako tego mickiewiczowskiego „Chrystusa narodów”. Pewnie ma to swoje uzasadnienie, tym bardziej zważywszy na naszą rzewną, słowiańską duszę, ale nie możemy zapominać, że jesteśmy też narodem zwycięzców. Książka przygotowana pod redakcją portalu ciekawostkihistoryczne.pl uświadamia, jak mało wiemy o własnej historii i jak bardzo nie potrafimy docenić naszych narodowych sukcesów.

Polskie triumfy, to książka składająca się z pięćdziesięciu rozdziałów. Każdy ukazuje inną zwycięską bitwę, począwszy od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Autorami są czołowi historycy i publicyści, tacy jak np. mój ulubiony Kamil Janicki, Marek Sarjusz-Wolski, czy Anna Winkler. Całość jest bogato ilustrowana, każdy rozdział posiada własną bibliografię, a książka wręcz oczarowuje od pierwszego spotkania.
Polskie triumfy, to zdecydowanie nie jest lektura na jeden raz. Ja z pewnością będę się nią delektować jeszcze przez długi czas, za każdym razem poznając kolejną wygraną przez naszych rodaków bitwę. Ta książka, to przykład na to, jak budować polską samoświadomość, dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Dziś patriotyzm nie ma wojennej twarzy, przejawia się raczej w tym duchowym wymiarze i bardzo ważne jest, by następne pokolenia czerpiąc od swych przodków pamiętały nie tylko o tragediach i ofiarach, ale również o zwycięzcach, bohaterach i triumfach. Przystępny język, duża ilość ilustracji, przepiękna forma wydania sprawiają, że ta książka zaciekawi nie tylko pasjonatów historii, ale każdego czytelnika i będzie wspaniałym prezentem świątecznym.

„Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew z naszej historii” jest to pięknie wydana książka z opisem najważniejszych dla Polski i polaków bitew, która ukazała się nakładem wydawnictwa Ciekawostkihistoryczne.pl pod koniec listopada 2018 r.

Kilkunastu autorów opisuje przebieg bitew, które rozegrały się w epoce średniowiecza, nowożytności, XIX wieku, walki o niepodległość, II wojny światowej oraz dwie bitwy z czasów najnowszych (bitwa o Karabalę i obrona bazy w Ghazni).

Ponad 500 stron przenosi nas do wydarzeń, które miały duże znaczenie militarne dla naszego państwa. Opisy wydarzeń, które wciągają, a nie zanudzają, i ilustracje pozwolą pochłonąć czytelnika na długie godziny.

Jestem totalnym laikiem, jeżeli chodzi o wiedzę dotyczącą jakichkolwiek bitew (akurat to z historii zawsze najmniej mnie interesowało) więc polecam tę książkę szczególnie osobą takim jak ja. Dla tych, którzy mają już jakąkolwiek wiedzę, myślę, że lektura nie będzie dla nich czasem straconym.

Książka została naprawdę bardzo ładnie wydana i z pewnością będzie fantastycznym prezentem dla naszych bliskich lub znajomych :) Polecam!

• Do kupienia
  • Historia Polski