Legiony – droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914

Okładka książki Legiony – droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914 Marek A. Koprowski
Okładka książki Legiony – droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914
Marek A. Koprowski Wydawnictwo: Replika Cykl: Legiony - Droga do legendy (tom 1) historia
historia
Legiony - Droga do legendy (tom 1)
Replika
2018-07-24
2018-07-24
legiony piłsudski

Kupiłem z rozpędu, bez przekonania. Zdecydowanie nie jest to kolejny odgrzewany kotlet pełen pompatycznych skrótów myślowych. Wciąga jakby się czytało kryminał.
Nie jestem historykiem ale autor zadał sobie chyba sporo trudu w dotarciu do źródeł ktore przynajmniej dla mnie były nowością w temacie.
Obrywa się w zasadzie wszystkim po równo (piłsudczycy i dmowszczycy). Zaskakujące wzmianki o Sikorskim. Pierwsza "ludzka" książka w tym temacie pokazująca przyziemne troski i prawdziwe problemy irredentystow zamiast samych pomników i laurek.
Zastrzezenie natury edytorskiej: autor czasami wielokrotnie operuje samym nazwiskiem postaci nawet przez kilka akapitów.
Ogólnie polecam

Obrywa się w zasadzie wszystkim po równo (piłsudczycy i dmowszczycy)....

Autor postawił sobie za cel odbrązowienie Piłsudskiego i atakuje go bez pardonu. Im dalej w lekturze, tym gorzej. Stosuje przy tym nieładne triki perswazyjne. Oponentów Piłsudskiego - co zrozumiale - przedstawia za to w bardzo jasnych barwach. Zwłaszcza przedstawianie Legionu Wschodniego jak wielkiego sukcesu jest całkowicie błędne. W istocie była to porażka koncepcji Dmowskiego oparcia się o Rosję, co zresztą sam przyznał opuszczając Rosję, jako miejsce gdzie nic ugrać się nie zdoła.
Do plusów zaliczam lekkie pióro autora i wiele cytatów ze źródeł z epoki, szkoda że tendencyjnie dobranych.
Na marginesie - nie rozumiem skąd ciągle bierze się przymus wśród różnych autorów, żeby walczyć a to z piłsudczykami, a to z endekami. Spór jest dawno przebrzmiały i odgrzewanie go dzisiaj jest odrobinę żałosne.
Smutne, że nie jest to rzeczowa faktografia. Książka Chwalby na temat Legionów jest dużo lepsza - polecam

Bardzo dobra pozycja. Jednakowoż brakuje mi na wstępie charakterystyki partii politycznych: PPS, OB PPS, ND, KNP - kto z kim i przeciw komu i dlaczego. Czytelnik mniej zorientowany w politycznych realiach pod zaborami może mieć trudności ze zrozumieniem sceny politycznej. Reszta OK. Bardzo dobrą rzeczą są obszerne cytaty i wspomnienia z epoki.

Ciekawa książka jak ktoś jest zainteresowany tematyką Legionów to Polecam tą książkę.

„Ludzie i fakty na krętym szlaku wiodącym ku niepodległej Polsce”.

Nie milkną jeszcze echa obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości (bardzo godnie, zresztą, uczczone w naszym kraju i poza jego granicami) i być może właśnie dlatego tematyka Legionów i samego Marszałka Józefa Piłsudskiego wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, różnych pokoleń.

Ukazało się naprawdę wiele bardzo interesujących publikacji, przybliżających nam ten przełomowy fragment naszych dziejów a prezentowana tu książka Marka A. Koprowskiego „Legiony. Droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914”(jest to pierwszy tom) bez wątpienia do nich właśnie należy.

To moje drugie spotkanie z twórczością tego polskiego autora (wcześniej miałem niekłamaną przyjemność zapoznać się z lekturą „Kresy na Pomorzu”),który jak nikt inny, potrafi wczuć się w klimat i charakterystykę opisywanego okresu, co powoduje iż przedstawione tu wydarzenia, fakty i życiorysy postaci wydają nam się bliższe i niemal namacalne.

To wielopłaszczyznowe i rozpatrywane z różnych perspektyw spojrzenie na burzliwy okres lat 1906-1914 w kontekście zarówno politycznej jak i zbrojnej walki o odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej.

W sposób szczególny (choć, naturalnie, nie jedyny) dotyczy to samego Józefa Piłsudskiego, w obiegowej opinii mylnie (co zapewne, dla niektórych, będzie sporym zaskoczeniem),określanego jako twórcę Legionów, jego politycznych koncepcji oraz samej epopei Pierwszej Kadrowej.

To znakomicie zobrazowany historyczny rys tamtych czasów w którego tło wpisane zostały polityczne zamysły, tendencje, aspiracje i wizje, które już w niedalekiej przyszłości (wielkimi krokami zbliżała się I wojna światowa) niejednokrotnie będą decydowały o zamierzeniach i działalności polskich patriotów, rożnej orientacji.

Oczywiście z racji dość jasno sprecyzowanej przez autora tematyki (co możemy wywnioskować z tytułu) najwięcej miejsca poświęca pisarz działalności Polaków w zaborze rosyjskim a zwłaszcza Galicji, skupionych wokół przyszłego Marszałka Polski i jego współpracowników (organizacja Bojowa PPS, PPS- Frakcja Rewolucyjna, Związek Walki Czynnej, Zawiązek Strzelecki, choć naturalnie nie może się obyć bez przybliżenia nam działalności jego politycznych antagonistów w osobie Romana Dmowskego i Narodowej Demokracji (Drużyny Podhalańskie, Drużyny Bartoszowa, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół itd.) czy innych mniejszych ugrupowań i obozów.

Marek A. Koprowski obala przy tym wciąż pokutujący mit ukazujący nam Legiony Polskie jako zwartą, jednolitą, kierowaną twardą, ojcowska ręką Piłsudskiego armię, będącą bezpośrednim przedłużeniem jego koncepcji i woli. Obraz środowisk dążący do powtórnego przywrócenia Rzeczypospolitej na mapy Europy i Świata, jak dowiemy się z tego tekstu był zdecydowanie bardziej złożony, skomplikowany, pełen wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań oraz sprzeczności i osobistych animozji.

To fascynująca, pouczająca, niezwykle ciekawa i wyraźnie tchnąca sentymentem podroż ku burzliwemu, trudnemu, pełnemu niepokojów okresowi walki (toczonej na różnych polach),której stawką było odzyskanie przez Polskę niepodległości, widziana oczami wielu głęboko zaangażowanych w ten proces naszych patriotów. Ich wspomnienia, wypowiedzi, reakcje, listy, fragmenty dzienników czy pamiętników (chylę czoło przed iście tytaniczną pracą jaką włożył autor w zebrane tego wszystkiego w jedną spójną całość),przeplatają się z fragmentami artykułów prasowych tego okresu odezwami do mieszkańców i żołnierzy, wojskowymi raportami, meldunkami i politycznymi manifestami pozwalającymi znacznie lepiej zrozumieć nam dramatyczny czas.

Książka Marka A.Koprowskiego „Legiony. Droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914 jest zdecydowanie pozycja wartą polecenia.

„Ludzie i fakty na krętym szlaku wiodącym ku niepodległej Polsce”.

• Storytel
  • Domowa biblioteka - książki taty
  • - Historia / Powieść historyczna -
  • Historyczne
  • Mam

Dodaj cytat z książki Legiony – droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914