Cienka niebieska linia

Cykl: Leo Junker (tom 4) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Den tunna blå linjen
Ag2S

Czasy są niespokojne. W piątek, trzynastego listopada 2015 roku, dochodzi do wybuchu w Paryżu, przez Europę, z południa na północ, płynie strumień uchodźców. Rozchodzi się plotka, że do Szwecji przedostał się terrorysta, który planuje przeprowadzić tu atak. Czy to prawda? Tego nikt nie wie. Jednocześnie Leo Junker dostaje list. Sprawa dotyczy nadal nierozwiązanego morderstwa sprzed pięciu...

Jednocześnie Leo Junker dostaje list. Sprawa dotyczy nadal nierozwiązanego morderstwa sprzed pięciu lat, którego ofiarą padła Angelica Reyes.

John Grimberg, kiedyś najlepszy przyjaciel Leo, zniknął. Od ponad roku ukrywa się. W cieniu planowanego ataku terrorystycznego Leo próbuje rozwikłać zagadkę sprzed lat, prawda może okazać się niebezpieczna, a na pewno wystawi wszystkich na próbę.

Christoffer Carlsson jest doktorem kryminologii, pracuje na uniwersytecie w Sztokholmie, a w czasie wolnym pisze powieści.

Cienka niebieska linia jest czwartą i ostatnią częścią serii powieści o sztokholmskim policjancie, Leo Junkerze. Za pierwszy tom, Niewidzialny człowiek z Salem, Carlsson w 2013 roku otrzymał nagrodę Szwedzkiej Akademii Kryminałów. Cała seria cieszyła się dużym uznaniem czytelników, nie tylko w Szwecji.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/cienka_niebieska_linia,p1321170908

MrFatty | 2019-04-01
Przeczytana: 30 marca 2019

Czuję się okradziony z każdej godziny, kiedy zapoznawałem się ze słowami napisanymi w tym tomiszczu. To było o-kro-pne. Jak gotowany bób albo zupa owocowa.
Jest to podoba marnizna jak poprzednie tomy, tylko jeszcze ciutkę gorsza. Nie ma na przykład śmiesznego dowcipu. Bohaterowie dalej mają traumy, a Leo jest najtraumatyczniejszy. Jego motywy postępowania są tak żałośnie wyjaśniane, że w żadnym momencie nie czułem się przekonany o słuszności jego decyzji.
Jedynie końcówka wydaje się nieco ścieśniona, przez co tempo jest troszeczkę szybsze. I rozumiem, że uchodźcy źli, ale jednak wolałbym, żeby to nie było wrzucone tak z dupy. Nie służy to niczemu, nie wiąże się z fabułą, po prostu jest wrzucone, żeby było.
Co było dobre w tym tomie? No chyba fakt, że to prawdopodobnie ostatnia książka o "zdolnym śledczym" Leo.
Tak, to w sumie tyle.
Nie polecam, przy poprzednim tomie polecałem oglądanie schnącej farby jako lepszą rozrywkę, więc tutaj lepiej patrzeć na farbę już wyschniętą.

justyna | 2019-03-11
Przeczytana: marzec 2019

Zarówno autor, jak i jego twórczość były mi do tej pory zupełnie obce. I coś mi się wydaje, że jak na razie niewiele straciłam. "Cienka niebieska linia" to czwarta część serii o Leo Junkerze i ostatnia. A ja właśnie od niej rozpoczęłam swoją przygodę z owym autorem i chyba jednak na niej także poprzestanę. Nie jest to książka, która mnie zachwyciła, porwała czy też znacznie przypadła do gustu. Pomysł na fabułę wydaje się być całkiem ciekawy, jednak jego wykonanie to już całkiem inna sprawa. Brak totalnie jakiejkolwiek akcji. Akcji, która nadałaby charakteru tej powieści, która porwałaby czytelnika i zaskoczyła swoją nieobliczalnością. A tutaj po prostu przez całą swoją zawartość wiało nudą. Nawet bohaterzy wydawali mi się bezbarwni i apatyczni. Jedynym pozytywnym plusem tego kryminału było pokazanie pracy jaką wykonują policjanci kryminalni. Ten żmudny i czasochłonny proces przynosi później bardzo efektywne rezultaty, o którym często niewiele wiemy, jak dokładnie on wygląda. Ale...