Biblia pierwszego Kościoła

2018-01-01
2016-01-01
Remigiusz Popowski
Biblia Pismo Święte Septuaginta LXX

Jak dla mnie najlepszy przekład Biblii, jaki czytałam. Niektóre wersety kompletnie zmieniają (wreszcie!) zafałszowany sens Tysiąclatki. Koniecznie do przeczytania i zrozumienia. Nowe odkrycia i lepsze rozumienie słowa.

Z góry zaznaczam, że opinia nie odnosi się do Biblii jako takiej, a do tego konkretnie tlumaczenia, czyli tzw. "Biblii Pierwszego Kościoła".

Powiedzieć, że jestem kolekcjonerem byłoby przesadą, jednak faktem jest, że moim swoistym hobby jest zbieranie wszelkich dostępnych tłumaczeń Pisma Świętego; mam ich już bodaj 11, nie ograniczając się jedynie do przekładów katolickich. Językoznawca ze mnie żaden, interesuję się jednak tą dziedziną, poszerzając swoją wiedzę zarówno na temat Biblii jako takiej, jak i problematyki związanej z jej tłumaczeniem.

To powiedziawszy, uważam "Biblię Pierwszego Kościoła" za najlepszy przekład z dostępnych obecnie na rynku. Odróżnia się od standardowej Tysiąclatki głównie trzema cechami: Stary Testament przetłumaczono nie z języków oryginalnych, a Septuaginty, przystępnością języka oraz stawianiem wierności tłumaczenia nad patetyczną formę. Nie oznacza to jednak, że ksiądz Popowski (tłumacz) zastosował język potoczny- jest on dostojny, jednak nie nazbyt podniosły, ale przez to znacznie przystępniejszy i jasny dla przeciętnego czytelnika.

Przystępny jest nie tylko sam język, ale również układ księgi oraz naprawdę przejrzyste teskty pomocnicze i przypisy (czego nie można powiedzieć o Biblii Tysiąclecia). Dla wielu atutem może być również fakt, że poszczególne fragmenty (jak słowa Jezusa, czy Księgi deuterokanoniczne) są wyróżnione spośród całości tekstu poprzez odmienną kolorystykę- ja sam nie mogę się tym cieszyć z powodu mojego daltonizmu.

Moja ogólna ocena jest wysoka. Do tego przekładu sięgam najczęściej i najchętniej zagłębiam się w problematykę teologiczną za jego pomocą. Jak już wspomniałem: specjalista w tej materii ze mnie żaden, piszę z perspektywy hobbysty-amatora.

Jeden z lepszych przekładów Biblii katolickiej jaki dane było mi przeczytać.
Ilość przypisów, powtarzających się, jednak czasami utrudnia czytanie - przypisy potrafią zająć połowę strony...

Jeden z lepszych przekładów Biblii katolickiej jaki dane było mi przeczytać.

To moje drugie tłumaczenie Biblii, które przeczytałem od deski do deski. Tłumaczeń NT przeczytałem już trzy w całości, a na codzień posługuję się często większą ilością. To jest zdecydowanie najgorsze z tych, które czytałem. Na minus oceniam powtarzające się przypisy odnoszące się do mniej istotnych kwestii (np. przypisów odnośnie tego co to jest talent, drachma czy srebrnik jest niezliczona ilość - wszystkie takie same - uważam, że wystarczyłby jeden z ewentualnymi odnośnikami do niego),a przypisów w kwestiach istotnych, czasem może nawet kontrowersyjnych albo nie ma, albo wyrażają bardziej opinię na temat tego co autor miał na myśli. Jeszcze o ile to jest do zaakceptowania jeśli chodzi o np listy apostołów jak do 1 Kor 11,6, to już nie do pomyślenia jest, że autor postanawia użyć bardziej poprawnego politycznie tłumaczenia w odniesieniu do słów Jezusa „na rzecz zachowania zamierzonego przez Chrystusa sensu” (Mt 19, 11-12). Trzeba mieć niezły tupet, żeby uważać się za znającego sens słów Chrystusa i przez to „odstępować od drastycznej dosłowności przekładu”. Biblia to wspaniała „książka” ale zdecydowanie nie polecam jej w tym przekładzie.

Bardzo dobry przekład, bardziej wierny oryginałowi, niż pobożnościowo podniosły. NT zgodnie z pierwotnym tekstem jest przetłumaczony bliżej stylu potocznego, co ułatwia zrozumienie wielu fragmentów. Ksiądz Popowski idzie w niektórych miejscach na kompromis między zgodnością z oryginałem a dotychczasowymi tłumaczeniami, jednak w razie pojawiających się wątpliwości szczęśliwie można zajrzeć w sieci do tłumaczeń interlinearnych. Jest to kawał dobrej roboty, trochę żałuję że w podobnie poręcznej formie nie wyszło wydanie poszerzonego kanonu Biblii ortodoksyjnej tegoż tłumacza. Wisienką na torcie jest powrót do tradycji dawnych manuskryptów - wszystkie kwestie wypowiedziane przez Jezusa są w czerwonym kolorze.

Jest to znakomity przekład Biblii, dokonany przez ks. prof. Remigiusza Popowskiego, który łączy w sobie wierność tekstu oryginałowi (odpowiednio: Septuagincie w przypadku Starego Testamentu oraz greckiemu oryginałowi Nowego Testamentu). Ks. prof. Popowski dokonał rzeczy wielkiej : połączył w swym przekładzie wysoką jakość tłumaczenia z pięknem języka polskiego, co w rezultacie przyniosło tekst nieco "surowy" w odbiorze (bo przekazujący wszelkie niuanse tekstu niedostępne w powszechnie znanych przekładach Biblii),ale jak najbardziej możliwy do zrozumienia i dający wiele korzyści dla wiary i intelektu czytelnika, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę świetne przypisy. Można byłoby nawet pokusić się o stwierdzenie, że zapoznawanie się z tym przekładem unaocznia, jak spłycone i strywializowane, "lekkostrawne" są takie przekłady, jak np. Edycja św. Pawła czy Biblia Tysiąclecia, co w przypadku świętych, natchnionych tekstów jest szkodliwe dla wiary. Szkoda, że nie jest to przekład obowiązujący w polskim Kościele katolickim, bo ma wszelkie ku temu zalety. Gorąco zachęcam do zakupu tej Biblii i zapoznawania się z jej tekstami - porównywanie jej z w/w szeroko znanymi tłumaczeniami (czy też im podobnymi) niezwykle otwiera oczy na to, jak wiele znaczy dobre, profesjonalne tłumaczenie i jak wiele zabiera wierzącemu czytelnikowi jego brak.

11/10 (poza skalą)
Trudno w ogóle oceniać takiego AUTORA i takie treść.
Obecnie moja ulubiona Biblia. Tekst ST do którego odnosili się pierwsi chrześcijanie i Ojcowie Kościoła w swoich komentarzach.

11/10 (poza skalą)
Trudno w ogóle oceniać takiego AUTORA i takie treść.

Α Ω

Α Ω

Jest to zdecydowanie mój ulubiony przekład Pisma Świętego. Łączy w sobie wierność oryginałowi (w tym przypadku Septuaginty i greckiej wersji Nowego Testamentu- co w przypadku polskich tłumaczeń jest dość rzadkie, gdyż przyjęło się u nas bazowanie na wersji hebrajskiej i aramejskiej) oraz piękno języka polskiego.

Podoba mi wyróżnienie (poprzez kolory) wypowiedzi Jezusa Chrystusa oraz teksty deuterokanoniczne Starego Testamentu. Przypisy są w tym tłumaczeniu znacznie bardziej przystępne, niż np. w Tysiąclatce, co jest moim zdaniem kluczowe, kiedy za Pismo Święte zabiera się tzw. przeciętny zjadacz chleba.

Drugą sprawą- być może już mniej merytoryczną; chociaż nie tak do końca- jest fakt, że Septuaginta właśnie, choć to przecież nie jest oryginalna wersja Starego Testamentu, służyła pierwszym chrześcijanom tak do nauczania religijnego, jak i do nawracania pogan (stąd też nazwa tej wersji Biblii- "Pierwszego Kościoła"). Ma to wielkie znaczenie metafizyczne, a poniekąd również merytoryczne i historiozoficzne.

Podoba mi wyróżnienie (poprzez kolory) wypowiedzi Jezusa...

• Chrześcijańskie
  • Chrześcijaństwo