Dziewczyny z Wołynia


Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
1527 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1184
407

Na półkach: , , ,

W 1939 roku na Wołyniu istniały antypolskie grupy, w skład których wchodzili Ukraińcy. Po ataku ZSRR na Polskę 17 września wymierzone przeciw Polakom akcje zaczęły się nasilać, a ich liczba i rozmiary wzrosły jeszcze po wybuchu wojny między Niemcami a ZSRR i zajęciu dawnych Kresów Rzeczpospolitej przez III Rzeszę w 1941 roku.
Jesienią 1942 roku swoją działalność rozpoczęła Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) – formacja zbrojna walcząca o niepodległość Ukrainy. Celem jej ataków od początku stali się mieszkający na Wołyniu Polacy. UPA wraz z OUN (Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów) są współodpowiedzialne za mordowanie polskiej ludności cywilnej. Koncentracja działań antypolskich miała miejsce latem 1943 roku.

Nacjonaliści ukraińscy przekonywali, że nadszedł odpowiedni moment dla wywalczenia niepodległej Ukrainy, ale główną przeszkodą są Polacy i dopóki choć jeden będzie żył na ukraińskiej ziemi, to nie uda się zdobyć samodzielnego państwa.

Bohaterkami powieści jest dziewięć dzielnych kobiet, Wołynianek, które przeżyły ten okropny czas ataków UPA i OUN. Przeżyły i mogą dać świadectwo współcześnie żyjącym, szczególnie młodym osobom, aby ich cierpienie i trud nie poszły w zapomnienie, aby mogło być dalej przekazywane, z pokolenia na pokolenie.

Powieść podzielona jest na dziewięć rozdziałów. Każdy zatytułowany imieniem bohaterki i opatrzony zdjęciem, w miarę aktualnym. Janina, Teodora, Alfreda, Helena, Rozalia...W treści rozdziałów poznajemy historię każdej z kobiet, okrucieństw jakich doznały, w jaki sposób cudem uniknęły śmierci i w jaki próbowały wrócić do normalnego życia. Cenne są również fotografie, które przetrwały i są dołączone do treści wraz z opisami.

„To straszne do czego zdolny jest człowiek. Jaką krzywdę może wyrządzić bliźniemu w imię obłędnej, nienawistnej ideologii”

Większość bohaterek w latach 1941-1943 miało zaledwie kilka lat. Najstarsza około siedemnastu. Dlatego wiele historii jest opowiedziana bez większych szczegółów. Niektóre z historii są opowiedziane chaotycznie, ale cóż się dziwić, kiedy opowiadane są w emocjach, które pomimo wielu lat od tych wydarzeń biorą górę nad spokojem serca i duszy. Ciężko jest przypominać sobie śmierć swoich bliskich, którzy ginęli katowani w bestialski sposób.

Powieść wywarła na mnie ogromne wrażenie. Każda z historii wywołała u mnie przerażenie, smutek, łzy i ogromny, ogromny podziw dla kobiet, które to wszystko przeżyły. Kobiet, które wychowane były w duchu patriotycznym. W domach przekazywano im miłość do ojczyzny, umiłowanie wolności, chęć niesienia pomocy innym. Jak to jedna z bohaterek wspomniała

„ Dla takich wartości gotowi byliśmy na najwyższe poświęcenia i wyrzeczenia. Dobro własne znajdowało się na szarym końcu”

Czy te wartości w dzisiejszych czasach są dla nas tak bardzo ważne, jak dla tych kobiet ?
Czy bylibyśmy w stanie znieść to wszystko co One przeżyły ?

Takie pytania nasunęły mi się po przeczytaniu książki, a na twarzy nie zagościł uśmiech, kiedy sobie na nie w duchu odpowiedziałam...

W 1939 roku na Wołyniu istniały antypolskie grupy, w skład których wchodzili Ukraińcy. Po ataku ZSRR na Polskę 17 września wymierzone przeciw Polakom akcje zaczęły się nasilać, a ich liczba i rozmiary wzrosły jeszcze po wybuchu wojny między Niemcami a ZSRR i zajęciu dawnych Kresów Rzeczpospolitej przez III Rzeszę w 1941 roku.
Jesienią 1942 roku swoją działalność rozpoczęła...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 852
  • Chcę przeczytać
    1 668
  • Posiadam
    422
  • 2018
    81
  • 2019
    75
  • Ulubione
    41
  • Teraz czytam
    39
  • Historia
    25
  • Literatura faktu
    24
  • II wojna światowa
    20

Cytaty

Więcej
Anna Herbich-Zychowicz Dziewczyny z Wołynia Zobacz więcej
Anna Herbich-Zychowicz Dziewczyny z Wołynia Zobacz więcej
Anna Herbich-Zychowicz Dziewczyny z Wołynia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także