Zwierzoobjaśniarka. Wynalazek, który zmienił świat

Okładka książki Zwierzoobjaśniarka. Wynalazek, który zmienił świat Sergio Olivotti
Okładka książki Zwierzoobjaśniarka. Wynalazek, który zmienił świat
2018-06-20
2018-06-20
Joanna Wajs
Joanna Wajs

Okładka książki Święty Mikołaj i Śnieżynka, która spadła mu z nieba Michele D’Ignazio, Sergio Olivotti
Święty Mikołaj... Michele D’Ignazio,&...
Okładka książki Święty Mikołaj bierze nadgodziny Michele D’Ignazio, Sergio Olivotti
Święty Mikołaj... Michele D’Ignazio,&...

Okładka książki Dobranocki na Gwiazdkę Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
Dobranocki na ... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Babcocha Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Babcocha Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Horror Emilia Dziubak, Madlena Szeliga
Horror Emilia Dziubak, Mad...

Zrozumieć mowę zwierząt

Pośmiałam się przy lekturze. Aż mnie mięśnie brzucha rozbolały 😁
Czego to ludzie nie wymyślą, i wspaniale!!
Serdecznie polecam. Rewelacja!!

Ps. O czym śpiewają ryby?
"Kiedy powiem sobie ość", "Przepłyń to sam", "Moja i twoja mierzeja"...

Całość dopełniają niezwykłej urody ilustracje autora, Sergio Olivotti'ego.

Koniecznie zaopatrzcie się we własny egzemplarz!!!

Pośmiałam się przy lekturze. Aż mnie mięśnie brzucha rozbolały 😁
Czego to ludzie nie wymyślą, i wspaniale!!
Serdecznie polecam. Rewelacja!!

Ps. O czym śpiewają ryby?
"Kiedy powiem sobie ość", "Przepłyń to sam", "Moja i twoja mierzeja"...

Całość dopełniają niezwykłej urody ilustracje autora, Sergio Olivotti'ego.

Koniecznie zaopatrzcie się we własny...

Zaglądając w czerwcowe zapowiedzi Naszej Księgarni od razu w oczy rzuciła mi się Zwierzoobjaśniarka. Wynalazek, który zmienił świat i wiedziałam, że ten tytuł musi znaleźć się w moim posiadaniu. Czy i tym razem miałam szczęście trafić na fajną pozycję?

Kiedy zobaczyłam tę książkę i jej tytuł, pomyślałam sobie, że to będzie świetna pozycja dla dzieci, które uwielbiają zwierzaki i chciałyby wiedzieć, co też ich ulubieńcy sobie myślą, co mają do powiedzenia nam, ludziom. Nie myliłam się, w środku znalazłam dokładnie to, czego się spodziewałam. Raj dla małego fanatyka świata zwierząt. Wydawca określa przedział wiekowy 6-14 ja myślę, że zdecydowanie książeczka bardziej nadaje się dla nastolatka niż dla kilkulatka, a dlaczego dowiecie się, gdy zagłębicie się w moją recenzję.

"Zawsze jest coś do wymyślenia,
a nawet jeśli nie ma,
to trzeba coś wymyślić!".

Na samym początku chciałabym, zapytać Was, czy wiecie, czym jest tytułowa zwierzoobjaśniarka?
Otóż zwierzoobjaśniarka jest to każde urządzenie, dzięki któremu możemy przetłumaczyć język zwierzęcy na ludzki i odwrotnie. Brzmi świetnie prawda? Pomyślcie sami jakie to ułatwienie, gdybyśmy mieli takie urządzenie, wizyty u weterynarza z naszymi pupilami, byłyby dużo rzadsze, a portfele nieco cięższe. W książeczce poznacie Bonawenturę Karczocha, który to, odkrył tą rewolucjonizującą machinę. Dowiecie się, jak w ogóle wpadł na pomysł zaprojektowania takiego urządzenia. Choć zażartowałam sobie wcześniej, to okazuje się, że w naszej bajce wcale nie jest tak kolorowo po odkryciu Bonawentury Karczocha. Zwierzęta nie mają już tak wygodnie, koty muszą pożegnać się z wylegiwaniem, a świat dosłownie staje na głowie! Relacje ludzko-zwierzęce wykraczają już poza platoniczną miłość, ba! nagrywane są filmy z zakochanymi w sobie przedstawicielami świata ludzi oraz świata zwierząt, przedstawionymi w głównych rolach. No i jak w ogóle doszło do tego, że karaluch został burmistrzem?

Który maluch nie pytał: “Mamo! Co ten piesek szczeka? On czegoś chce?” I co, my rodzice mamy odpowiedzieć? Co odpowiedzieć dziecku? A co jeślibyśmy rozumieli mowę zwierząt? Potrafili z nimi rozmawiać, dyskutować. Jeśli chcielibyście wraz z dzieckiem poznać odpowiedź, sięgnijcie po najnowszą książkę od wydawnictwa Nasza Księgarnia pt. “Zwierzoobjaśniarka. Wynalazek, który zmienił świat”.

To CUDOWNIE ilustrowana opowieść o wynalazcy, który skonstruował zwierzoobjaśniarkę. Tak, tak. Specjalny mechanizm, dzięki któremu ludzie i zwierzęta mogli ze sobą rozmawiać. A gdy już mogli się ze sobą porozumieć…

Przekonajcie się sami, czytając (i zatracając się w przeglądaniu) przesympatycznej książeczce “Zwierzoobjaśniarka. Wynalazek, który zmienił świat” od wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Marzyliście kiedyś o maszynie objaśniającej to, co mówią zwierzęta? Nie Wy jedyni. Wiele osób zastanawiało się nad tym, w jaki sposób zbudować takie urządzenie i jak wpłynęłoby to na życie wszystkich stworzeń na Ziemi. Na pewno zrozumiała komunikacja zmieniłaby relacje w społeczeństwie. Sergio Olivotti zabiera nas w świat, w którym posiadanie zwierzoobjaśniarki pozwala zrozumieć pragnienia zwierząt.
Autor tworzy opowieść o pierwszych eksperymentach, kongresach, pomysłach profesora Beczały, który w czasie jednych ze spotkań naukowych podzielił się odkryciem zwierzoobjaśniarki wynalezionej przez Bonawenturę Karczocha. Mityczne urządzenie dzięki notatkom wynalazcy może być zrekonstruowane. Od młodych lat wynalazca zajmował się problemami zwierząt i z tego powodu miał na swoim koncie tak ważne wynalazki jak doplamiarkę do żyraf czy kurodroid fotocytoigłowgraficzny. Umiejętności lingwistyczne pozwoliły mu na przyjrzenie się problemom komunikacyjnym i po wielu próbach oraz błędach i ich naprawie w końcu mógł stworzyć maszynę idealną, która z czasem obrosła w legendę i pozwoliła a snucie opowieści na temat tego, co byłoby gdyby istniała dużo wcześniej np. w czasach Noego.
Sergio Olivotti snuje zabawną i pouczającą opowieść o tym, w jaki sposób różne urządzenia mogą zmieniać nasz świat. Książka obfituje w skomplikowane nazwy nieznanych, ale bardzo pomysłowych urządzeń. Pomysłowość bohatera pozwala rozwijać wyobraźnię dzieci i pokazywanie im, że umysł wynalazcy to przede wszystkim umysł niczym nieposkromiony, otwarty na nawet najdziwniejsze pomysły.
Przy okazji snucia historii wynalazcy oraz zwierzoobjaśniarki Sergio Olivotti zabiera młodych czytelników do świata zmienionego przez możliwość komunikacji wszystkich z wszystkimi, możliwości poznawania tajemnic, przewodnich tematów rozmów oraz alternatywnej komunikacji. Autor dzieli się z nami refleksją na temat komunikacji oraz zrozumienia. Po pokazaniu fascynującej wizji, w której wszyscy ze wszystkimi mogą dzielić się swoim punktem widzenia zauważa, że samo mówienie to nie wszystko. Trzeba jeszcze chcieć słyszeć innych i rozumieć, a to jeśli bardzo się chce nawet bez technologii jest możliwe.
„A jednak starzy luzie z pewną nostalgią wspominają czasy, w których nie było całej tej technologii. Wystarczyło, że człowiek spojrzał na psa machającego ogonem albo posłuchał mruczenia kota, i już wiedział, że są zadowolone.
Bo żeby się rozumieć i ze sobą rozmawiać, nie trzeba wcale cud-objaśniarek czy innych wynalazków, trzeba tylko tego chcieć”.
„Zwierzoobjaśniarka” to piękna opowieść o nas, naszej komunikacji, banalności rozmów i jednoczesnym niezrozumieniu. Poszukiwaniu sposobów na to, aby ktoś nas usłyszał, wysłuchał, pochylił nad tym, co my mamy do powiedzenia. Światy zwierząt doskonale pokazują światy ludzkie z ich skupieniem się na rzeczach małoważnych, ale z perspektywy różnych grup urastających do świętości i ważnych symboli. Autor bardzo umiejętnie korzysta z dorobku kulturowego ludzkości. Swobodnie sięga po symbole i postaci religijne oraz literackie i wprowadza to wszystko w coś na rodzaj rozprawy naukowej o wynalazcy. Stylistyką książka przypomina twórczość Hermanna Hessego, a szczególnie „Grę szklanych paciorków”, w której czytelnik otrzymuje życiorys Józefa Knechta żyjącego w wymyślonej Kastalii. Tu jest podobnie: Bonawentura Karczoch urodził się w miejscu wymyślonym przez pisarza. Czasami pojawiają się znane nam nazwy oraz daty, ale tylko po to, by uwiarygodnić opowieść i umieścić ją w czasie.
Książkę wzbogacono w interesujące, przyciągające uwagę ilustracje. Duża i zróżnicowana czcionka oraz niedługie rozdziały i żywy język, a także niezwykła fantazja autora sprawiają, że lekturę czyta się szybko i przyjemnie. Fabuła wciąga do ostatniej strony. Strony bardzo dobrze zszyto i oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu lektura posłuży dzieciom długo. Polecam wszystkim młodym nieskrępowanym umysłom oraz starszym szukającym prostej, zabawnej opowieści z mądrym przesłaniem.

• Piękne ilustracje
  • Cztery 🐾 dla 👧👦
  • LIT. DZIECIĘCA 6-8 lat
  • Wyd. Nasza Księgarnia

Sergio Olivotti Zwierzoobjaśniarka. Wynalazek, który zmienił świat Zobacz więcej