Srebrny Kruk

Okładka książki Srebrny Kruk Michał J. Sobociński
Okładka książki Srebrny Kruk
Michał J. Sobociński Wydawnictwo: Abyssos Cykl: Wieszczba Końca Czasów (tom 1) fantasy, science fiction
Wieszczba Końca Czasów (tom 1)
Abyssos
2018-05-15
2018-05-15
michał jan sobociński srebrny kruk oculum mundi

To nie była książka dla mnie . Jednak przeczytałam gdyż ciekawość wzięła górę . Siedem opowiadań napisane pięknym językiem ,wymagające niesamowitej uwagi i skupienia .
Political fiction nie jest tematem dla każdego jednak jak wiadomo warto poszerzać horyzonty.
Intrygi wiodły prym ,a po trupach po celu było dywiza. Oprócz polityki nie zabraknie odniesień do religii a wiele przypadków można porównać ze światem realnym . Imiona przyniosły mi nie lada kłopot, ilość bohaterów również . Jednak średniowieczny świat w którym nic nie jest jakim się wydaje ciekawi .
Najlepsze jest to że każde z opowiadań , każdy czytelnik odbierze inaczej .
Trzeba przyznać ,że oprócz pięknego języka ,kunszt pisarski jest na wysokim poziomie.

JEŚLI LUBISZ BIESIADOWAĆ PRZY LITERATURZE, KTÓRA WYMAGA SKUPIENIA , A NAGRODĄ JEST EMOCJONUJĄCA TREŚĆ I NIEBANALNA FABUŁA- TO IDEALNIE TRAFIEŁEŚ !

„Srebrny Kruk" to siedem opowiadań dla wyrafinowanych miłośników fantasy. Pełen intryg, nieprzewidywalności zdarzeń oraz barwnych opisów, które pozwalają komfortowo wejść do świata stworzonego przez Michała Sobocińskiego. Świata, w którym nie brakuje magii, elfów, krasnoludów i innych stworzeń. Zmierzymy się z wieloma wywodami filozoficznymi, politycznymi czy dotyczącymi ekonomii oraz równości. Wszystko w świecie przesiąkniętym mrokiem, niepewnością co sprawia, że można by go wpisać w gatunek Dark Fantasy. Średniowieczny klimat sam w sobie wzbudza wiele emocji, gdyż wiadomo, że owe czasy rządziły się swoimi prawami a egzekwowanie sprawiedliwości czy uczciwość procesów była znikoma. Znajdziemy wiele odnośników do współczesności w temacie religii, rychłej sprawiedliwości, czy pogardy do wszelakiej odmienności.

Książka napisana ciekawym jerzykiem, który wpasowany jest do stworzonego świata- jest to ogromny atut autora. Skomplikowane imiona i nazwiska postaci mogą nieco sprawiać odrobinę kłopotu i powodować, że będziemy musieli wrócić stronę wcześniej. Jednak ta mała niedogodność zostaje wynagrodzona intrygami, spiskami, rozgrywką w której osiągnięcie zamierzonego celu jest priorytetem bez względu na straty jaki przyjdzie ponieść.

Siedem opowiadań, które łączą się w spójną całość. Okupione emocjami, które zdecydowanie nadają wyrazu wszystkim historiom. Świetnie skonstruowane dialogi wzbudzają ciekawość, nie przynudzają. Fabuła, którą odkrywamy to ogromna warstwa gdzie jedna intryg przykryta jest drugą, a na samym końcu dostajemy świetny efekt godny najsowitszej uczty, po której z nadmiaru dobrobytu ból głowy utrzymuje się również na drugi dzień.

Książka nie należy do łatwych pomimo, że jest zbiorem opowiadań wymaga solidnego skupienia by nie pogubić się w ogromnej ilości postaci, których jak wspomniałem powyżej ich imiona i nazwiska nie zapadają od razu w pamięć. Warto wspomnieć, że to nie jest książka jak podpowiada pierwsze skojarzenie o heroicznych bohaterach, niezliczonych dramatycznych pojedynkach itp. To nie oznacza, że książka jest nudna, a wręcz przeciwnie autor wpuszcza czytelnika do wykreowanego przez siebie świata na własnych zasadach w umiejętny sposób, który z góry zaskarbia sobie zaufanie.

Jak również wspomniałem w książce można doszukać się wielu odwzorowań do obecnych czasów. Każdy pewnie znajdzie wiele odpowiedników, a ich interpretację pozostawi własnym przemyśleniom.

Książkę mogę śmiało polecić. Każde opowiadanie jest ciekawe utrzymane we wspólnym nurcie. Dostarcza wiele ciekawych spostrzeżeń i emocji. Sięgnięcie po „Srebrnego Kruka" to jak otrzymanie zaproszenia na wspaniałą ucztę, przy której zasiadają jedynie wykwintni goście.

Michał J. Sobociński
"Srebrny Kruk"

* "A kogo obchodzi spokój, gdy polem bitwy jest krzyk?"

Dostałam siedem historii, które potrafią wciągnąć w swój świat pełen intryg i tej nieprzewidywalności! Nie wiesz czego możesz się spodziewać, w każdym z nich.

Fabuła jest niczym szkielet, którego sekrety pragniesz poznać. To kim był, dlaczego go widzisz. Co odczytasz z kości, będziesz chciał zapomnieć, ale ich widok już zawsze będzie przy Tobie. Kości maja to do siebie, że ich historie mogą się różnić w zależności od tego kto stara się je odczytać. I tak jest z każdą historią. To co ja z nich wyniosłam zostaje ze mną.

Akcja jest jak mżawka, którą czujesz, ale nie przejmujesz się za bardzo tylko idziesz dalej i dalej. Aż w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę, że jesteś cały mokry i już wiesz, że przepadłeś i jakąś cząstka ciebie zostanie w tej książce już na zawsze.

Podsumowując dostaniemy tutaj masę intryg, starodawny język i świat, który jest inny, ciekawy oraz niepowtarzalny. Nie zabraknie również magii, oraz stworzeń. Nie jest to jednak lektura dla każdego. Dostaniemy sporo wywodów filozoficznych, politycznych i ekonomicznych. Czytanie wymaga skupienia i koncentracji.

Więcej nie zdradzę, bo to trzeba przeczytać, by poczuć i zrozumieć.
Styl i język autora jest dla mnie niesamowity, nie jest lekki, ale właśnie dzięki temu jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

Dla mnie była to iście wyśmienita historia, która wchłonęła w mój umysł, tyle przemyśleń ile miałam podczas czytania, to jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło! 😁

Dodam jeszcze, że okładka jest przepiękna, ma swój mroczny urok. 🤩

Perun poleca dla tych co kochają ucztować podczas książki, uwielbiają myśleć, i cała swoją uwagę skupiają tylko na książce.

Michał J. Sobociński
"Srebrny Kruk"

* "A kogo obchodzi spokój, gdy polem bitwy jest krzyk?"

Political fiction zawsze było dla mnie trudne do czytania, nie lubiłam tego bełkotu i wciskania nadmiernej ilości historii. Pan Sobociński jednak stworzył dzieło napisane w bardzo ładnym, ale przystępnym języku. Trudniej może być tylko, jeśli czytasz wyłącznie young adult. Stylizacja języka bardzo udana, opisy nie są długie, ale przemawiają do wyobraźni. Klimat oddany obłędnie. Przyznam, że to właśnie język jest dla mnie największą zaletą, autor bardzo pomysłowo konstruował dialogi, przez co zapadły mi w pamięć. Pod tym względem był to miód na moje oczy. Czasem brakuje jakiegoś zwrotu akcji, ale też gdy jakiś już się pojawi, docenia się go całkiem dobrze. W samej narracji brakuje mi próby spojrzenia na polityczne zagadnienia z dwóch stron, wieje tu znaczną stronniczością. Nazwiska postaci bywają zbyt skomplikowane, w każdej scenie w zasadzie widziałam nazwisko i nie wiedziałam, kto to jest. Być może byłoby łatwiej, gdyby autor bardziej pochylił się nad każdą postacią i przedstawił nam ją na tyle wyraźnie, że zdołamy zapamiętać. Ogólnie polecam czytelnikom skupiającym się na ładnie wyglądającym tekście, którym najczęściej to wystarczy i osobom silnie zainteresowanym political fiction.

"Osobiście uważam, że wszystkiemu winne bogactwo. Jak człowiek biedny, to szuka winowajcy stanu swego paskudnego. Oczywiście łajza i nierób nie wskaże paluchem, że winę ponosi on. Zawiść to najpowszechniejsza z ludzkich cech. Zabrać tym, co mają więcej, żeby poczuli, jak większości jest źle."
Srebrny Kruk to tom I cyklu Wieszczba Końca Czasów. Jest powieścią osadzoną w stworzonym przez autora świecie Oculum Mundi.
Książka jest zbiorem siedmiu powieści.
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że nie są one ze sobą zbytnio powiązane. A jednak...
Gdy dojdziemy do ostatnich opowiadań wszystko zacznie nam się układać w całość.
Łączy je wszystkie postać Vendoma Tasartira. "Oficjalnie uczonego i attaché na dwór cesarski i margrabiego Marchii Północy. Nieoficjalnie szpicla, szpiega, donosiciela i mistrza magii."
Wszystkie przedstawione historie skupiają się na zakulisowych działaniach najważniejszych postaci w Cesarstwie Ingradyjskim.
Przekupstwo, rozwiązłość, intrygi, knowania, oszczerstwa, a nawet morderstwa. Wszystko po to, by osiągnąć założony cel. Jaki? O tym dowiecie się czytając tą historię.
Podziwiam Michała Sobocińskiego za stworzenie autorskiego świata, jednak słownictwo, które zostało użyte sprawiło, że przez niektóre opowiadania musiałam się mozolnie przedzierać.
Dość skomplikowane nazwy postaci oraz użyte słowa, których na co dzień nie stosujemy sprawiły, że były całe akapity, które musiałam drugi raz przeczytać, żeby zrozumieć sens wypowiedzi.
Przez to nie mogłam się w pełni wciągnąć w czytaną historię.
Jeśli jednak lubicie książki, które głównie skupiają się na aspektach politycznych, zakulisowych działaniach, niepewnych sojuszach, potajemnych spiskach i knowaniach, rozgrywkach krzywoprzysięzców oraz dążeniu do wyznaczonego celu za wszelką cenę (nawet po trupach) to Srebrny Kruk wam się spodoba.
Duży plus ode mnie za ciekawe ilustracje umieszczone w książce.
Przyznaję jednak, że nie jest to łatwa lektura i potrzebna jest duża doza skupienia, aby połapać się we wszystkich zawiłościach politycznych przedstawionych w powieści.
Współpraca barterowa z Wydawnictwem
Abyssos

Lubicie ambitne książki❓️🤔 Takie, których czytanie i zrozumienie wymaga skupienia? Ja od czasu do czasu lubię sięgnąć po tego typu lektury, bo satysfakcja z ich ukończenia jest ogromna. 😌 Taką książką okazał się "Srebrny kruk" Michała Sobocińskiego. Zapraszam na recenzję❗️

Akcja tej powieści fantasy toczy się w świecie Oculum Mundi i przedstawia historię zakulisowych rozgrywek największych stronnictw Cesarstwa Ingradyjskiego. ✨️ Te siedem, na pierwszy rzut oka niepołączonych ze sobą historii, w ostateczności tworzy spójną, prowadzącą do jednego rozwiązania całość. 👍 I choć czytając poszczególne opowiadania mamy wrażenie chaosu i braku logiki, to jest to odczucie mylne. 🙅‍♀️ Nic tu nie jest dziełem przypadku, co zrozumiemy wtedy, gdy dobrniemy do końca książki.

Opowiadana historia pełna jest magii, ✨️ fantastycznych stworzeń (między innymi moich ukochanych elfów! 🧝‍♀️),nie brakuje w niej perfidnych kłamstw, niecnych intryg i skomplikowanych rozgrywek politycznych. Jednym słowem sporo się dzieje❗️🤩

Muszę Was jednak ostrzec - to lektura dość trudna, na której mocno trzeba się skupić. 🧐 Obfituje w trudne słowa, które dotyczą zarówno imion bohaterów, jak i nazw miejsc. W odbiorze nie pomaga też dość skomplikowany język, którym posługuje się autor, chociaż zdaję sobie sprawę, że użycie go było zabiegiem przemyślanym i celowym. 👍 Gdy jednak odpowiednio skupimy się na treści, jesteśmy w stanie wynieść z niej wiele, a w ostatecznym rozrachunku książka okazuje się być ciekawa, wciągająca i trzymająca w napięciu. 🤩 Szczerze, z początku miałam problem z wkręceniem się w tę historię, ale gdy już mi się to udało, byłam bardzo ciekawa jej finału.

"Srebrny kruk" to fantastyka na poziomie, którą docenią czytelnicy lubiący bardziej skomplikowane fabuły. Nie jest to lektura na jeden wieczór, 🙅‍♀️ ale historia, w którą trzeba się wgryźć, zagłębić i pozwolić jej sobą zawładnąć. 😌 Jeśli lubicie tego typu książki, to ta Wam się spodoba. Polecam❗️😊

Planowanie i knucie intryg bywa bardziej mordercze, niż rzucenie się w wir walki.

W świecie Oculum Mundi panuje rzekomy spokój. To jednak tylko pozory. W skrytych pomieszczeniach i dalekich zakątkach krainy dochodzi do rozmów ludzi, którzy mają własną wizję przyszłości i za wszelką cenę chcą ją wprowadzić w życie. Każdy chce uszczknąć coś dla siebie, jednak co z tego wszystkiego wyjdzie?

Srebrny kruk to powieść, w której cała akcja zbudowana jest z dialogów. To 7 historii, które nie są ze sobą połączone, choć można odkryć wiele powiązań między nimi. Wystarczy być nieco uważnym 🙃

Michał Sobociński dwoi się i troi nadając swojej książce ciekawy klimat, wykorzystując do tego rozbudowany świat. Sam język można uznać za nieco przestarzały, ale został on użyty z takim właśnie zamysłem. Z pewnością książka nie podejdzie każdemu, bo jest specyficzna, ale ma swoje mocne strony🔥

Bardzo spodobało mi się nawiązanie do realnych problemów, które autor dostosował do swojej historii. Chodzi o równość każdej jednostki, bez względu na pochodzenie, rasę czy cokolwiek innego. Widać to już w pierwszym opowiadaniu i dostrzec można także w kolejnych 😊

Niestety muszę przyznać, że jako całość, nie do końca podeszła mi koncepcja autora. Nigdy nie przykładam zbyt dużej wagi do nazewnictwa, podczas gdy Michał Sobociński wykorzystuje całą masę trudnych nazw i imion, które dla mnie są czymś zbędnym (w takiej formie). Wychodzę też z założenia, że czyny bohaterów mówią o nich więcej niż słowa, a tutaj tego nie czuć 😶

Nie mówię, że książka jest zła, tylko nie do końca trafiła w mój gust. Ogólnie jest bardzo dobrze napisana i widać, że autor poświęcił jej dużo uwagi, a to jest godne pochwały. Myślę, że warto się z nią zapoznać i samemu ocenić, czy taka koncepcja się podoba 😁

„Srebrny Kruk” składa się z 7, pozornie niepowiązanych ze sobą opowiadań. Przez historie te, osadzone w świecie Oculum Mundi, przewija się jednak postać profesora Vendoma Tasartira – astronoma, astrologa i szefa tajnych służb. Podzielone na narody Cesarstwo Ingradyjskie (zabiłabym za mapkę w książce!) oplatają sieci kłamstw, spisków i intryg, a każdy dąży do swojego celu. Tylko co jest tym celem?

Początek „Wieszczby Końca Czasów” wydaje się przytłaczający. Masa intryg, przyciężkawy starodawny język i nowy wielki świat. I niespodziewanie ta mieszanka zaczyna Cię wciągać. Zaczynasz łączyć fakty i pojawia się ciekawość, do czego prowadzą te wszystkie spiski. Kto ma w tym jaki motyw, kto tym kieruje i jaką rolę tak naprawdę odgrywa sprawiający wrażenie staruszka profesor Tasartir.

Gdy zaczęłam czytać, moim pierwszym wrażeniem było, że to chyba książka nie dla mnie. Tymczasem w trakcie drugiego opowiadania złapałam się na szczerej ciekawości. Ba! Nie mogłam zasnąć, kombinując dokąd ta historia prowadzi, i czytałam, póki zmęczenie nie wygrało.

To, co mi się mega podobało, to nieprzewidywalność tych opowiadań. Akcja wydaje się zmierzać ku jakiemuś celowi, a tymczasem nagle dostajemy BUM! I zamiast spodziewanego rezultatu odkrywamy kolejną warstwę intryg.

Przez ostatnie opowiadanie leciałam już ekspresem. Nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że w końcu wiem o co chodzi, i po raz kolejny zostałam zaskoczona. Dobrze, że mam od razu pod ręką kolejną część. Czekanie na nią pewnie byłoby torturą.

Nie jest to jednak lektura dla każdego. Jest tu sporo wywodów filozoficznych, politycznych i ekonomicznych. Czytanie wymaga skupienia. Mi osobiście zdarzało się wracać do tyle co przeczytanego fragmentu, żeby go przyswoić, a i tak czasami kompletnie nie kumałam.

„Oculum Mundi” jest światem wielorasowym, gdzie poza ludźmi występują też istoty, które utożsamiamy ze światami fantastycznymi, takie jak elfy, krasnoludy czy trolle. Osobiście jednak uważam, że ten element się zgubił. Występują one jako postacie poboczne lub powód niepokojów społecznych, tyle że równie dobrze można by tu użyć każdej grupy ludzi o odmiennych poglądach, wierzeniach czy kolorze skóry, i wyszłoby na to samo.

Kto czyta moje recenzje, ten wie, że jeśli pojawiają się w książce błędy, szczególnie w zauważalnej ilości, to na bank o tym wspomnę. A więc i tu moim obowiązkiem jest donieść, że „Srebrny Kruk” jest wydany niechlujnie – błędy formatowania czy brak przerwy między słowami można darować, ale nie błędy ortograficzne! A takowe znalazłam. Drogie wydawnictwo Abyssos, możecie się spodziewać ode mnie maila z listą.

Moja ocena: 7/10

Po wiecej recenzji zapraszam na mojego bloga: napolcerenaty.pl

Nie jest to lektura łatwa. Często musiałam wracać 2-3 zdania wstecz, by się upewnić, że dobrze zrozumiałam co autor miał na myśli, a mimo to przeczytałam książkę w 3dni - jest to ogromnie wciągająca historia !!! A w zasadzie siedem połączonych ze sobą historii. Rzadko czytam fantasy, ale po książkach Michała chyba zmienię te proporcje 😉 Nie spodziewałabym się nigdy, że mimo specyficznego języka i całej tej fantastycznej otoczki, będzie mi się tak przyjemnie czytać te wcale nielekkie historyjki. Spomiędzy zdań wyziera też groza, nie jest przedstawiona jawnie, na początku prawie niewyczuwalna, ale z każdą stroną nabiera mocy. Naprawdę cieszę się, że się skusiłam na ten cykl, i nie mogę się już doczekać, aż zabiorę się za drugą część!

Mało się rozpisałam na temat Srebrnego Kruka, ale uwierzcie mi - tu nie ma co się rozpisywać, bo żadne słowa nie oddadzą tego klimatu lepiej, niż słowa zawarte w tej książce przez autora. Ta lektura sprawi Wam prawdziwą przyjemność, mimo iż nie jest łatwa w odbiorze.

Dziękuję @wydawnictwo_abyssos za recenzencki egzemplarz.

Srebrny Kruk autorstwa Michała Sobocińskiego wydana przez Wydawnictwo Abyssos.

Srebrny Kruk to zbiór siedmiu historii osadzonych w autorskim świecie Oculus Mundi, których pozornie nic nie łączy. Siedem ciekawych historii wypełnionych polityką, handlem, religią, geografią - pełne kłamstw, spisków i krzywoprzysięzców. Książka skomplikowana ale i dokładnie przemyślana. Ciężka w odbiorze ale niesamowicie klimatyczna. Pan Michał elokwentnie posługując się językiem oddał klimat jak mało który autor fantasy. Srebrny Kruk to niebywale satysfakcjonująca powieść - czytając i słuchając takiej pięknej korelacji słów czuje się pewien komfort samym brzmieniem.

Niestety już treść nie przemówiła do mnie - książka wymaga dużo pracy, skupienia i czasami powtarzania określonych fragmentów. Jest niczym artykuł naukowy, coś nie lekkiego, ale po skończeniu zostaje satysfakcja i duma. Mój odbiór może być też podyktowany faktem, że generalnie mam problemy z koncentracją i bardzo łatwo mi wypaść ze stanu skupienia. Przy tej książce było to nagminne, nie z powodu nudy ale może chęci odpoczynku od trudu politycznych rozgrywek.

Srebrny Kruk to powieść jakich mało, wypełniona pięknym językiem wprowadzającym w klimat fantasy. Zawiera w sobie mnóstwo pamiętliwych cytatów i dysput filozoficznych prowadzących do refleksji. Ulubionymi rozdziałami były "Kosa i kamień" wypełniony ekonomią i handlem oraz tytułowy "Srebrny Kruk" o naszym świątobliwy duchownym Brunonie.
Książka, która jest dla mnie jak skok na bungee z moim lękiem wysokości - nowym nietypowym doświadczeniem, którego bym nie powtórzył... Dlatego trudno powiedzieć mi, czy mogę książkę polecić - mam nadzieję, że moja recenzja da Wam pewność, czy to książka dla Was. A jeśli się skusicie - to mogę polecić genialny audiobook czytany przez Jakuba Kamieńskiego. Myślę, że jego aktorstwo głosowe oddało znakomity hołd powieści Pana Sobocińskiego.

Srebrny Kruk autorstwa Michała Sobocińskiego wydana przez Wydawnictwo Abyssos.

• Przeczytane w 2023
  • Wspołpraca