Wszystkie psy Eli

2018-08-29
28 min.
Katarzyna Skalska

Okładka książki Gruffalo Julia Donaldson, Axel Scheffler
Gruffalo Julia Donaldson, Ax...
Okładka książki Ośmiornica na dachu Lucy Branam, Rogério Coelho
Ośmiornica na ... Lucy Branam, Rogéri...
Okładka książki Gdy Pola się zgubi. Magdalena Kozieł-Nowak, Gabriela Rzepecka-Weiss
Gdy Pola się z... Magdalena Kozieł-No...
Okładka książki Wiewiórki, które nie chciały się dzielić Rachel Bright, Jim Field
Wiewiórki, któ... Rachel Bright, Jim ...

Marzenia bywają bardzo różne.
Jedne przyziemne a inne wzniosłe tak bardzo, że prawie nie realne.

A jak to jest z psem?🐕
Żywe stworzenie wymaga naszej troski, uwagi i zaangażowania w opiekę nad nim.
Czy marzenie o psie, ma prawo się spełnić gdy w grę wchodzi kilkuletnia dziewczynka?🐶

Poznajcie Elę, bohaterkę opowieści Catariny Kruusval, "Wszystkie psy Eli", która tak jak większość maluchów w jej wieku wprost przepada za czworonożnymi towarzyszami.
O wydanie zatroszczyło się wydawnictwo @zakamarki, a o niewatpliwie jedno z najpiękniej brzmiących tlumaczeń, nawet przy codziennym maglowaniu lektury, zadbała Katarzyna Skalska.

Czy kojarzysz już ten czas, gdy podczas wspólnego spaceru podążacie za cudzym pieskiem obserwując jego poczynania?
Albo z niecierpliwością krążycie po okolicy licząc je?🤔

Takim właśnie dzieckiem okazuje się tytułowa bohaterka, która otoczona wspaniałymi zwierzętami poszukuje wśród nich tego, który mógłby zostać jej.
Wymagania okazują się bardzo nietypowe!
Jedne z nich są bardzo zwariowane i ciężko dotrzymać im kroku.
Inne są silne i z łatwością uciekają ze smyczy w nieokreślonym kierunku.
Jeszcze inne slinią się tak bardzo, że stojąc obok można pomyśleć, że z nieba zaczyna padać deszcz!🤭
Czy znajdzie idealnego?

Książka podkreśla różnice między gatunkami psów, usposobieniem, zachowaniem i wyglądem. Udowadnia, że posiadanie psa to w dużej mierze również akceptacja i zrozumienie.
To prawdziwa podróż przez świat psich zwyczajów!
Ale czy poznasz zwierze, które będzie należało tylko do Eli?

Autorka stworzyła przepiękna historię o potrzebie serca dziecka, które uczy się odkrywać świat, rozumieć własne dylematy i oczekiwania, ale także uczy się-czekac.
Ela i jej rodzina to wyjątkowi bohaterowie, którzy słuchają, wspierają I stoją obok w trudzie zrozumienia.

Temat marzenia ujęty jest pięknie, prostymi słowami a przy tym eciaz lekki.
W końcu każdy ma marzenia.
A posiadanie przyjaciela to niezwykła nauka, nietypowej gdy łączy się ją z obowiązkami. ❤️

Marzenia bywają bardzo różne.
Jedne przyziemne a inne wzniosłe tak bardzo, że prawie nie realne.

A jak to jest z psem?🐕
Żywe stworzenie wymaga naszej troski, uwagi i zaangażowania w opiekę nad nim.

Wiele dzieci pragnie mieć pieska. Rodzice często wstrzymują się z decyzją o nabyciu czworonożnego członka rodziny, z jednego prostego powodu. Zwierzak to odpowiedzialność. Co roku słyszymy o porzuconych w lesie psach oraz kotach, które często spotkał tragiczny los. Mimo że na tym polu znacznie wzrosła w społeczeństwie empatia, to i tak polskie schroniska są przepełnione, a lekarze weterynarii mają ręce pełne pracy. Bowiem zwierzak, w tym konkretnym przypadku pies, nie jest istotą doskonałą. Nie ma w sobie tej iluzji rodem z "Zakochanego kundla" gdzie pieskie życie, przynajmniej w pewnych sferach, jest sielskie oraz beztroskie. Jedne psy chrapią, inne są wyjątkowo żywiołowe, a kolejne ospałe. Wszystkie natomiast kochają bezwarunkowo i o tym jest ta książka. O psach, które kocha Ela.

Po tym wstępie wydawać by się mogło, że przedstawiłem cały temat, jaki porusza książeczka "Wszystkie psy Eli". Otóż nie. Owszem, nie jest to nic przesadnie zawiłego i długiego, wszak to pozycja dla dzieci, ale pokazuje pewną ważną rzecz. Każdy pies jest inny, każdy, tak samo jak człowiek, ma jakąś przywarę, która potrafi być irytująca. Hektor chrapie, Reks ciągle biega, a Sasanka jet uparta i jak raz gdzieś usiądzie, to wołami psiny nie ruszysz. Oto uroki psiej natury, tak podobnej do naszej. Z pewnością każdy z nas zna kogoś, kto chrapie tak mocno, że słychać go w całym pionie bloku (ech... wspomnienia).

Zatem jeśli szukamy psa, to nie możemy się kierować wyidealizowanym obrazem czworonoga. Ela tak na początku robiła i szybko się przekonała, że to nie jest dobry kierunek. Pies, który zawita w nasze progi pokocha nas takimi, jakimi jesteśmy i my również to musimy uczynić. Dać szansę na miłość i wziąć za nią odpowiedzialność. Tego też uczy ta książka, którą warto aby przeczytali również dorośli. Na koniec pozwolę sobie zacytować słowa, które na zawsze zapadły mi w pamięci, po obejrzeniu filmu "Marley i Ja":

"Pies nie cieszy się z wielkiego domu, drogiego auta, ani markowych ciuchów. Patyk jest spełnieniem jego marzeń. Nieważne czy właściciel jest bogaty, biedny, mądry lub głupi. Wystarczy, że pokochasz psa, a on odwdzięczy ci się tym samym."

Lepszego podsumowania tej książki, nie umiem znaleźć.

Za sprawa serii o Eli (Pilka Eli, Kwiaty od Eli itd.) moja corka zakochala sie w ksiazkach. Nie miala dwoch lat a czytalam jej "Ele" kilka razy dziennie. Opowiesc o psach pojawila sie duzo pozniej, ale ze wzgledu na sentyment jakim obdarzamy Ele, te ksiazke tez bardzo lubimy, w dodatku format tej ksiazki jest wiekszy, wiec duzo przyjemnych ilustracji.

O Eli jako bohaterce książek dla dzieci słyszałam dużo dobrego, na długo zanim na rynku pojawiła się część o czworonogach, których jesteśmy z córą absolutnymi miłośniczkami. Choć moja Zosia ma dopiero czternaście miesięcy, to na kartach różnych publikacji wypatrzy każdego psiaka – nieważne, czy zajmuje pół ilustracji, czy merda ogonkiem gdzieś za krzakiem. Córa wie, że ten merdający ogon należy do psa i to na nim skupi swoją uwagę. Tak więc książki, których głównymi bohaterami są psy, królują u nas od jakiegoś czasu. Założyłam, że z Elą będzie podobnie. I było!

O ile Zosia średnio może jeszcze słucha tego, co czytam, tak pokazuje na każdego psiaka w książce i po swojemu naśladuje swoje ulubione hau-hau. Dla dzieci starszych sama historia również będzie ciekawa, bo też wiele dzieciaków marzy przecież o własnym czworonogu, a na przeszkodzie stoją… rodzice. Ela nie jest odosobnionym przypadkiem w tej kwestii. I gdy tak marzy o swoim psie, poznaje psy cudze, a każdy z nich ma jakąś wadę. Jeden się ślini, inny za mocno ciągnie smycz. Osobiście uważam, że to bardzo dobre ujęcie tematu – nie idealizuje się psów, ale pokazuje, że one także mają swoje zwyczaje, różne temperamenty, czasem uciążliwe, choć zazwyczaj i tak kochane. Wiedząc o tym, można uniknąć rozczarowania, gdy już rodzice ulegnom prośbom swoich pociech, że to przecież nie tak miało być.

Kolejna zaleta książki to pokazanie, jak bardzo psy mogą się od siebie różnić – zarówno wyglądem, jak też usposobieniem. Zupełnie jak… ludzie. Wszyscy różnimy się od siebie i to właśnie czyni świat wyjątkowym miejscem. To dobry wstęp do rozmów na ten temat, często niełatwy do zrozumienia dla małego człowieka.

Podoba mi się także samo wydanie – duży format z równie dużymi ilustracjami w dobrym guście, tekst ustępujący miejsca pod względem ilości właście obrazowi, który dla dzieci jest najciekawszą formą przekazu i gruba oprawa, dzięki której książka tak szybko nie ulegnie zniszczeniu. To nasze pierwsze, ale myślę, że nie ostatnie spotkanie z Elą i jej przygodami. Zapewne sięgniemy także po te bardziej przystające wiekiem do mojej córy.

www.zaczytana.com.pl

Bardzo przyjemna historia z jedną z ulubionych dziecięcych bohaterek. Przyznać jednak muszę, że po świetnej Jabłonce Eli - w której jest dużo więcej niż tylko opowieść o złamanym podczas wichury drzewie - może być trochę rozczarowująca.

Niejmniej, to książka ładnie wydana i przyjemna w odbiorze.

Niejmniej, to książka ładnie wydana i przyjemna w odbiorze.

polubiona u nas. Widzę tez ukłon w stronę taty. Wiec wszyscy są zadowoleni :)

polubiona u nas. Widzę tez ukłon w stronę taty. Wiec wszyscy są zadowoleni :)

• Dla dzieci
  • Biblioteka