Legiony – droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914

Okładka książki Legiony – droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914 Marek A. Koprowski
Okładka książki Legiony – droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914
Marek A. Koprowski Wydawnictwo: Replika Cykl: Legiony - Droga do legendy (tom 1) historia
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Legiony - Droga do legendy (tom 1)
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2018-07-24
Data 1. wyd. pol.:
2018-07-24
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376747118
Tagi:
legiony piłsudski
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1
1

Na półkach:

Kupiłem z rozpędu, bez przekonania. Zdecydowanie nie jest to kolejny odgrzewany kotlet pełen pompatycznych skrótów myślowych. Wciąga jakby się czytało kryminał.
Nie jestem historykiem ale autor zadał sobie chyba sporo trudu w dotarciu do źródeł ktore przynajmniej dla mnie były nowością w temacie.
Obrywa się w zasadzie wszystkim po równo (piłsudczycy i dmowszczycy). Zaskakujące wzmianki o Sikorskim. Pierwsza "ludzka" książka w tym temacie pokazująca przyziemne troski i prawdziwe problemy irredentystow zamiast samych pomników i laurek.
Zastrzezenie natury edytorskiej: autor czasami wielokrotnie operuje samym nazwiskiem postaci nawet przez kilka akapitów.
Ogólnie polecam

Kupiłem z rozpędu, bez przekonania. Zdecydowanie nie jest to kolejny odgrzewany kotlet pełen pompatycznych skrótów myślowych. Wciąga jakby się czytało kryminał.
Nie jestem historykiem ale autor zadał sobie chyba sporo trudu w dotarciu do źródeł ktore przynajmniej dla mnie były nowością w temacie.
Obrywa się w zasadzie wszystkim po równo (piłsudczycy i dmowszczycy)....

więcej Pokaż mimo to

avatar
131
29

Na półkach:

Autor postawił sobie za cel odbrązowienie Piłsudskiego i atakuje go bez pardonu. Im dalej w lekturze, tym gorzej. Stosuje przy tym nieładne triki perswazyjne. Oponentów Piłsudskiego - co zrozumiale - przedstawia za to w bardzo jasnych barwach. Zwłaszcza przedstawianie Legionu Wschodniego jak wielkiego sukcesu jest całkowicie błędne. W istocie była to porażka koncepcji Dmowskiego oparcia się o Rosję, co zresztą sam przyznał opuszczając Rosję, jako miejsce gdzie nic ugrać się nie zdoła.
Do plusów zaliczam lekkie pióro autora i wiele cytatów ze źródeł z epoki, szkoda że tendencyjnie dobranych.
Na marginesie - nie rozumiem skąd ciągle bierze się przymus wśród różnych autorów, żeby walczyć a to z piłsudczykami, a to z endekami. Spór jest dawno przebrzmiały i odgrzewanie go dzisiaj jest odrobinę żałosne.
Smutne, że nie jest to rzeczowa faktografia. Książka Chwalby na temat Legionów jest dużo lepsza - polecam

Autor postawił sobie za cel odbrązowienie Piłsudskiego i atakuje go bez pardonu. Im dalej w lekturze, tym gorzej. Stosuje przy tym nieładne triki perswazyjne. Oponentów Piłsudskiego - co zrozumiale - przedstawia za to w bardzo jasnych barwach. Zwłaszcza przedstawianie Legionu Wschodniego jak wielkiego sukcesu jest całkowicie błędne. W istocie była to porażka koncepcji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
42
40

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja. Jednakowoż brakuje mi na wstępie charakterystyki partii politycznych: PPS, OB PPS, ND, KNP - kto z kim i przeciw komu i dlaczego. Czytelnik mniej zorientowany w politycznych realiach pod zaborami może mieć trudności ze zrozumieniem sceny politycznej. Reszta OK. Bardzo dobrą rzeczą są obszerne cytaty i wspomnienia z epoki.

Bardzo dobra pozycja. Jednakowoż brakuje mi na wstępie charakterystyki partii politycznych: PPS, OB PPS, ND, KNP - kto z kim i przeciw komu i dlaczego. Czytelnik mniej zorientowany w politycznych realiach pod zaborami może mieć trudności ze zrozumieniem sceny politycznej. Reszta OK. Bardzo dobrą rzeczą są obszerne cytaty i wspomnienia z epoki.

Pokaż mimo to

avatar
281
277

Na półkach:

Ciekawa książka jak ktoś jest zainteresowany tematyką Legionów to Polecam tą książkę.

Ciekawa książka jak ktoś jest zainteresowany tematyką Legionów to Polecam tą książkę.

Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

„Ludzie i fakty na krętym szlaku wiodącym ku niepodległej Polsce”.

Nie milkną jeszcze echa obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości (bardzo godnie, zresztą, uczczone w naszym kraju i poza jego granicami) i być może właśnie dlatego tematyka Legionów i samego Marszałka Józefa Piłsudskiego wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, różnych pokoleń.

Ukazało się naprawdę wiele bardzo interesujących publikacji, przybliżających nam ten przełomowy fragment naszych dziejów a prezentowana tu książka Marka A. Koprowskiego „Legiony. Droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914”(jest to pierwszy tom) bez wątpienia do nich właśnie należy.

To moje drugie spotkanie z twórczością tego polskiego autora (wcześniej miałem niekłamaną przyjemność zapoznać się z lekturą „Kresy na Pomorzu”),który jak nikt inny, potrafi wczuć się w klimat i charakterystykę opisywanego okresu, co powoduje iż przedstawione tu wydarzenia, fakty i życiorysy postaci wydają nam się bliższe i niemal namacalne.

To wielopłaszczyznowe i rozpatrywane z różnych perspektyw spojrzenie na burzliwy okres lat 1906-1914 w kontekście zarówno politycznej jak i zbrojnej walki o odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej.

W sposób szczególny (choć, naturalnie, nie jedyny) dotyczy to samego Józefa Piłsudskiego, w obiegowej opinii mylnie (co zapewne, dla niektórych, będzie sporym zaskoczeniem),określanego jako twórcę Legionów, jego politycznych koncepcji oraz samej epopei Pierwszej Kadrowej.

To znakomicie zobrazowany historyczny rys tamtych czasów w którego tło wpisane zostały polityczne zamysły, tendencje, aspiracje i wizje, które już w niedalekiej przyszłości (wielkimi krokami zbliżała się I wojna światowa) niejednokrotnie będą decydowały o zamierzeniach i działalności polskich patriotów, rożnej orientacji.

Oczywiście z racji dość jasno sprecyzowanej przez autora tematyki (co możemy wywnioskować z tytułu) najwięcej miejsca poświęca pisarz działalności Polaków w zaborze rosyjskim a zwłaszcza Galicji, skupionych wokół przyszłego Marszałka Polski i jego współpracowników (organizacja Bojowa PPS, PPS- Frakcja Rewolucyjna, Związek Walki Czynnej, Zawiązek Strzelecki, choć naturalnie nie może się obyć bez przybliżenia nam działalności jego politycznych antagonistów w osobie Romana Dmowskego i Narodowej Demokracji (Drużyny Podhalańskie, Drużyny Bartoszowa, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół itd.) czy innych mniejszych ugrupowań i obozów.

Marek A. Koprowski obala przy tym wciąż pokutujący mit ukazujący nam Legiony Polskie jako zwartą, jednolitą, kierowaną twardą, ojcowska ręką Piłsudskiego armię, będącą bezpośrednim przedłużeniem jego koncepcji i woli. Obraz środowisk dążący do powtórnego przywrócenia Rzeczypospolitej na mapy Europy i Świata, jak dowiemy się z tego tekstu był zdecydowanie bardziej złożony, skomplikowany, pełen wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań oraz sprzeczności i osobistych animozji.

To fascynująca, pouczająca, niezwykle ciekawa i wyraźnie tchnąca sentymentem podroż ku burzliwemu, trudnemu, pełnemu niepokojów okresowi walki (toczonej na różnych polach),której stawką było odzyskanie przez Polskę niepodległości, widziana oczami wielu głęboko zaangażowanych w ten proces naszych patriotów. Ich wspomnienia, wypowiedzi, reakcje, listy, fragmenty dzienników czy pamiętników (chylę czoło przed iście tytaniczną pracą jaką włożył autor w zebrane tego wszystkiego w jedną spójną całość),przeplatają się z fragmentami artykułów prasowych tego okresu odezwami do mieszkańców i żołnierzy, wojskowymi raportami, meldunkami i politycznymi manifestami pozwalającymi znacznie lepiej zrozumieć nam dramatyczny czas.

Książka Marka A.Koprowskiego „Legiony. Droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914 jest zdecydowanie pozycja wartą polecenia.

„Ludzie i fakty na krętym szlaku wiodącym ku niepodległej Polsce”.

Nie milkną jeszcze echa obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości (bardzo godnie, zresztą, uczczone w naszym kraju i poza jego granicami) i być może właśnie dlatego tematyka Legionów i samego Marszałka Józefa Piłsudskiego wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, różnych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    3
  • Storytel
    2
  • Historia
    2
  • Domowa biblioteka - książki taty
    1
  • Audiobook
    1
  • - Historia / Powieść historyczna -
    1
  • Historyczne
    1
  • Mam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Legiony – droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne