Będę strażakiem

Okładka książki Będę strażakiem
Quentin Gréban Wydawnictwo: Media Rodzina literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Un jour, je serai pompier
Media Rodzina
2018-03-20
2018-03-20
32 min.
Natalia Zmaczyńska
zawody zawód przyszłość quentin greban

Okładka książki Tata Hélene Delforge, Quentin Gréban
Tata Hélene Delforge, Qu...
Okładka książki Miłość Hélene Delforge, Quentin Gréban
Miłość Hélene Delforge, Qu...
Okładka książki Mama Hélene Delforge, Quentin Gréban
Mama Hélene Delforge, Qu...

Jakiś czasu temu w naszym domu zamieszkało „Kiedy dorosnę” Quentina Grébana. Książka ta, zarówno dzięki treści, jak i pięknym, wdzięcznym ilustracjom skradła moje serce. Serduszko Zosi zresztą również. Spojrzałam zatem, czy jeszcze jakaś książka tego autora została przetłumaczona na język polski i okazało się, że owszem, w dodatku taka, który przynajmniej z tytułu wydawała się nawiązywać do „Kiedy dorosnę…”. Ilustracja na okładce zachęcała, więc decyzja przyszła do mnie szybko – chcemy mieć tę publikację!

Kiedy przeczytałyśmy ją z córą po raz pierwszy, byłam… zaskoczona! To było coś, czego się nie spodziewałam, coś zupełnie innego niż poprzednia książka tego autora. Zastanawiałam się nawet, jak ugryźć temat, gdy Zosia już podrośnie, aby wyłuskać z lektury coś więcej niż sympatyczną, zabawną historyjkę. Bo taką ta opowieść niewiątpliwie jest. Poznajemy tu Oskara, małego misia, który gdy dorośnie, chciałby zostać strażakiem. W zasadzie już teraz usilnie do tego dąży, jednak prawdziwi strażacy nie zwracają na niego uwagi. Oskar postanawia zatem wziąć sprawy w swoje ręce i pomagać tym, którzy znajdą się w potrzebie. Cel piękny, ale z jego realizacją bywa różnie. Bo samozwańczemu strażakowi zdarza się na przykład ugasić świeczki na torcie urodzinowym, myśląc, że ma do czynienia z pożarem. Albo ściąć drzewo, na którym utknął kotek. Tyle że przy okazji drzewo to niszczy pobliski dom. Tak więc tutaj nie zawsze jest słodko i kolorowo, za to historia ta może stać się przyczynkiem do rozmowy na istotny temat – dobre chęci są ważne, ale warto też zwracać uwagę na to, czy ktoś potrzebuje i chce naszej pomocy, by nie uszczęśliwiać ludzi na siłę. Nie myślcie jednak, że nasz bohater jest irytujący czy wtyka nos w nie swoje sprawy. To po prostu młody pasjonat zawodu strażaka, który bardzo by chciał się w nim realizować. Zresztą, gdy sytuacja naprawdę tego wymaga, Oskar potrafi stanąć na wysokości zadania i ratuje z opresji potrzebujących, udowadniając tym samym odwagę i swoje umiejętności.

"Będę strażakiem" ze względu na swoją małą objętość, ale jednocześnie wielki format, mało treści a dużo ilustracji idealnie nadaje się dla dzieci bardzo małych. Moja córeczka ma ponad rok, a ta pozycja bardzo przypadła jej do gustu. Bajka jest krótka przez co za jednym razem przeczytałam jej całą książkę. Chętnie oglądała również ogromne i piękne ilustracje w niej zawarte. Starszym dzieciom również powinna się spodobać, zwłaszcza tym, którzy marzą o zostaniu strażakiem.

Muszę wspomnieć jeszcze o pięknym wydaniu tej książeczki. Twarda oprawa, na co zwracam szczególną uwagę przy książkach dla dzieci, cudowne ilustracje i ciekawa treść sprawią, że niejedno dziecko będzie z tej pozycji zadowolone.

Jeśli macie dzieci, rodzeństwo czy małych moli książkowych w swoim otoczeniu, którym chcecie sprawić prezent to pamiętajcie o "Będę strażakiem"! 🚒

Jestem fanką ilustracji tego autora. Podejrzałam u kuzyna i nie mogłam się oderwać. Myślę, że spodoba się nie tylko chłopcom, którzy marzą o tym, by zostać strażakiem :-)

2081

Piękne ilustracje!
Tekstu mało ale jest to pozycja do rozmowy rodzica z dzieckiem.

Piękne ilustracje!
Tekstu mało ale jest to pozycja do rozmowy rodzica z dzieckiem.

• Biblioteka
  • Dla J&J
  • Do kupienia dla Klary
  • Dla szkrabów
  • Z - książki dla 3-latka

Dodaj cytat z książki Będę strażakiem