Mama

Media Rodzina
2018-05-10
2018-05-10
Jarosław Mikołajewski, Magdalena Mikołajewska
miłość matka mama dziecko macierzyństwo rodzicielstwo

Okładka książki Tata Hélene Delforge, Quentin Gréban
Tata Hélene Delforge, Qu...
Okładka książki Miłość Hélene Delforge, Quentin Gréban
Miłość Hélene Delforge, Qu...

Okładka książki Najlepsza zupa na świecie Mar Ferrero, Susanna Isern
Najlepsza zupa... Mar Ferrero, Susann...
Okładka książki Na zawsze przyjaciele Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
Na zawsze przy... Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Mirabelka Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Mirabelka Cezary Harasimowicz...

Zmysły macierzyństwa

To jedna z najpiękniejszych książek o matczynej miłości jaką miałam w rękach?
Właśnie tak. Książka, która chwyta za serce niczym ta mała piąstka, która ściska nasz palec zaraz po urodzeniu. Zapada w pamięć, jak ten moment, gdy pierwszy raz widzimy nasze dziecko i zbiera ogrom uczuć, emocji i wspomnień, niczym pamiętnik z macierzyństwa.

Sentymentalna i wrażliwa, momentami delikatna i czuła, w innych chwilach głęboka i prawdziwa. Pełna przemyśleń, radości, zmęczenia, tęsknoty, troski, obietnic, wybaczenia i miłości, tak ogromnej i niezmierzonej, że nie sposób to opisać w kilku słowach.

Tyle w tej książce naszych chwil, naszych rozważań, naszego życia, a to zaledwie garstka tego co przeżywamy każdego dnia, gdy jesteśmy blisko, bądź daleko, niewyspane, smutne, szczęśliwe, zatroskane, myśląc o chwili obecnej, wspominając przeszłość, zastanawiając się nad przyszłością.

W tej cudownej książce znajdziemy siebie oraz inne mamy, które tak jak my idą drogą macierzyństwa z całą jej słodyczą i trudami.
Piękne słowa, płynące prosto z serca wzbogacone ilustracjami, które oddają wszystko, a nawet więcej.

Chciałbym aby wszystkie mamy mogły ją przeczytać.

To jedna z najpiękniejszych książek o matczynej miłości jaką miałam w rękach?

Sentymentalna i wrażliwa, momentami...

Czy książka może być wyznaniem miłości? Jeśli tak, to ta z pewnością nim jest. To książka, która aż ocieka matczyną miłością i pokazuje wszystkie jej barwy razem ze wszystkimi cieniami i blaskami.

Na pierwszy rzut oka idą cudowne ilustracje i już na samej podstawie oprawy graficznej możemy stwierdzić, że mamy bardzo różnią się od siebie, ale to co je łączy to troska i miłość jakimi otaczają swoje dzieci.

Czasami byśmy chciały zatrzymać te ulotne chwile szczęścia i pielęgnować je w sercu już na zawsze. Czas niestety ucieka, ale dając naszym pociechom tyle miłości ile tylko możemy sprawiamy, że odnajdziemy spokój, bo dałyśmy z siebie tyle ile mogłyśmy.

Macierzyństwo to kamienie milowe w rozwoju naszych dzieci, ale również drobne niepowodzenia, wielkie radości i prosta choć piękna codzienność.

W książce znajdziemy to wszystko, a także o wiele więcej. Zastanowimy się chwilę nad tym, że gdybyśmy nie spotkały tego konkretnego partnera nasz mały cud nigdy by się nie pojawił na świecie.

Nie wszystkie opisane chwilę są piękne, ale też prawdziwe życie nie jest przecież usypane płatkami róż. Ważne jednak, że na koniec dnia jest ktoś dla kogo bije nasze serce i kto we wspomnieniach wdrapuje się na nasze kolana aby objąć nas tak jakby miał się skończyć świat.

Pamiętnik. Tak bym jednym słowem opisała książkę „Mama”.
Bardzo ciężko opisać emocje jakie ta książka we mnie wywołała.
Piękne ilustracje, tekst oddający to co w byciu mamą jest zarówno piękne jak i trudne.
Cudowna, polecam!

Pamiętnik. Tak bym jednym słowem opisała książkę „Mama”.
Bardzo ciężko opisać emocje jakie ta książka we mnie wywołała.
Cudowna, polecam!

Gdybym miała zastanowić się nad tym, czym jest dla mnie macierzyństwo padło by wiele słów.
Tych o chronicznym zmęczeniu, nieprzespanych nocach, kryzysach, zaniżonej samoocenie, poczuciu zanikania, depresji. Stając się rodzicem często porzucamy to, co do tej pory było dla nas wszystkim aby w dłoniach mieć więcej miejsca na trzymanie "nowego wszystkiego".

Dziś więc mam przyjemność zaprezentować Wam książkę, która jest dla mnie nowym wariantem ujecia całej istoty bycia mamą. W końcu to samo dotyczy miliardów spośród nas, na całym świecie, w różnych kulturach, różnych sytuacjach i z różnymi uczuciami.

Poznajcie więc setki myśli zamkniętych w publikacji @mediarodzina.wydawnictwo , autorstwa Héléne Delforge i Quentina Gréban'a, "Mama".
Bycie mamą jest wyjątkowe, niepowtarzalne i trwanie w tej roli jest całkowicie niemierzalne. Nie zmierzymy tej miłości, pokładów cierpliwości, oddania.
Możemy jednak wyrazić to co piękne, trudne i czułe przy wykorzystaniu książki, która w słowa ubiera to, co wydaje się niemożliwym do wypowiedzenia.🤍

Poznając kolejne strony odkrywamy kolejne mamy i kolejne historie.
Widzimy trud i poświęcenie.
Obserwujemy role które przyjmują kobiety, czasy które nie są łaskawe dla naszego rodzicielstwa, straty.
Podążamy wzrokiem za wyjątkowością momentów, ulotnością chwil. Odkrywamy spójność z naszymi historiami, myślami i wyobrażeniami.

To jedna z najpiękniejszych książek o rodzicielstwie.
Otula, wzrusza, wzbudza tęsknotę.
Zachęca do trwania w chwili i doceniania jej, wiary w siebie mimo trudnych momentow i do dumy.

Ilustracje pobudzają wyobraźnię.
W połączeniu z twórczością literacką autorki poruszają duszę.
To moja książka na trudne chwile.
Na odpowiedzenie sobie dlaczego wciąż to robię, chce w tym tkwić i oddawać kawałek siebie.
Oraz dla moich córek, aby któregoś dnia choć w ułamku sekundy poczuły sens w tym co robiłam ja i być może kiedyś będą robiły i one.

Wyczekując na publikację "Tata", która lada moment będzie mieć swoją premierę rozczulam się raz po raz nad tą, w tym szczególnym czasie dla każdej z nas... 🤍

Dziś więc mam...

Najpiękniejsza książka o macierzyństwie, o kobiecości, o mamie i dziecku, o starcie i o miłości. Książka składa się z poruszających wierszy i cudownych ilustracji. Książka dla mam i dla dzieci, moja dwuletnia córka do tej pory oglądała tylko ilustracje, ale od kilku dni coraz chętniej słucha wierszy.

Niniejszy tekst jest, póki co, najtrudniejszą recenzją jaką przyszło mi napisać. Dlaczego? Bo zarówno moja żona i ja nie możemy mieć dzieci, a bardzo ich pragniemy. Długo walczyliśmy, jednak wszystkie starania spełzły na niczym, zaś mój stan zdrowia deklasuje nas na polu adopcji. Dlatego sięgając po "Mamę" autorstwa Helene Delforge (tekst) i Quentina Greban (ilustracje),mocno drżały mi ręce. Moja Marta nawet nie miała odwagi przeczytać tej książki, ja musiałem. Czy żałuję? Nie, ani chwili, choć pisząc te słowa chce mi się ryczeć. Pozwolicie zatem, że ten tekst będzie nieco inny, choć omówię w nim prezentowane tutaj dzieło. W praktyce niemal arcydzieło, bo dla mnie ma tylko jedną, niestety mocną skazę.

Książka to seria ilustracji, do których zostały napisane różnej długości wiersze. Każdy dotyczy innego zdarzenia związanego z byciem matką. Są tu chwile przyjemne, ale też straszne jak śmierć dziecka, czy odebranie go zaraz po urodzeniu, bo tego wymaga etykieta. Dominują co prawda teksty pozytywne, choć też zależy jak na to spojrzeć. Jeden mówi o młodym ojcu co odszedł przed żniwami, inny o dziecku zrodzonym w spalonej słońcem Afryce, a kolejny o "dobrych" radach dawanych przez wszystkich. Nie zabrakło nawet motywu o karmieniu piersią, albo wyborze ścieżki zawodowej, czy przysłowiowej wpadce. Tak, znajdziemy tutaj wszystko. Prawie wszystko.

To czego nie ma, jakby w ogóle nie miało miejsca na świecie, to przedstawienie portretu kobiet, które pragną mieć dziecko, ale natura na to nie pozwoliła. Jest jeden wiersz o stracie dziecka, ale to nie to samo. Nie umiem sobie nawet wyobrazić, co to znaczy stracić dziecko i cieszę się, że moja sytuacja uniemożliwia mi poznanie kiedykolwiek tego doświadczenia. Po piekle jaki przeszła moja żona i ja gdy walczyliśmy w klinice, utrata maleństwa byłaby ponad nasze siły. Można zatem rzec "szczęście w nieszczęściu", choć to okrutne słowa. Książka Greban i Delforge nie dotyka tek kwestii, jakby nie chciała. A przecież takie kobiety też pragną być matkami. One też są ważne, cierpiąc nieraz w milczeniu, słuchając "Patrz na nią. Karierowiczka.". Równie dobrze można byłoby oblać je benzyną i podpalić. Ból jest taki sam.

W praktyce jest to jedyna wada w tej książce, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Mężczyzny, który nigdy nie usłyszy słowa "Tato" wypowiadanego przez malutkie usta jego dziecka. Odstawiając jednak na bok emocje, a wracając do roli wyrachowanego recenzenta, muszę pochwalić mocno tą pracę za ilustracje. Są przebajeczne. Co ważniejsze dotykają różnych kultur oraz sytuacji, a to ogromna zaleta. Zawędrujemy do Afryki, w Andy, nad Ganges albo Tamizę, odwiedzimy Daleki Wschód, przejdziemy się po Europie, albo Ameryce Północnej. Do tego mamy nawiązania do takich wydarzeń, jak Rewolucja Francuska, II Wojna Światowa, Rewolucja Przemysłowa, czy czas Ludzi Kwiatów. To daje do myślenia, a ilustracja w połączeniu z tekstem potrafi miotać w czytelniku emocjami na wszystkie strony.

"Mama" to bardzo ważna książka, którą warto przeczytać. Szkoda, że nie obejmuje wszystkich, ale i tak to praca bliska arcydziełu. Prosta, prawdziwa, mająca chwile radości oraz smutku. Zupełnie jak życie, które przyszło nam wieść. Wiem, że z mojej strony to zuchwalstwo, ale pozwolę sobie w tej recenzji "uzupełnić" tą książkę o brak, który wspomniałem. Niestety tylko w formie tekstu, bo rysownik ze mnie żaden.

Widzę jak biegasz po łące
Gonisz motyle i ważki, a ja patrzę na to z błogim spokojem.
Słyszę jak wołasz "Mamo" przynosząc mi piękną żabę
Którą potem wypuszczamy do wielkiego stawu.
Idziemy razem leśnym traktem
Tata pogwizduje wesoło niosąc cię na barana.
Wyciągasz ręce ku słońcu, śmiejesz się głośno i łapiesz wiatr.
Ty się śmiejesz, świat się śmieje, a potem...

Budzę się....

To był tylko sen.
Piękny sen... który nigdy się nie ziści.

Pięknie ilustrowana, poleciłabym ją bardziej dla mam niż dla dzieci

Pięknie ilustrowana, poleciłabym ją bardziej dla mam niż dla dzieci

Przepiękna książka nie tylko dla Mam, ale o Mamach. Proste, jednak jakże bogate przekazy o tym, że chociaż każda mama jest inna, ma np inny kolor oczu, skóry, zainteresowania, pracę, podejście do macierzyństwa, często zależne od kultury lub czasu w jakim została sama wychowana, to wszystkie te mamy łączy jedno - miłość do swojego dziecka/ dzieci.

Ksiażka w której znajdziecie siebie ( jeśli jesteście mamami) lub znajdziecie swoje mamy ❤❤❤

Mama, cztery litery, a tyle w nich uczuć oraz emocji. Miłość, czułość, troska, radość, nadzieją, bezpieczeństwo, czasem też nieobecność, tęsknota czy żal.

Jako mama i córka, powiem szczerze, że wzruszyłam się kilka razy. Dla mnie to jedna z bogatszych pozycji na mojej półce, to jedna z tych książek, która rośnie razem z nami, która uczy / przypomina nam coś zupełnie innego, nowego na danym etapie naszego życia.

Ilustracje Quentina Grébana, ukazujące Mamy z różnych epok oraz stron swiata,podkreślają jeszcze bardziej wyraz oraz wartość książki.

Ksiażka w której...

Cudna, wzruszająca książka. Te ilustracje są przepiękne i doskonale uzupełniają tekst. Jako młoda mama doświadczająca pełnego wachlarzu emocji, mogę całym sercem polecić tę książkę innym mamom. Ciężko powstrzymać łzy wzruszenia podczas lektury. Cieszę się, że podarowała mi ją własna mama.

Przecudna, przepięknie ilustrowana, mądra, wzruszająca, niesamowita, pokrzepiająca. Tyle epitetów, ale wszystkie idealnie odzwierciedlają cechy tej książki, która odkrywa cienie i blaski macierzyństwa niezbyt długimi, czasem wierszowanymi tekstami. Przypomina o tym co ważne i najważniejsze, chociaż dla dzieci może być trudna w odbiorze.

Mnie ścisnęła za serce wiele razy tym bardziej, że jest prezentem od moich dzieci. Zajmuje honorowe miejsce w domowej biblioteczce i z pewnością będę do niej wracać. Polecam każdej Mamie ❤️

Mnie ścisnęła za serce wiele razy...

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa