Kominiarz na święta

Aromat Słowa
2018-01-01
2018-01-01
40 min.

To jest jedna z tych gwiazdkowych historii, które zapadają w pamięć. Opowiada o samotności i tęsknocie. Przypomina o takich wartościach jak rodzina, spotkanie przy stole czy radość z bycia razem. „Kominiarz na święta” to wyjątkowa lektura.

Ciepła, klimatyczna, zabawna, wzruszająca, pouczająca i okraszona wyjątkowymi ilustracjami. Przemawiająca do małych oraz dużych. Dokładnie taka, jaka powinna być książka na święta! Idealna lektura na gwiazdkowy czas.

Książka jest pięknie wydana, świetnie napisana i wartościowa. Zawiera mądre przesłanie. Przypomina o tym, co w święta naprawdę ważne. Nie trafia się często na takie publikacje... Nawet nie wiecie, że „Kominiarz na święta” jest tym, czego naprawdę potrzebujecie.

Szczerze polecam! Cała recenzja na blogu: https://urocznica.pl/recenzja-kominiarz-na-swieta-madlena-szeliga/.

Zacznę od tego, że została pięknie wydana. Okładka jak i ilustracje zdobiące wnętrze książeczki są poprostu cudownie dopracowane, duże, wyraziste. Autorką ich jest pani Katarzyna Zalewska.

Nakreślę delikatnie fabułę, ale tak żeby za dużo nie zdradzać.

Pan Kominiarz to nie taki zwyczajny kominiarz. Gdy zapuka do wybranych drzwi, to nie po to, aby podarować kalendarz, ale coś znacznie ważniejszego. Co roku wybiera jeden dom, którego mieszkańcy potrzebują pomocy. Tym razem pada na małego chłopca i jego mamę. Pomimo trwających przygotowań do Świąt, w sercu kobiety i jej synka panuje smutek i tęsknota. Kogoś brakuje, kogoś bardzo ważnego.. Gdy otworzą drzwi Panu Kominiarzowi i wpuszczą go za próg mieszkania wszystko zacznie się zmieniać z minuty na minutę.. Czy uda się jeszcze uratować Święta i przeżyć je w rodzinnym gronie z prawdziwą radością w sercu?

"Kominiarz na święta " to pierwsza część niezwykłej historii, która pod pozorem ciekawej ,lekkiej książeczki dla dzieci niesie bardzo ważny przekaz. Być może obok nas, za ścianą, w ten świąteczny czas, ktoś będzie gościł jedynie smutek, samotność i tęsknotę. My możemy niczym ten tytułowy Pan Kominiarz, który rodziny nie zastąpi, zapukać do drzwi i przynieść ze sobą uśmiech, nadzieję i wypełnić pustkę taką zwyczajną obecnością.

Nakreślę delikatnie fabułę, ale tak żeby za dużo nie zdradzać.

Przepiękna książka, już zapowiadająca cały cykl wydawniczy. Przypomina mi bardzo ,,Wigilię Małgorzaty'' Indii Desjardins. Nie jest to typowa jaskrawa opowieść z Mikołajem, przesytem prezentów, światełek , stołem uginającym się od potraw. Nic bardziej mylnego. Zawiera w sobie to coś ... magię świąt, ale jak bardzo różniącą się od tej znanej z lukrowanych opowiastek. Takie właśnie książeczki też są bardzo potrzebne. Zamiast świętego Mikołaja spotykamy tu Pana Kominiarza. Nie jest on takim przeciętnym kominiarzem, który chodzi po domach przed świętami lub Nowym Rokiem ,rozprowadza kalendarze lub inne gadżety. Ma on zupełnie inny cel, nie roznosi prezentów, wchodząc przez komin. On przynosi inny prezent rodzinom potrzebującym tego. Raz w roku odwiedza jedną z nich i stara się przynieść radość ,pomoc i przesłanie świąteczne. Tego roku zapukał jako samotny wędrowiec do mieszkania małego Filipka . Dom przepojony smutkiem, a nie radością z powodu wigilii. Chłopiec wraz z mamą przygotowywali się z oporami do wieczerzy. Szczególnie Filipek to odczuwał. Nawet nie chciało mu się ubierać choinki, no bo po co? Taty nie będzie, bo pracuje za granicą, zobaczy go tylko na Skype w komputerze. Z dziadkami ,kuzynami i innymi członkami rodziny też się nie spotka, więc po co to wszystko? Okazuje się ,że Pan Kominiarz robi cuda. Oj ! namiesza porządnie w tej dwuosobowej wigilii. Udowodni ,że święta to nie otoczka srebrząca się kolorami i wory pudełeczek w złocistym papierze. Święta to spotkanie przy wspólnym stole z rodziną, kolędy, bycie razem. To jest bardzo ważne w dzisiejszej erze konsumpcjonizmu i roszczeniowości. A co się zdarzyło po wejściu Pana Kominiarza do domu? Czy święta się odbyły i czy Filipek był usatysfakcjonowany w pełni? ,dowiecie się po przeczytaniu tej wspaniałej lektury. Naprawdę warto. A sama postać kominiarza jest bardzo wewnętrznie kolorowa i dowcipna. Wbrew pozorom wnosi wiele humoru i wcale nie jest nudny. Ilustracje idealnie pasują do nastroju książki, nadają jej wyrazistość. Są prześliczne.

W książce poznajemy tajemniczego kominiarza, który nie figuruje w Związku Zawodowym Komiarzy Polskich. Jednak każdego roku odwiedza on rodzinę, która dostaje od niego coś niesamowitego. Ratuje Święta wybranej rodzinie. W tym roku jest to mama i chłopiec Filip, którzy są sami, bo tata pracuje za granicą. Kominiarz przychodzi jako niespodziewany gość, pomaga przygotować wieczerzę wigilijną, także najważniejsze według niego danie, jakim są kluski z makiem. Mama i Filip zaczynają się uśmiechać. Co jeszcze spotka ich dobrego? Zapraszamy Was do przeczytania książki.

Książka jest bardzo wzruszająca. Czuć w niej magię Świąt. Dzięki Komiarzowi pragnienia, marzenia się spełniają. Ktoś już nie jest smutny, uśmiecha się. Może w przyszłym roku zapuka do kogoś z nas?

Dzieci z zainteresowaniem słuchały książki.

Atutami książki są duży format i piękne ilustracje.

Serdecznie polecamy.

Jako, że sezon przedświąteczny w pełni, wyszukuję i czytam moim maluchom książeczki w bożonarodzeniowym klimacie. I wielką radość mi sprawia, jak trafię na coś niebanalnego, niezwykłego i mniej oklepanego niż pstrokate Mikołaje. I coraz częściej zdarza mi się, że takie cudeńka znajdują mnie same. Historia o kominiarzu jest jednym z nich. Ciepła, wrażliwa, o ważnych sprawach, nie tylko o tym, co jest preferowane do pokazywania w głównym nurcie. Niebanalna, trochę trudna. Mam wrażenie, że byłaby to świetna pozycja do bajkoterapii, której niektóre dzieci tak bardzo potrzebują. Wyjątkowa książka!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję @Klub Książki Katolickiej. 🌹🌹

Dobry duch świąt

Nie ma nic gorszego niż samotne czy smutne święta Bożego Narodzenia. Nikt nie powinien być w święta sam, nikt nie powinien w ten czas tęsknić czy smucić się. Wiadomo jednak, że w życiu są różne sytuacje, na które nic nie możemy poradzić.

W takiej sytuacji jest rodzina Filipa, bohatera książeczki "Kominiarz na święta".
Jego tata pracuje za granicą i święta będą spędzać oddzielnie. On z mamą w domu, a tata tam gdzieś za granicą.

Atmosfera w domu jest mało świąteczna. Nawet ubieranie choinki nie sprawia Filipowi radości, bo co to za święta bez taty i pozostałych bliskich. Mama chłopca też nie czuje radości, nie ma nastroju do śpiewania kolęd, ani do przygotowywania świątecznych przysmaków. Obydwoje tęsknią i jest im smutno.

Nie spodziewają się, że do ich drzwi zapuka zbłąkany wędrowiec, który odmieni całkowicie ten dzień, na lepsze oczywiście.

"Kominiarz na święta" to idealna lektura na okres przedświąteczny jak i na święta. Postać Pana Kominiarza jawi się tu jako dobry duch świąt, który przypomina co w nich jest najważniejsze - rodzina. To czas spędzony wspólnie przy stole wigilijnym, przy gotowaniu, ubieraniu choinki, śpiewaniu kolęd, czas z bliskimi, to buduje całą magię świąt. To wyjątkowy czas gdy na świat przychodzi Bóg i wtedy nic nie jest ważne tylko On i bliscy, by móc wraz z nimi świętować to jakże ważne wydarzenie dla chrześcijan na całym świecie.

"Kominiarz na święta" niczym "Opowieść wigilijna" Dickensa przypomina co w życiu jest najważniejsze, nie tylko w święta, ale i na codzień, nie warto bowiem szczęścia bliskich zamieniać na pieniądze. Nie one są najważniejsze w życiu. A nikt nie powinien tęsknić i smucić się, tym bardziej w świąteczny czas.

Na uwagę zasługują przepiękne ilustracje Katarzyny Zalewskiej, które jeszcze bardziej oddają klimat świąt i emocji, których pełno na kartach jakże krótkiej, lecz bogatej w treść opowieści. Ja wzruszyłam się bardzo i poczułam klimat świąt, choć dopiero wrzesień i bardzo ciepło zrobiło mi się na sercu czytając tę historię. Polecam małym i dużym czytelnikom ! 💙❄❄

Za egzemplarz do recenzji dziękuję @Klub Książki Katolickiej. 🌹🌹

Dobry duch świąt

W takiej sytuacji jest rodzina Filipa, bohatera...

Cała recenzja na:https://biblioteczka-apteczka.pl/index.php/2018/12/21/kominiarz-na-swieta/

Lubię nietypowe książki świąteczne. Takie, których akcja rozgrywa się w święta Bożego Narodzenia, ale wymyka się temu, co zazwyczaj kojarzy się z tą tematyką. W których nie ma latających reniferków, elfów z dzwoneczkami i wchodzącego przez komin Mikołaja, ale za to poruszają tematy ważne i uniwersalne.
„Kominiarza na święta” to ciepła, wzruszająca, opowieść o tym, że święta to nie bombki, prezenty i smakołyki (no może poza kluskami z makiem, bo, jak twierdzi Pan Kominiarz, „w kluskach z makiem tkwi cała magia świąt”),ale wspólnie spędzony czas, czyjaś obecność, bycie razem. Pod świątecznymi kostiumem znajdziemy też problem migracji zarobkowej i tęsknoty za rodzicami.
Na osobne zachwyty zasługuje szata graficzna książki. Ilustracje Katarzyny Zalewskiej zupełnie nie przypominają pstrokatych, przeładowanych kolorami (i brokatem) obrazków z większości świątecznych książek dla dzieci. Ilustracje w „Kominiarzu” są subtelne, gustowne, eleganckie, utrzymane w trzech, stonowanych barwach. Piękne.

Nie znoszę książek specjalnie na święta. Tych wszystkich światełek, brokatu, aniołków, dobra i tęczy czy zapachu świeżo pieczonego chleba w ich treści. No nie kręci mnie to.
Dwie moje ukochane książki na grudzień związane z Gwiazdką to niezmiennie od lat "Bombka z gwiazdką" Maliny Prześlugi  i - od niedawna - "Kominiarz na święta" Madleny Szeligi.

O "Bombce..." jeszcze napiszę kiedy indziej, bo warto!
Ale o kominiarzu ma być dziś. Nienachalny, lekko zabawny i pomocny kominiarz mimochodem wprowadza mnie w nastrój. Nawet łezka się zakręci.

Tytułowy kominiarz nie jest zapisany w żadnym związku kominiarzy. Oficjalnie, nie istnieje. A jednak pojawia się w okolicach świąt tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Tym razem wybór padł na mamę z synem. Przekonajcie się, czego może dokonać jeden otwarty słoik i wygrana w konkursie na najlepiej utrzymany komin :D
Bardzo nam się spodobała ta historia.

Najlepsze jest to, że wg słów wydawcy, kominiarz będzie wracał i otwierał drzwi kolejnych rodzin potrzebujących jego wsparcia na Święta.

Po raz kolejny Pani Madlena Szeliga pokazała, że potrafi pisać książki dla dzieci (ilustracje Katarzyny Zalewskiej są przepiękne w swej prostej formie).

O "Bombce..." jeszcze...

• Dla dzieci
  • Chcę przeczytać (dzieci)
  • Dla dzieci i z dziećmi

Dodaj cytat z książki Kominiarz na święta