Nowa mapa cudów. Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych

Okładka książki Nowa mapa cudów. Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych Caspar Henderson
Okładka książki Nowa mapa cudów. Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych
Caspar Henderson Wydawnictwo: Marginesy popularnonaukowa
392 str. 6 godz. 32 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
A New Map of Wonders: A Journey in Search of Modern Marvels
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2019-11-13
Data 1. wyd. pol.:
2019-11-13
Liczba stron:
392
Czas czytania
6 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366335394
Tłumacz:
Adam Olesiejuk, Zofia Szachnowska-Olesiejuk
Tagi:
Literatura brytyjska filozofia historia naturalna sztuka religia neuronauka nanotechnologia popularnonaukowa popularnonaukowe
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Zaproszenie do zachwytu cudami codzienności



841 1 312

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
52 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1094
92

Na półkach: , ,

Pozycja, która poszerza wiedzę. Ogrom informacji podana w bardzo przystępny sposób. Każdy znajdzie rozdział dla siebie i strefę, w którą będzie chciało się zagłębić. Przeszłość, nasze ciała, zmysły, fizyka, chemia... Kosmos i możliwy rozwój.

Pozycja, która poszerza wiedzę. Ogrom informacji podana w bardzo przystępny sposób. Każdy znajdzie rozdział dla siebie i strefę, w którą będzie chciało się zagłębić. Przeszłość, nasze ciała, zmysły, fizyka, chemia... Kosmos i możliwy rozwój.

Pokaż mimo to

avatar
1964
1878

Na półkach: ,

Magiczna liczba siedem - siedem cudów, siedem rozdziałów, a w każdym z nich prawdziwy kalejdoskop informacji, odniesień do literatury, przemyśleń Autora, inspiracja do własnych. Kunsztowne połączenie faktów z zachwytami.

Magiczna liczba siedem - siedem cudów, siedem rozdziałów, a w każdym z nich prawdziwy kalejdoskop informacji, odniesień do literatury, przemyśleń Autora, inspiracja do własnych. Kunsztowne połączenie faktów z zachwytami.

Pokaż mimo to

avatar
178
20

Na półkach: ,

Dawno nie czytałam książki, w której tak bym się zatraciła. Celem "Nowej mapy cudów" jest nauczać, czym jest zachwyt i jak się zachwycać. Henderson odkrywa przed nami niezwykłą złożoność tak prostego świata, którego doświadczamy każdego dnia. Uczy też w pewnym sensie pokory wobec kunsztu Natury i wdzięczności za to, co nas otacza. Uwielbiam naukowe fakty i ciekawostki, które w książce dodatkowo były poprzeplatane różnorodnymi dygresjami autora. Lektura nie należy do najprostszych, niekiedy musiałam czytać fragmenty po kilka razy, jednak ciekawość godna dziecka nie pozwalała mi przerwać. Siadając z rana do lektury, z kawą u boku czułam się jak największy szczęściarz. Szczerze polecam książkę, szczególnie na te trudne czasy, bo pomaga odświeżyć spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość i przypomnieć sobie o tym, co najbardziej wartościowe.

Dawno nie czytałam książki, w której tak bym się zatraciła. Celem "Nowej mapy cudów" jest nauczać, czym jest zachwyt i jak się zachwycać. Henderson odkrywa przed nami niezwykłą złożoność tak prostego świata, którego doświadczamy każdego dnia. Uczy też w pewnym sensie pokory wobec kunsztu Natury i wdzięczności za to, co nas otacza. Uwielbiam naukowe fakty i ciekawostki,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
79
48

Na półkach:

Przygody z wyobraźnioskopem to tytuł ostatniego rozdziału książki, a zarazem tytuł, który doskonale oddaje ducha książki. Caspar Henderson napisał książkę wielowymiarową, trudną, pełną dygresji. Autor skupił się na siedmiu tematach: światło, życie, serce, mózg, jaźń, świat i wspomniane przygody. Czytając każdy z rozdziałów możemy się poczuć jak w kalejdoskopie, bowiem autor z łatwością barda snuje swoją opowieść, przeplatając osobiste doświadczenia z filozofią, sztuką, religią, czy nawet literaturą (są nawet cytaty wierszy). Przyznam się szczerze, że przez chwilę czułem się tym przytłoczony. Ale po kilku powrotach do książki, ostatecznie oceniam ją wysoko. Wartość popularnonaukowa została zachowana, na próżno szukać tu bzdur czy metodologicznych kwiatków – to dobrze. Moja wyobraźnia została mile połechtana.

Przygody z wyobraźnioskopem to tytuł ostatniego rozdziału książki, a zarazem tytuł, który doskonale oddaje ducha książki. Caspar Henderson napisał książkę wielowymiarową, trudną, pełną dygresji. Autor skupił się na siedmiu tematach: światło, życie, serce, mózg, jaźń, świat i wspomniane przygody. Czytając każdy z rozdziałów możemy się poczuć jak w kalejdoskopie, bowiem autor...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1734
612

Na półkach: , , , , , ,

Sięgając po „Nową mapę cudów”, drugą wydaną w Polsce książkę Caspara Hendersona nie do końca wiedziałam czego się spodziewać. Oczekiwałam popularno-naukowej opowieści o niezwykłościach i książka w dużej mierze okazała się właśnie tym. To co mnie w niej jednak zaskoczyło, to jej filozoficzny wymiar, gdyż pod wieloma względami jest to opowieść z pogranicza filozofii przyrody.

„Nowa mapa cudów” to w sporej mierze książka niedzisiejsza. Nie tyle jeśli chodzi o tematykę, czy dobór faktów – gdyż te zostały zweryfikowane z najnowszymi odkryciami. Koncepcja jednak całego dzieła przywodzi na myśl traktaty sprzed kilku stuleci, w których ówcześni naukowcy rozprawiali o wszystkim po trochu, bez zagłębiania się w szczegóły. Zresztą autor we wstępnie wyraźnie wymienia, co było jego inspiracją, źródłem nie tylko tytułu, ale i doboru tematyki książki.

Słowo mapa w tytule użyte zostało w formie symbolu oznaczającego przewodnik po współczesnym świecie. Została określona nową, gdyż każda dziedzina, o której autor wspomina obwarowana jest serią najnowszych faktów i odkryć, jakie możemy zweryfikować w bardzo bogatej bibliografii. W końcu jest to mapa cudów – z typową wieloznacznością angielskiego słowa „wonder”, które może funkcjonować zarówno jako rzeczownik, jak i czasownik. I tak należy je rozumieć, gdyż książka Caspara Hendersona to przede wszystkim seria zachwytów nad złożonością i niezwykłością otaczającego nas świata. Od mikro, do makroskali, od komórek będących podstawą życia na Ziemi, po mgławice, galaktyki i czarne dziury.

Bardzo znaczący jest również podział na rozdziały, których książka posiada siedem – celowo wykorzystana została symbolika liczby – jest to siedem cudów współczesności. Nie w sensie architektonicznym, ale w ujęciu siedmiu cudowności, jakie sterują życiem na naszej planecie i jej miejscem w przestrzeni kosmicznej. Światło i życie – w ujęciu ziemskim i kosmicznym, to szereg dywagacji na złożonością ziemskiego życia, oraz światła jakie ogrywa ogromną rolę na naszej planecie i w kosmosie. Dalej mamy trzy rozdziały dotyczące niezwykłości ludzkiego organizmu, począwszy od serca, które odarte we współczesności z mitycznej roli źródła ludzkiej duszy, nadal pozostaje niezwykłe i wciąż jego funkcjonowanie może zdumiewać. Mózg i świadomość – dwa pokrewne, ale i zupełnie różne tematy. Pierwszy z nich poświęcony jest budowie i funkcjonowaniu mózgu, drugi zaś, znacznie bardziej filozoficzny, próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czym naprawdę jest świadomość i na ile realnym jest świat, taki, jakim go widzimy. Kolejny rozdział to świat, w którym ponownie rozpatrywana jest niezwykłość Ziemi jako kolebki życia jakie znamy, w nieco innym ujęciu, niż miało to miejsce w dwóch poprzednich rozdziałach. Na końcu zaś autor snuje futurystyczne wizje, opierając się na wypowiedziach wielu naukowców i popularyzatorów nauki.

„Nową mapę cudów” czyta się bardzo dobrze. Zawiera w sobie sporo trudnego, fachowego słownictwa, jednak jest ono wyjaśnione w bardzo dobry sposób i zrozumienie ich znaczenia nie stanowi problemu. Ponadto autor swoje wywody prowadzi bardzo przystępnie, przeplatając je zabawnymi wstawkami (jak choćby wspomnienie misji księżycowej Wallace’a i Gromita),dzięki czemu, książka choć wymaga skupienia, nie jest ciężkostrawna.

Najnowsza książka Caspara Hendersona to pasjonująca lektura o naturze otaczającego nas świata. O cudowności, tej odległej o tysiące lat świetlnych i tę, którą mamy na wyciągnięcie ręki, która ukryta jest w każdym z nas. To książka dla każdego, kto choć czasem zadaje sobie pytanie, kim tak naprawdę jesteśmy i czym jest wszechświata wokół nas. To w końcu filozoficzny wywód silnie podparty nauką.

Sięgając po „Nową mapę cudów”, drugą wydaną w Polsce książkę Caspara Hendersona nie do końca wiedziałam czego się spodziewać. Oczekiwałam popularno-naukowej opowieści o niezwykłościach i książka w dużej mierze okazała się właśnie tym. To co mnie w niej jednak zaskoczyło, to jej filozoficzny wymiar, gdyż pod wieloma względami jest to opowieść z pogranicza filozofii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
214
154

Na półkach: , ,

Za dużo dumania i domorosłej filozofii od samego początku. Do szczegółowych opisów nawet nie dotarłem, bo bełkot o świetle innych zachwytach lub melancholii zdążył mnie odrzucić.

Za dużo dumania i domorosłej filozofii od samego początku. Do szczegółowych opisów nawet nie dotarłem, bo bełkot o świetle innych zachwytach lub melancholii zdążył mnie odrzucić.

Pokaż mimo to

avatar
248
93

Na półkach: ,

Książka bardzo nierówna. Na plus oceniam sam dobór "cudów", który jest bardzo zróżnicowany - od elementów pierwotnych takich jak komórka czy światło, do coraz bardziej złożonych jak serce, mózg czy w końcu jaźń i wszechświat. Fragmenty w których autor opisuje dlaczego jego zdaniem te i pozostałe "cuda" są godne zachwytu czyta się bardzo przyjemnie, jednocześnie chłonąc wiedzę. Na minus przydługie fragmenty bardzo mocno "techniczne" - zwłaszcza te gdzie autor beznamiętnie wylicza naukowe dokonania w danej dziedzinie, lub podaje dziesiątki nazwisk naukowców zaangażowanych w konkretne odkrycia.

Również jakość wydania mogłaby być nieco lepsza - okładka jest świetna, ale czcionka dziwnie mała a cały tekst dość wąski z szerokimi marginesami na których znajdują się przypisy i dodatkowe ciekawostki. Jakość ilustracji też jest niska - chwilami miałem wrażenie, jakbym oglądał jakieś odbitki zrobione na ksero.

Książka bardzo nierówna. Na plus oceniam sam dobór "cudów", który jest bardzo zróżnicowany - od elementów pierwotnych takich jak komórka czy światło, do coraz bardziej złożonych jak serce, mózg czy w końcu jaźń i wszechświat. Fragmenty w których autor opisuje dlaczego jego zdaniem te i pozostałe "cuda" są godne zachwytu czyta się bardzo przyjemnie, jednocześnie chłonąc...

więcej Pokaż mimo to

avatar
46
18

Na półkach:

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Miejscami opisy np. funkcjonowania mózgu są zbyt szczegółowo naukowe jak dla laika. Miejscami zbyt dużo filozofowania i rozważań zupełnie dla mnie nieistotnych, nieinteresujących. Trzeba tę książkę czytać w pełnym skupieniu, po trochu i najlepiej ze słownikiem w zasięgu ręki.
Uświadamia, że "wiem, że nic nie wiem".
I niestety niewiele z niej potem w głowie zostaje, ale za to winę może ponosić moje niedostateczne skupienie się w momencie czytania .

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Miejscami opisy np. funkcjonowania mózgu są zbyt szczegółowo naukowe jak dla laika. Miejscami zbyt dużo filozofowania i rozważań zupełnie dla mnie nieistotnych, nieinteresujących. Trzeba tę książkę czytać w pełnym skupieniu, po trochu i najlepiej ze słownikiem w zasięgu ręki.
Uświadamia, że "wiem, że nic nie wiem"....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    287
  • Przeczytane
    63
  • Posiadam
    19
  • Teraz czytam
    14
  • Popularnonaukowe
    7
  • Nauka
    3
  • 2021
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2019
    2
  • 2020
    2

Cytaty

Więcej
Caspar Henderson Nowa mapa cudów. Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne