Okładka książki Skazani na zyski. Tajemnicza wiedza właścicieli prawdziwych wartości - czyli - biblia świadomego inwestora Piotr S. Wajda
Piotr S. Wajda Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf biznes, finanse
biznes, finanse
Wydawnictwo Poligraf
2018-01-01
2018-01-01
biznes zysk poradnik

Na początek zacznę od pozytywów. Autor z pewnością zna temat, można dowiedzieć się wielu interesujących faktów o surowcach i inwestowaniu w metale szlachetne (i nie tylko). Przedstawia sporo ciekawych faktów na temat systemu finansowego, bankowości i finansów. Sprawił, że podjąłem decyzję o nieznacznych zmianach w portfolio, ale zdarza mi się to jednak całkiem rzadko, po lekturze jakiejkolwiek książki o tematyce finansowej.
A teraz przejdźmy do negatywów. Przede wszystkim przeszkadza mi sposób pisania autora, jego wyniosłość, arogancja i przekonanie o tym, że odkrył on jedyną słuszną strategię inwestycyjną, a inwestorzy w inne aktywa to kretyni. Może nie każdemu będzie to przeszkadzać, ale sprawia to, że zwyczajnie nie polubiłem autora. Kolejny element to sprytnie stosowany cherry picking, przy okazji porównywania inwestycji w nieruchomości do inwestycji w złoto. Umiejętnie wybrany okres porównawczy zdecydowanie przemawia na korzyść złota, jednakże wybierając inne okresy, metale szlachetne przegrają z innymi aktywami. Nie twierdzę, że to zła inwestycja, ale warto pokazać inne zestawienia by być obiektywnym. No i dochodzimy do ostatniego elementu. Cała książka jest w zasadzie reklamą dwóch firm i usług inwestowania w metale szlachetne i strategiczne. Jakoś opcja kupna koszyka inwestycyjnego, który będzie przechowywany w Szwajcarii (i oczywiście cały czas dla mnie dostępny) do mnie nie przemawia, bo jeżeli środki z systemu bankowego mogą wyparować, to równie dobrze żadne metale nigdy mogłyby nie zostać zakupione.

Przekazane informacje potrafią burzyć ogólnie przyjętą za pewnik obecną strukturę gospodarczą. Otwiera oczy na wiele procesów, które są bez naszej wiedzy/świadomości wprowadzane w życie. Z tego powodu, zdecydowanie polecam wszystkim, niezależnie od sytuacji finansowej. Informacje zawarte w niej pozwolą ustrzec się przed wszechobecną dezinformacją oraz zapobiegną podjęciu nierozważnych decyzji inwestycyjnych.

Na niekorzyść tej publikacji wpływa to, że jest formą reklamy. Z jednej strony świetnie, że autor bezpośrednio wskazuje rozwiązania (oferty),co oszczędziło mi ich poszukiwania na własna rękę. Z drugiej jednak strony w jakiś sposób ... podkopały we mnie zaufanie do treści (choć może to dobrze :)).
Dodatkowo autor niejednokrotnie pisze o tym samym, z różnych perspektyw, przez co miałem wrażenie "wtłaczania" informacji - prawie indoktrynacji ;) W pozycji edukacyjnej, może to i dobre rozwiązanie, jednak z mojej perspektywy (kogoś, kto cokolwiek na ten temat wiedział),było to drobnym zgrzytem.

Dzięki tej książce poszerzyłem swoją wiedzę w temacie finansów i inwestowania. Gratulacje dla autora. Polecam każdemu.

Potężna dawka wiedzy, autor wgłębił się w temat. Polecam

Potężna dawka wiedzy, autor wgłębił się w temat. Polecam

Książka która objaśniła mi w gruntowny i prosty sposób jak działają inwestycje, spekulacje, finanse. Błyskotliwie napisana, wciągająca. Idealny pomysł na prezent dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o świecie finansów!

Zawsze chciałam poznać świat finansów i inwestycji, ale książki napisane zbyt branżowym językiem były nieprzystępne w zrozumieniu. Skazani na zyski to książka napisana lekko i prosto, dzięki czemu nawet laik jest w stanie zrozumieć wszystkie zagadnienia :) Zdecydowanie polecam każdemu, kto chce osiągnąć płynność finansową.

Autor to erudyta i pragmatyk, a ja cenię sobie takich pisarzy i ich dzieła. Książka powinna poprzez oddziaływanie na czytelnika pośrednio zmieniać świat i mam wielkie nadzieje, że to się kiedyś uda.

• Nie posiadam
  • Economy